04.03.2021
№ 637/208/21
№ 3/637/112/21
Іменем України
04 березня 2021 року смт Шевченкове
Суддя Шевченківського районного суду Харківської області Островська Н.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності № 1 Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Раївка Шевченківського району Харківської області, громадянина України, одруженого, з освітою 8-м класів, пенсіонера, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , 03.03.2021 за постановою ВПД № 1 Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області притягався до адміністративної відповідальності за ст. 176 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за яке накладено стягнення у вигляді штрафу в дохід держави,
за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ № 156283 від 03.03.2021 року слідує, що 03.03.2021 року близько 16 год 00 хв. ОСОБА_1 за місцем свого мешкання, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , здійснив продаж алкогольних напоїв, однієї пляшки горілки (самогону) ємкістю 0.5 л. без марки акцизного збору та документів.
Відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Пункт 2 частини 1 ст. 278 КУпАП передбачає, що при підготовці справи до розгляду орган (посадова особа) вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують адміністративну відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення в графі проведено особистий огляд речей, передбачений ст. 264 КУпАП, що були у ОСОБА_1 , та згідно зі ст. 265 КУпАП виявлені речі вилучено для тимчасового зберігання, зазначено наступне: огляд не проводився, речі не вилучалися.
Статтею 256 КУпАП зазначено, що речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами.
Про вилучення речей і документів складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення, про огляд речей або адміністративне затримання.
Разом з тим, санкцією ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачено покарання у вигляді накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
При цьому до матеріалів не долучено належного та допустимого доказу з приводу вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого, ч. 1 ст. 156 КУпАП
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року зі змінами, внесеними Постановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19.12.2008 року, визначено, визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного суд не має можливості розглянути направлені матеріали з причин, пов'язаних з неналежним оформленням протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів.
Керуючись ст.ст. 156, 245, 256, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до відділу поліцейської діяльності № 1 Куп'янського РВП Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Суддя Н.І. Островська