03 березня 2021 року справа №200/8962/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів: Геращенка І.В., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2020 р. у справі № 200/8962/20-а (головуючий І інстанції Тарасенко І.М.) за позовом ОСОБА_1 до Сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" (далі - відповідач), в якому просив: визнати протиправною відмову Сектору із соціально - гуманітарних питань ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” в оформленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документів для призначення позивачу пенсії за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” 09.04.1992 року № 2262-ХІІ; зобов'язати Сектор із соціально - гуманітарних питань ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи для призначення позивачу пенсії за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2020 року відмовлено в задоволені позовних вимог.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.09.2018 року № 787 “про організаційно-штатні зміни у МВС” при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справі України по областям, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально - гуманітарних питань, до функцій яких в тому числі віднесено: прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсії; перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, відповідальність викладених у них відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам; надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо; розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору. Отже, відповідач зобов'язаний оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи для призначення позивачу пенсію за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Крім того, позивач вважає безпідставне посилання відповідача на Наказ НПУ № 455 від 14.05.2019, оскільки він має довести яким саме пунктом цього наказу передбачене створення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, з 25 листопада 1998 року по 30 березня 2020 року проходив службу у МВС, є участимо бойових дій та ветераном Національної поліції України.
Наказом ГУНП в Донецькій області № 119 о/с від 27.03.2020, позивача відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) було звільнено у спеціальному званні майора поліції з посади дільничного офіцера сектору превенції Покровського відділу поліції, з 30.03.2020.
13 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області через Сектор із соціально - гуманітарних питань ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” із заявою встановленого зразку про призначення пенсії за вислугу років.
25 серпня 2020 року позивача поштою отримав лист № П-131/1 від 21.08.2020, яким відповідачем було повернуто без реалізації заяву позивача про призначення пенсії та додані документи. Підставою для повернення відповідач вказав те, що до функцій Сектору належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції).
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до наказу МВС України від 17.09.2018 року № 760 та від 25.09.2018 № 787, до функцій відповідача належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції), отже відповідач діяв в межах діючого законодавства, а отже не порушували права позивача.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію», Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
За частиною 1 статті 3 Закону, у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
За положенням статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон № 2262-XII.
Пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-XII передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
За частиною 1 статті 2 Закону № 2262-XII, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262-XII, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до п. «в» ч.1 ст. 50 Закону, пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пункту "б" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення зі служби.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, суд дійшов до висновку, що призначення пенсії за вислугу років здійснюється у разі звільнення особи зі служби.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок № 3-1).
Пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
За пунктами 16-18 Порядку № 3-1, при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.09.2018 № 760, відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пунктів 4, 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878 (зі змінами), та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань.
За пунктом 1 Інструкції, ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з: 1) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 2) оформлення, обліку та видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» (далі - нагрудні знаки) та листів талонів на право одержання ветераном війни проїзних документів (квитків) із 50-відсотковою знижкою їх вартості.
Частиною 3 розділу І Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Матеріали справи свідчать, що позивача згідно з наказом ГУНП в Донецькій області № 119 о/с від 27.03.2020, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) було звільнено, з 30.03.2020, у спеціальному званні майора поліції з посади дільничного офіцера сектору превенції Покровського відділу поліції.
Отже, на день звільнення та набуття права на призначення пенсії за вислугою років, відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, позивач проходив службу в органах поліції та був звільнений зі служби наказом ГУНП в Донецькій області
Відповідно до наказу Національної поліції України від 14.05.2019 № 455 “Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій” з метою належної організації підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Сектор з питань пенсійного забезпечення, а в Донецькій області аналогічний сектор з питань пенсійного забезпечення в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області.
Таким чином, уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій колишнім поліцейським є сектор з питань пенсійного забезпечення в ГУНП в Донецькій області.
Суд зазначає, що Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 в Міністерстві внутрішніх справ України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (відповідно до Наказу МВС від 23.12.2019 № 1088 перейменовано на Департамент персоналу).
На виконання пунктів 31,32,33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 878 та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів системи органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 вересня 2018 року № 787 “Про організаційно-штатні зміни у МВС” при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву створені із соціально - гуманітарних питань, а в Донецькій області аналогічний сектор в ДУ “ТМО”. До функцій вказаного органу належать повноваження з направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції), особам, що мають право отримувати пенсію, тощо. Тобто, працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції), а не поліції.
Отже, до функцій відповідача належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій колишнім працівникам системи органів внутрішніх справ (міліції).
Таким чинному, відповідач повертаючи без реалізації заяву позивача про призначення пенсії діяв в межах діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суду дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах вимог 18 Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, а отже у суду відсутні правові підстави для задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2020 р. у справі № 200/8962/20-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2020 р. у справі № 200/8962/20-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 03 березня 2021 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді І.В. Геращенко
Г.М. Міронова