Справа № 645/1284/21
Провадження № 1-кс/645/391/21
Іменем України
04 березня 2021 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова в складі:
Слідчого судді - ОСОБА_1 ,
Секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Фрунзенського районного суду м. Харкова із скаргою на бездіяльність уповноваженої особи Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і просив слідчого суддю зобов'язати уповноважену особу Харківського територіального управління НАБУ невідкладно внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, викладені в заяві ОСОБА_3 від 02.02.2021 року та розпочати досудове розслідування.
У судове засідання особа, яка подала скаргу - ОСОБА_3 не з'явився, просив розглянути скаргу за його відсутності у зв'язку з тяжкою хворобою, надавши в підтвердження копію медичної довідки.
Представник Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України (далі - Харківське ТУ НАБУ) в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду скарги були повідомлені належним чином.
03.03.2021 року на електронну адресу суду надійшов лист за підписом директора територіального управління ОСОБА_4 , зі змісту якого вбачається, що 22.02.2021 на електронну поштову адресу Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України надійшла заява ОСОБА_3 щодо можливих протиправних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , окремих посадових осіб правоохоронних та судових органів, стосовно ймовірної бездіяльності службових осіб компетентних правоохоронних органів, а також з інших питань.
За результатами розгляду заяви в межах компетенції Головним підрозділом детективів Національного антикорупційного бюро України було встановлено, що у вказаній заяві ОСОБА_3 не викладено об'єктивних даних, які б свідчили про вчинення кримінальних корупційних правопорушень, віднесених до підслідності детективів НАБУ, а тому на даний час відсутні достатні правові підстави для внесення відомостей до ЄРДР.
У листі також зазначається, що ОСОБА_3 вже подавалась аналогічна заява, яка зареєстрована 05.02.2021, була розглянута та листом від 09.02.2021 направлена до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві та до Харківської обласної прокуратури для розгляду в межах наданих повноважень.
Крім того, в листі зазначено, що до штатного розкладу Харківського ТУ НАБУ не входять службові особи Головного підрозділу детективів НАБУ, підрозділу внутрішнього контролю НАБУ, уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень, до повноважень яких належить внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Працівники Харківського ТУ НАБУ не мають доступу до Єдиного реєстру досудових розслідувань та, відповідно, не мають повноважень щодо внесення відомостей до вказаного реєстру. Для відома, суду направлено інформацію стосовно структури НАБУ та Харківського ТУ НАБУ.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали скарги, вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 22 лютого 2021 року ОСОБА_3 подав на електронну адресу ТУ НАБУ заяву про вчинення кримінальних правопорушень, згідно Закону «Про звернення громадян», проте Харківське ТУ НАБУ не внесли відомості про вчинення кримінальних правопорушень за його заявою до ЄРДР та не розпочали розслідування.
Крім того ОСОБА_3 до Харківського ТУ НАБУ раніше, яка була зареєстрована 05.02.2021, подавалась аналогічна заява, яка вже була предметом розгляду
ОСОБА_3 отримав відповідь з Харківського ТУ НАБУ, згідно якої за результатами розгляду в межах компетенції вказаної заяви Головним підрозділом детективів НАБУ встановлено, що у ній не викладено об'єктивних даних, що можуть свідчити про вчинення кримінальних корупційних правопорушень, віднесених до підслідності детективів НАБУ, у зв'язку з чим, на даний час, відсутні достатні правові підстави для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» завданням Національного бюро є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці, а також вжиття інших передбачених законом заходів щодо протидії корупції.
Згідно з ч. 5 ст.216 КПК України Детективи Національного антикорупційного бюро України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-1, 368, 368-5, 369, 369-2, 410 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з таких умов: 1) кримінальне правопорушення вчинено:Президентом України, повноваження якого припинено, народним депутатом України, Прем'єр-міністром України, членом Кабінету Міністрів України, першим заступником та заступником міністра, членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Головою Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Головою Фонду державного майна України, його першим заступником та заступником, членом Центральної виборчої комісії, Головою Національного банку України, його першим заступником та заступником, Головою Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступником, членом Ради Національного банку України, Секретарем Ради національної безпеки і оборони України, його першим заступником та заступником, Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим, його першим заступником та заступником, радником або помічником Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України; державним службовцем, посада якого належить до категорії "А"; депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом обласної ради, міської ради міст Києва та Севастополя, посадовою особою місцевого самоврядування, посаду якої віднесено до першої та другої категорій посад; суддею (крім суддів Вищого антикорупційного суду), суддею Конституційного Суду України, присяжним (під час виконання ним обов'язків у суді), Головою, заступником Голови, членом, інспектором Вищої ради правосуддя, Головою, заступником Голови, членом, інспектором Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; прокурорами органів прокуратури, зазначеними у пунктах 1-4, 5-11 частини першої статті 15 Закону України "Про прокуратуру"; особою вищого начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, органів та підрозділів цивільного захисту, вищого складу Національної поліції, посадовою особою митної служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника митної служби III рангу і вище, посадовою особою органів державної податкової служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника податкової служби III рангу і вище; військовослужбовцем вищого офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Національної гвардії України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України; керівником суб'єкта великого підприємництва, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків; 2) розмір предмета кримінального правопорушення або завданої ним шкоди в п'ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на час вчинення кримінального правопорушення (якщо кримінальне правопорушення вчинено службовою особою державного органу, правоохоронного органу, військового формування, органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків); 3) кримінальне правопорушення, передбачене статтею 369, частиною першою статті 369-2 Кримінального кодексу України, вчинено щодо службової особи, визначеної у частині четвертій статті 18 Кримінального кодексу України або у пункті 1 цієї частини.
Положення ч. 1 ст. 214 КПК України зобов'язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Пунктом 4 частини п'ятої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що відомості про кримінальне правопорушення, які вносяться на підставі заяви чи повідомлення, повинні мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Частиною 5 ст. 216 КПК України визначено перелік суб'єктів та злочинів, ними вчинених, які підслідні детективам НАБУ.
З листа директора Харківського ТУ НАБУ від 03.03.2021 року вбачається, що до штатного розкладу територіального управління не входять детективи Головного підрозділу детективів НАБУ, до повноважень яких належить внесення відомостей до ЄРДР.
З урахуванням викладеного, зазначені заявником обставини, не є такими, що свідчать про вчинення злочинів, що підслідні НАБУ.
Крім того, саме до повноважень детективів Головного підрозділу детективів НАБУ належить внесення відомостей до ЄРДР, що, в свою чергу, унеможливлює внесення відомостей до ЄРДР саме детективами Харківського територіального управління, про що просить заявник.
Проте ОСОБА_3 не позбавлений права оскарження бездіяльності детективів Головного підрозділу детективів НАБУ в порядку ст.303 КПК України.
Крім того, Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних кримінальних правопорушень, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п'ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України. Слідчі судді Вищого антикорупційного суду здійснюють судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду відповідно до частини першої цієї статті.
Інші суди, визначені цим Кодексом, не можуть розглядати кримінальні провадження щодо кримінальних правопорушень, які віднесені до підсудності Вищого антикорупційного суду (крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої статті 34 цього Кодексу).
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні скарги щодо зобов'язання уповноваженої особи Харківського територіального управління НАБУ внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, на підставі заяви ОСОБА_3 від 22.02.2021 року, оскільки перевірка заяви проводилася не Харківським територіальним управлінням НАБУ, до штатного розкладу якого не входять детективи Головного підрозділу детективів НАБУ, наділені повноваженнями на внесення відомостей до ЄРДР.
Керуючись ст.ст. 303-307, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 05.03.2021 о 12 год. 30 хвилин.
Слідчий суддя ОСОБА_1