Постанова від 04.03.2021 по справі 480/4365/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2021 р. Справа № 480/4365/20

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Калиновського В.А.,

Суддів: Кононенко З.О. , Макаренко Я.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 року, головуючий суддя І інстанції: О.А. Прилипчук, м. Суми, по справі № 480/4365/20

за позовом ОСОБА_1

до Управління Служби безпеки України в Сумській області , Служби безпеки України

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Сумській області, Служби безпеки України, в якому просила суд:

- визнати неправомірними дії Управління Служби безпеки України в Сумській області стосовно відмови у складанні висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 під час виконання ним обов'язків військової служби дружині померлого ОСОБА_1 .

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Сумській області скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю підполковника ОСОБА_2 під час виконання ним обов'язків військової служби дружині померлого, ОСОБА_1 та направити його у визначений законодавством термін головному розпоряднику коштів: Службі безпеки України.

- зобов'язати Службу безпеки України здійснити призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - дружині (члену сім'ї) підполковника ОСОБА_2 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання ним обов'язків військової служби в розмірі десятирічного грошового забезпечення за останньою посадою на момент смерті - 852 732 грн.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись із рішенням суду, подала апеляційну скаргу, в якій просилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог зазначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть, тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент смерті підполковника ОСОБА_2 - 22.01.2008р., а саме: Закон 2011-ХІІ, в редакції Закону України від 3 листопада 2006 року № 328 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців , військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб", яка діяла з 01 січня 2007 року по 01 січня 2014 року, в якому не передбачено строк реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, згідно якого суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вказує наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 22.01.2008 р. під час проходження військової служби помер чоловік позивачки, підполковник ОСОБА_2 , відповідальний співробітник 2 сектору режимно-секретного відділу Управління Служби безпеки України в Сумській області, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 23.01.2008.

Причиною смерті згідно довідки від 23.01.2008 р., виданої Комунальним закладом "Сумське обласне патологоанатомічне бюро", став гострий повторний трансмуральний задньо-нижньо-бічний інфаркт міокарда лівого шлуночка.

Наказом начальника Управління Служби безпеки України в Сумській області від 28.01.2008р. №18-ос підполковника ОСОБА_2 виключено із списків особового складу у зв'язку зі смертю. Смерть ОСОБА_2 настала під час виконання ним обов'язків військової служби.

25.02.2020 р. позивач звернулася до Управління Служби безпеки України в Сумській області із заявою про призначення і виплати їй одноразової грошової допомоги як дружині померлого підполковника ОСОБА_2 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання ним обов'язків військової служби, відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ. Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року N 499 (станом на момент виникнення спірних правовідносин).

12.03.2020 р. надійшла відповідь УСБУ в Сумській області за № 68/К-51/199/2, якою відмовлено у наданні одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю підполковника ОСОБА_2 під час виконання ним обов'язків військової служби. Відмова УСБУ в Сумській області мотивована, зокрема, тим, що на момент смерті чоловіка відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.1992р. "Про умови державного обов'язкового особистого страхування військовослужбовців і військовослужбовців, призваних на збори, і порядок виплати їм та членам їх сімей страхових сум" передбачено, що державне обов'язкове страхування військовослужбовців проводиться Національною акціонерною страховою компанією "ОРАНТА" за рахунок коштів державного бюджету, що виділяються Службі безпеки України і у них відсутня інформація про підтвердження того, що позивач не зверталась або не отримувала одноразову грошову допомогу від Національної акціонерної страхової компанії "ОРАНТА" в період з 28.01.2008р. по 28.05.2008р.; за фактом смерті чоловіка спеціальне розслідування не проводилось і Акт про нещасний випадок не складався; - відповідно до ст.257 Цивільного кодексу України встановлена загальна позовна давність 3 роки.

Позивач вважає незаконними та протиправними дії УСБУ в Сумській області, в результаті яких їй відмовлено у складанні висновку щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як дружині померлого підполковника ОСОБА_2 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання ним обов'язків військової служби.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено трирічний строк звернення за одноразовою грошовою допомогою.

Колегія суддів з даним висновком суду першої інстанції не погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 №975 (далі Порядок №975).

Відповідно до п. 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Згідно з п.2 Порядку №975 допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Отже, моментом виникнення у позивачки права на отримання одноразової грошової допомоги є дата смерті ОСОБА_2 , зазначена у свідоцтві про смерть серія НОМЕР_2 від 23.01.2008, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на вказану дату.

На дату смерті ОСОБА_2 призначення та виплата одноразової грошової допомоги регулювалося Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ ( ділі- Закон 2232-ХІІ), «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ. (далі- Закон №2011-ХІІ) та Постановою КМУ "Про умови державного обов'язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов'язаних, призваниїх на збори, і порядок виплати їм та членам їх сімей страхових сум" від 19.08.1992 № 488 (далі- Постанова №488)

Статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (у редакції, чинній на дату смерті ОСОБА_2 - 22.01.2008) визначалось, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно з ч. 1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (тут і далі у редакції, чинній на дату смерті ОСОБА_2 ) у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, під час виконання ним обов'язків військової служби сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (в редакції, чинній на момент смерті ОСОБА_2 ) колегія суддів вказує, що законодавчими нормами не обмежено строк звернення за призначенням одноразової грошової допомоги, дане обмеження відбулося відповідно до п. 1 Перехідних положень Закону України від 04.07.2012 року № 5040-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців", що набрав чинності 01.01.2014 року, яким встановлено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Згідно Рішення Конституційного Суду України № 1-рп від 9 лютого 1999 року у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів уточнюється, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності та припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце».

Таким чином, в силу приписів ст. 58 Конституції України, ч. 8 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ затверджена Законом України від 04.07.2012 року № 5040-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців", що набрала чинності 01.01.2014 року не може застосовуватися до спірних правовідносин.

Згідно п. 1 Постанови №488, державне обов'язкове особисте страхування військовослужбовців проводиться Національною акціонерною страховою компанією "Оранда" за рахунок коштів державного бюджету, що виділяються Службі безпеки України та ін.

Згідно пп. "а" п. 6 Постанови №488, Національна акціонерна страхова компанія "Оранда" виплачує страхові суми у разі загибелі або смерті застрахованого його спадкоємцям у розмірі 100-кратного мінімального прожиткового рівня на час загибелі або смерті.

Згідно довідки від 23.04.2020 р. № 03-05-21-22/3918 Національної акціонерної страхової компанії "Оранда" вказано, що ОСОБА_3 , як спадкоємиці ОСОБА_2 , померлого під час проходження служби 22.01.2008 року, не могла бути проведена виплата страхової суми, в зв'язку з відсутністю державного обов'язкового особистого страхування в цей період (а.с. 17).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено факт того, що позивач не отримувала одноразової грошової допомоги в зв'язку зі смертю ОСОБА_2 .

Наказом начальника Управління Служби безпеки України від 28.01.2008 р. №18-ос підполковника ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу у зв'язку зі смертю. Смерть ОСОБА_2 настала під час виконання ним обов'язків військової служби (а.с.8).

Згідно п. 243 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 передбачено, що після видання наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби підстава звільнення зміні не підлягає, якщо при звільненні не допущені порушення законодавства і не виникли нові обставини, пов'язані зі звільненням.

Враховуючи те, що на момент смерті ОСОБА_2 знаходився на службі в Службі безпеки України та хвороби серця померлому діагностовані ще з 2007 року, що підтверджується випискою з амбулаторної карти ОСОБА_2 (а.с. 65-66), колегія суддів вважає безпідставним наказ управління СБУ в Сумській області від 21.04.2020 № 146-ос/дск "Про внесення змін до наказу Начальника Управління СБ України в Сумській області від 28.01.2008 № 18-ос", у відповідності до якого в наказі начальника Управління СБ України в Сумській області від 28.01.2008 № 18-ос стосовно виключення із списків особового складу у зв'язку зі смертю підполковника ОСОБА_2 (У-321023), відповідального співробітника 2 сектору режимно-секретного відділу, абзац п'ятий "Смерть ОСОБА_2 настала під час виконання ним обов'язків військової служби" вилучений.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність права позивача для виплати одноразової грошової допомоги як дружині померлого.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки рішення суду першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказану норму та зважаючи на задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на її користь витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 по справі № 480/4365/20 - скасувати.

Прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Сумській області стосовно відмови у складанні висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковника ОСОБА_2 під час виконання ним обов'язків військової служби дружині померлого ОСОБА_1 .

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Сумській області скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю підполковника ОСОБА_2 під час виконання ним обов'язків військової служби дружині померлого ОСОБА_1 та направити його у визначений законодавством термін головному розпоряднику коштів: Службі безпеки України.

Зобов'язати Службу безпеки України здійснити призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - дружині (члену сім'ї) підполковника ОСОБА_2 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання ним обов'язків військової служби, в розмірі десятирічного грошового забезпечення за останньою посадою на момент смерті - 852 732 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Сумській області (код ЄДРПОУ 20001674) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 051 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Служби безпеки України (код ЄДРПОУ 0034074) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 051 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.А. Калиновський

Судді З.О. Кононенко Я.М. Макаренко