04 березня 2021 року справа №200/7935/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року (повне судове рішення складено 20 жовтня 2020 року в м. Слов'янську) у справі № 200/7935/20-а (суддя в І інстанції Голубова Л.Б.) за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління) про:
- визнання протиправними дій щодо не проведення індексації з 01.03.2019 та з 01.05.2020;
- зобов'язання здійснити, з урахуванням раніше фактично виплачених сум, перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком згідно ч. 2 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV:
а) з 01.03.2019 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17;
б) з 01.05.2020 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11.
Крім того, просив поновити строк звернення до суду, оскільки про не проведення індексації позивач дізнався у червні 2020 року, після отримання відповіді на адвокатський запит та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 30.12.2017 отримує пенсію за віком.
Адвокат позивача звернуся до відповідача з запитом від 03.06.2020 щодо надання відомостей про коефіцієнти по стажу та по заробітку, які застосовуються для нарахування пенсії та запросив надати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з часу її призначення та з 01.03.2019 та з 01.05.2020, довідку про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії з розшифруванням за видами доплат помісячно за період з часу призначення пенсії.
У відповіді від 12.06.2020 відповідач зазначив, що 31.12.2017 позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону № 1058-ІV та позивач є працюючим пенсіонером.
Зокрема, по пенсійній справі було проведено призначення пенсій із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні в розмірі 3764,40 грн. Страховий стаж, який враховано по 31.10.2017, складає: 38 років 10 місяців 13 днів. Коефіцієнт стажу складав: 0,38833 та з урахуванням кратності 1,35 - 0,52452. Доплата за понаднормативний стаж ст. 28 Закону - 43,56 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає 1,96939. Середня заробітна плата для обчислення пенсії становить 7413,57 грн. (3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії * 1,96939 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
Крім того, відповідач зазначив, що з 01.03.2019 проведено масовий перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 17% станом на 01.10.2017. Зі змінами від 01.03.2019 (3764,40 грн. * 1,17 = 4404,35грн.).
З 01.05.2020 також проведено масовий перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 11% станом на 01.10.2017. Зі змінами від 01.05.2020 (4404,35 грн. * 1,11 = 4888,83 грн.).
При призначенні пенсії позивачу застосовувалась середня заробітна плата за 2014- 2016 роки, яка становить 3764,40 грн. та коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35, у зв'язку з цим перерахунок пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020 не проводиться.
Позивач вважає, що дії відповідача щодо не проведення індексації з 01.03.2019 та з 01.05.2020 є протиправними.
Згідно п. 4-4 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % (абзац перший пункту 4-4 розділу XV застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Пенсія позивача була призначена та обчислена відповідно до п. 4-4 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-ІV.
Позивач вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок пенсії: з 01.03.2019 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 та з 01.05.2020 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року поновлено ОСОБА_1 процесуальний строк для звернення до суду з даним позовом.
Його позов - задоволено.
Визнано протиправними дії відповідача щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2019 року та з 01 травня 2020 року.
Зобов'язано Управління здійснити, з урахуванням раніше фактично виплачених сум, перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV:
а) з 01.03.2019 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17;
б) з 01.05.2020 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11.
Стягнуто з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з судового збору у розмірі 840 гривень 80 копійок.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовитив задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що ОСОБА_1 перебуває з 31.12.2017 на обліку в Управлінні та отримує пенсію відповідно до ст. 26 Закону № 1058-IV.
При призначенні пенсії було застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35. Коефіцієнт стажу роботи позивача на дату призначення пенсії склав 0,52425. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії (після оптимізації) - 1,96939. Середній заробіток для обчислення пенсії складає 7413,57 (1,96939 х 3764,40 грн. (показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році)). Розмір пенсії після з урахуванням доплати за стаж и надбавок склав 3949,41 грн.
З 01.03.2019 та з 01.05.2020 проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV в порядку, встановленому Постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019р.» (далі - Постанова № 124) та від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремих категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251), шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з урахуванням якого обчислено пенсію, на 1,17 та 1,11 (з 01.03.2019 - 3764,40 грн. х 1,17 = 4404,35 грн., з 01.05.2020 - 3764,40 грн. х 1,17 х1,11 = 4888,83 грн.).
При проведенні перерахунку позивачу враховано, що на коефіцієнт підвищується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з урахуванням якої визначено заробітну плату для обчислення пенсії. При цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 %.
При перерахунку застосовується величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку, тобто 1 %. Особам, пенсії яким призначені з урахуванням коефіцієнту 1,35 % (звернення за призначенням, які надійшли у 4 кварталі 2017 року), перерахунки будуть проведені лише у тих випадках, якщо розмір пенсії, з урахуванням коефіцієнту вартості одного року 1 % та величини нової осучасненої заробітної плати будуть вищі ніж до перерахунку. Якщо внаслідок перерахунку, розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується при наступному збільшенні показника середньої заробітної плати.
Оскільки позивачу була призначена пенсія при врахуванні величини оцінки одного року страхового стажу 1,35, при проведенні індексації відповідно до Постанов № 124 та № 251 загальний розмір пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,0 зменшувався, тому виплата здійснювадась в попередньому розмірі.
Апелянт зауважує, що проведення обчислення пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020 з одночасним урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні (1,17 до 30.04.2020 та з 01.05.2020 - 1,11) та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, - є порушення вимог п. 6 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою КМУ № 124 від 20.02.2019.
У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповіді на цей відзив Управління просило ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Апеляційне провадження здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити повністю, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 (а.с. 10). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10 зв.бік).
Адвокат позивача звернуся до відповідача з запитом № 150 від 03.06.2020, в якому запросив надати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з часу її призначення та з 01.03.2019 та з 01.05.2020, довідку про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії з розшифруванням за видами доплат помісячно за період з часу призначення пенсії (а.с. 11).
В листі № 0580-03-8/1749 від 12.06.2020 Управління зазначило, що 30.12.2017 позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону № 1058-IV та позивач є працюючим пенсіонером (а.с. 12-13).
Крім того, відповідач зазначив, що по пенсійній справі було проведено призначення пенсій із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні в розмірі 3764,40 грн. Страховий стаж, який враховано по 31.10.2017, складає: 38 років 10 місяців 13 днів. Коефіцієнт стажу складав: 0,38833 та з урахуванням кратності 1,35 - 0,52452. Доплата за понаднормативний стаж ст. 28 Закону 43,56 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає 1,96939. Середня заробітна плата для обчислення пенсії становить 7413,57 грн. (3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії * 1,96939 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
Розмір пенсії з 01.10.2017 з надбавками становить 3949,41 грн., з них: 3905,85 грн. розмір пенсії за віком, ст. 27 Закону, 43,56 грн. - доплата за понаднормативний стаж 3 роки (ст. 28 ч.1 абз 2).
З 01.03.2019 проведено масовий перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 17% станом на 01.10.2017. Зі змінами від 01.03.2019 (3764,40 грн. * 1,17 = 4404,35грн.).
З 01.05.2020 проведено масовий перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 11% станом на 01.10.2017. Зі змінами від 01.05.2020 (4404,35 грн. * 1,11 = 4888,83 грн.).
Оскільки при призначенні пенсії позивачу застосовувалась середня заробітна плата за 2014-2016 роки, яка становить 3764,40 грн., та коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35, то перерахунок пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020 позивачу не проводиться.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом № 1058-ІV регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
11.10.2017 набув чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким доповнено ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.
Зокрема, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Сторонами не спростовується факт призначення позивачу пенсії 30.12.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Згідно із статтею 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що пенсії є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону № 1058-IV.
Частиною 2 статті 42 цього Закону (в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Отже, індексація пенсії проводиться шляхом щорічного перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення на відповідний коефіцієнт показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не розміру пенсії (без надбавок і підвищень), складовими якої є не тільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, а й індивідуальні коефіцієнти стажу та заробітку конкретного пенсіонера.
При цьому Законом № 1058-IV прямо передбачено, що розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначено Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 (далі - Порядок).
Згідно з абз.8 пункту 4 цього Порядку розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.
Пунктом 5 Порядку визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 6 Порядку прямо передбачено, що під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Статтею 25 Закону № 1058-IV на дати проведення індескації в 2019 та 2020 роках визначено величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,0 %.
Отже, апеляційний суд вважає, що визначення величини оцінки одного року страхового стажу при обчисленні розміру пенсії (зокрема, коефіцієнту стажу) слід обраховувати з норм законодавства, які діють на час проведення індексації, зокрема, в 2019 та 2020 роках застосовувати величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,0 %, а не 1,35 %, що передбачено чинним законодавством про індексацію.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» передбачено наступне:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
З матеріалів справи вбачається, що при призначенні пенсії позивачеві з 30.12.2017:
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії (після оптимізації) - 1,96939.
Середній заробіток по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014, 2015, 2016): 3764,40 грн.
Середня заробітна плата для обчислення пенсії - 7413,57000 грн. (1,96939*3764,40).
При призначенні пенсії позивачу було використано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Коефіцієнт страхового стажу роботи становив 0,52425 (0,38833*1,35).
Розмір пенсії за віком до виплати з 30.12.2017, з урахуванням доплати за понаднормовий стаж - 3949,41 грн.
З 01.03.2019 на виконання ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та п. 2 Постанови № 124 Управління мало провести позивачу перерахунок пенсії.
Коефіцієнт страхового стажу роботи становив - 0,38833 (без урахування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35).
Індивідуальний коефіцієнт з/п для обчислення пенсії (після оптимізації) - 1,96939 Середній заробіток по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2013, 2014, 2015) * 1,17: 4404,35 (3764,40 грн*1,17).
Середня заробітна плата для обчислення пенсії - 8673,88 грн. (1,96939*4404,35).
Розмір пенсії після перерахунку з урахуванням доплати за стаж (43,56 грн.) склав 3411,88 грн. (0,38833*8673,88)+43,56).
Розмір пенсії до перерахунку - 3949,41 грн.
Судом першої інстанції не приділено уваги, що при перерахунку пенсії з 01.03.2019 застосовується величина оцінка одного року страхового стажу - 1, а не 1,35 - з якої обчислено позивачу пенсію. Зменшення величини оцінки одного року страхового стажу роботи при перерахунку пенсії з 01.03.2019 призведе до зменшення розміру пенсії позивача.
З 01.04.2020 Управлінням проведено автоматичний перерахунок пенсії із додаванням стажу роботи з 01.11.2017 по 30.11.2019.
Страховий стаж роботи після перерахунку пенсії становив 40 років, 11 місяців, 13 днів. Коефіцієнт страхового стажу роботи - 0,55238 (величина оцінки одного року страхового стажу роботи 1,35).
Індивідуальний коефіцієнт з/п для обчислення пенсії (після оптимізацїї) - 1,98536 Середній заробіток по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2013, 2014, 2015): 3764,40 грн.
Середня заробітна плата для обчислення пенсії - 7473,69 грн. (1,98536*3764,40).
Розмір пенсії після перерахунку з урахуванням доплати за стаж (72,60 грн.) склав 4200,92 грн. (0,55238 * 7473.69)+72,6).
На виконання вимог Постанов № 124 та № 251 позивачу з 01.05.2020 проведено перерахунок пенсії.
Коефіцієнт страхового стажу роботи - 0,40917 (без урахування величини оцінки одного року страхового стажу 1,35).
Індивідуальний коефіцієнт з/п для обчислення пенсії (після оптимізації) - 1,98536 Середній заробіток по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії(2013, 2014, 2015)*1,17*1,11= 4888,82 (3764,40 грн*1,17*1,11).
Середня заробітна плата для обчислення пенсії - 9694,15 грн. (1,98536*4882,82)
Розмір пенсії після перерахунку з урахуванням доплати за стаж склав 4039,157 грн. (9694,15*0,40917)+72,60.
Розмір пенсії до перерахунку - 4200,92 грн.
Судом першої інстанції також не взято до уваги, що проведення позивачу перерахунку пенсії 01.05.2020 відповідно до Постанови № 251 також призведе до зменшення розміру пенсії.
При цьому проведення обчислення пенсії з 01.03.2019 та з 01.05.2020 з одночасним урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні (1,17 до 30.04.2020 та з 01.05.2020 року - 1,11) та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, є порушення вимог п. 6 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою КМУ № 124 від 20.02.2019.
Отже, на виконання вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та п. 2 Постанови № 124 Управління виконало свій обов'язок щодо індексації пенсії позивача, проте, внаслідок того, що проведення перерахунку пенсії призвело б до того, що позивач отримував би пенсію в меншому розмірі, сплачувало її в попередньому розмірі.
Відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Стосовно поновлення позивачу строку для подання даного адміністративного позову до суду, колегія суддів погоджується з висновками місцевого суду, що клопотання підлягає задоволенню оскільки, даний позов поданий на захист саме конституційних прав позивача, зокрема, права на пенсійне забезпечення за віком, гарантоване державою. Крім того, про причини порушеного права позивач дізнався з листа відповідача від 12.06.2020.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення місцевого суду - скасуванню.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
У зв'язку з відмовою в позові судові витрати позивача не підлягають йому відшкодуванню. Судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані зі сплатою судового збору, діючим процесуальним законодавством йому не відшкодовуються.
Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - задовольнити повністю.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року у справі № 200/7935/20-а - скасувати повністю.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне судове рішення - 04 березня 2021 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. В. Сіваченко
Судді А. А. Блохін
Т. Г. Гаврищук