Харківський районний суд Харківської області
04 березня 2021 року смт. Покотилівка
Справа № 635/1657/21
Провадження № 3/635/755/2021
Суддя Харківського районного суду Харківської області Карасава І.О. розглянувши матеріал, що надійшов з відділення поліції №2 Харківського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП), відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серіїї ВАБ № 157954 від 28 лютого 2021 року відносно ОСОБА_1 щодо скоєння правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП.
Згідно вищевказаного протоколу, ОСОБА_2 28 лютого 2021 року о 14 годині 30 хвилин за адресою: Харківська область, Харківський район, смт. Пісочин, пров. Комарова, буд. 9-В всупереч вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїів та тютюнових зборів та виробів» здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме: сигаретами марки «Пріма», «Compliment», «Jin Ling», «Marshall», «Pull», «MarVel», «Rothmans», «Monte Carlo», «Bond», «LD», «Vatra» без ліцензії, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 156 КУпАП.
Так, згідно частини 2 статті 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Об'єктивна сторона правопорушення за частиною 1 статті 156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензії або марок акцизного збору.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Згідно зі статті 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до частини 2 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Таким чином, суб'єктами правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП, можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю у цих галузях.
До протоколу не додані відповідні докази, що доводять той факт, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення за частиною 1 статті 156 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю без ліцензії, водночас жодних доказів на підтвердження цього факту суду не надано.
В порушення вимог статті 256 КУпАП у вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені відомості про наявність або відсутність свідків зазначеного адміністратиного правопорушення.
У відповідності до статті 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, слід з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За таких обставин, суд позбавлений можливості розглянути матеріал про адміністративне правопорушення та прийняти законне рішення.
Крім того, відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» Верховний Суд України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що матеріал щодо притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 не може бути розглянутий і підлягає поверненню органу, який направив матеріал, для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 254, 256, 278 КУпАП, суд
Повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП до відділення поліції №2 Харківського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя: І.О. Карасава