Рішення від 05.03.2021 по справі 925/1688/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2021 року справа № 925/1688/20

м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області у складі судді Дорошенка М.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/1688/20 за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до фізичної особи - підприємця Кухарського Віктора Олексійовича про стягнення 18472,76 грн.,

УСТАНОВИВ:

Керівник Уманської місцевої прокуратури Черкаської області (далі також - прокурор) звернувся до Господарського суду Черкаської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (далі також - позивач) із позовною заявою до фізичної особи - підприємця Кухарського Віктора Олексійовича (далі також - відповідач) про стягнення 18472,76 грн. плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативів вагових параметрів.

У позові прокурор також просить господарський суд стягнути з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури судовий збір судові, сплачений за подання позову.

В обґрунтування позову прокурор зазначив, що 23.07.2020 на а/д Р-03 4км. + 100м. с. Проліски, вул. Броварська, з метою здійснення комплексної рейдової перевірки, яка тривала з 18.07.2020 до 24.07.2020 відповідно до направлення Київського міжрегіонального управління особі Державної служби України з безпеки на транспорті від 17.07.2020 №000209, був зупинений спеціалізований вантажний сідловий тягач - Е, марка RENAULT, модель MAGNUM 440 реєстраційний номер НОМЕР_1 , із спеціалізованим напівпричепом-Н/ПР-контейнеровозом-Е, марка ELIEGL SDS 350, який здійснював рух автомобільними дорогами загального користування за маршрутом с. Іванків, Бориспільського району, Київська область - Одеса 517 кв. Під час перевірки було встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів про що складено акт №024946. До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 23.07.2020 №4946, згідно з яким за перевищення нормативних вагових параметрів відповідачу нараховано до сплати 573,87 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку становить 18472,76 грн., проте відповідач цю суму плати не сплатив.

Ухвалою від 04.01.2021 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву прокурора до розгляду, відкрив провадження у справі №925/1688/20, вирішив розглядати її у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін і встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Прокурору, позивачу і відповідачу за вказаними у позові та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресами їх місцезнаходження Господарський суд Черкаської області надіслав рекомендованими листами з повідомленнями про вручення ухвалу від 04.01.2021. Ці листи згідно з рекомендованими повідомленнями про їх вручення були одержані прокурором 12.01.2021, позивачем 06.01.2021 в відповідачем 11.01.2021.

Відзив на позов та інші заяви і клопотання сторін до господарського суду не надійшли.

Дослідивши наявні у справі матеріали, господарський суд зауважує наступне.

23 липня 2020 року посадовими особами Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті на автодорозі Р-03 4км. + 100м. с. Проліски, вул. Броварська здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля: спеціалізований вантажний сідловий тягач - Е, марка RENAULT, модель MAGNUM 440 реєстраційний номер НОМЕР_1 , із спеціалізованим напівпричепом-Н/ПР-контейнеровозом-Е, марка ELIEGL SDS 350 під керуванням водія ОСОБА_1 .

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, вказаний спеціалізований вантажний сідловий належить на праві власності ОСОБА_2 .

Крім того, у товарно-транспортній накладній від 23.07.2020 №71/1 вказано: автомобільний перевізник - ФОП Кухарський В.О.

За результатами проведення габаритно-вагового контролю вищевказаного транспортного засобу, складено акт від 23.07.2020 №024946 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, згідно з яким встановлено перевищення вагових обмежень, дозволених для великовагового (великогабаритного) транспорту, що полягають у перевищенні осьового навантаження, а саме маса вантажу на другу вісь розподілена 11980 т, допустима 11000 т.

До вказаного акту складений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 23.07.2020 №4946 згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати плату в сумі 573,87 євро, що станом на 23.07.2020 за офіційним курсом Національного банку України становить суму 18472,76 грн.

Також під час перевірки складено довідку від 23.07.2020 №048406 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 25), у якій також відображено тип транспортного засобу та результати проведеного вагового контролю.

Київське міжрегіональне управління Державної служби України з безпеки на транспорті листом від 27.08.2020 №64789/18/24-20 повідомило відповідача про необхідність внесення плати за проїзд.

Відповідач у встановлений законом строк не сплатив 18472,76 грн. плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що й спричинило даний спір.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Стаття 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" містить, зокрема, такі норми:

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлені Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі також - Правила №30).

Відповідно до п. 3 і п. 4 Правил №30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2017 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі також - Порядок №879), який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до п.п. 3 і п.п. 4 п. 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки. Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно п. 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктом 4 Порядку №897 встановлено, що робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Згідно п. 26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Відповідно до п. 27 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно п. 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Пунктом 30 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Відповідно до п. 31 Порядку №879 при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

У п. 311 Порядку №879 передбачено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд дійшов до таких висновків.

Відповідач у встановлений законом строк не сплатив 573,87 Євро (18472,76 грн.) плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативів вагових параметрів та дії Київського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті не оскаржив.

Розмір плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативів вагових параметрів визначено позивачем у відповідності до вимог Порядку №879, тобто визначено правильно.

Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави у спірних правовідносинах.

За таких обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

За платіжним дорученням від 21.12.2020 №2277 Черкаська обласна прокуратура за подання позову 2102,00 грн. судового збору.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку із задоволенням позову сплачений Черкаською обласною прокуратурою за подання позову судовий збір в сумі 2102,00 грн. необхідно покласти на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця Кухарського Віктора Олексійовича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) на користь Державного бюджету України (отримувач: Управління казначейства у Шевченківському районі, р/р UA178999980313141216000026011 в ГУ ДКУ в м. Київ, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37995466) через стягувача - Державну службу України з безпеки на транспорті (пр.. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) - 18472,76 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста сімдесят дві гривні 76 коп.) плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативів вагових параметрів.

Стягнути з фізичної особи - підприємця Кухарського Віктора Олексійовича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) на користь Черкаської обласної прокуратури (бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 02911119) - 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) судового збору.

Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Це рішення протягом двадцяти днів з дня його ухвалення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду.

СУДДЯ М.В. Дорошенко