ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 березня 2021 року м. Київ № 640/25987/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., ознайомившись із клопотанням представника Головного управління Держгеокадастру у Київській області про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язати вчинити дії,
На адресу суду 01.03.2021 року від представника відповідача надійшло клопотання, в якому просить поновити строк для подання відзиву на позовну заяву, мотивуючи пропуск вказаного строку тим, що копія ухвали про відкриття провадження у даній справі отримана представником 08.12.2020 року, проте до вказаної копії ухвали судом не додано копію позовної заяви з доданими до неї документами відповідно до ч. 2 ст. 174 КАС України, а матеріали позовної заяви представником отримані наручно 28.12.2020 року. Також, посилаючись на пункт 3 Розділу VI КАС України, враховуючи, що пошук у справах ГУ Держгеокадастру у Київській області листів, що мають значення для доказування правомірності та обґрунтування оскаржуваного рішення, на думку представника відповідача, здійснити у стислий термін об'єктивно не надавалось можливим, просить поновити процесуальний строк для надання відзиву на позовну заяву.
Ознайомившись із викладеними доводами представника відповідача в обґрунтування клопотання останнього, дослідивши матеріали справи, що мають значення для правильного вирішення даного питання, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Відповідно до ч. 5 ст. 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
Врахувавши вимоги вищезазначених статей Кодексу, ухвалою суду від 01.12.2020 року про відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, пунктом 3 встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалу суду про відкриття провадження у справі у паперовому вигляді уповноваженою особою Головного управління Держгеокадастру у Київській області отримано 08.12.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи (ШКІ 0105106112424).
Так, суд дійшов висновку, що відповідачу стало відомо, зокрема, про можливість подання відзиву на позовну заяву ще 08.12.2020 року, а отже й строк на подання відзиву відповідачем відраховується саме з цієї дати.
Частиною 2 статті 120 КАС України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день (ч. 5 ст. 120 КАС України).
Виходячи з зазначеного, відповідний строк закінчився 23.12.2021 року.
Тією ж ухвалою суду від 01.12.2020 року пунктом 8 роз'яснено відповідачу, що відповідно до п. 12 ч. 9 ст. 171 КАС України наявні в суді матеріали, які підлягають врученню суб'єкту владних повноважень як стороні, відповідач може отримати лише безпосередньо у суді.
Отже, суд дійшов висновку, що відповідачу стало відомо про можливість отримання примірника матеріалів позовної заяви з додатками лише безпосередньо у суді також 08.12.2020 року (день отримання представником відповідача копії ухвали про відкриття провадження у справі).
Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним твердження представника відповідача про неотримання копії позовної заяви у зв'язку з невиконанням судом ч. 2 ст. 174 КАС України, оскільки отримання матеріалів суб'єктом владних повноважень безпосередньо в приміщенні суду чітко визначено пунктом 12 ч. 9 ст. 171 КАС України, що і продубльовано в ухвалі суду від 01.12.2020 року у пункті 8.
Суд вважає також безпідставним посилання представника відповідача на дату отримання копії позовних матеріалів наручно - 28.12.2020 року, як на дату, з якої можливо обраховувати строк на подання відзиву, у зв'язку з тим, що КАС України передбачено, що строк, зокрема, на подання відзиву на позов обраховується саме з моменту вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а не з моменту отримання позовних матеріалів.
Щодо посилання представника відповідача на пункт 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення, суд зазначає наступне.
З аналізу вказаної норми вбачається, що умовами для поновлення пропущеного процесуального строку є визнання причин їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Разом з тим, станом на момент надіслання відповідачем заяви про поновлення строку на подання відзиву, а саме - 24.02.2021 року, згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 «Про становлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 28 лютого 2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
Пунктами 26, 30, 39 вказаної постанови КМУ:
- Рекомендовано органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності забезпечити:
• на період дії карантину з метою обмеження скупчення осіб в транспорті та на шляхах прямування на роботу (з роботи) застосування за можливості гнучкого режиму робочого часу, який, зокрема, передбачає різний час початку і закінчення роботи для різних категорій працівників, позмінну роботу працівників, а за технічної можливості - також роботу в режимі реального часу через Інтернет із збереженням заробітної плати, дистанційну (надомну) роботу;
• встановлення відстані у прикасовій та касовій зонах закладу торгівлі між особами (за винятком покупця і продавця) не менше ніж 1,5 метра та/або наявність між ними відповідних захисних екранів;
• визначення часу (не менше двох годин) пріоритетного прийому громадян похилого віку та осіб з інвалідністю;
• дотримання відстані не менше ніж 1,5 метра між відвідувачами, які очікують дозволу на вхід до приміщень.
- Установити початок робочого часу в органах виконавчої влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування о 8-й годині.
- Центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам у період з 11 до 22 січня 2021 р. включно установити для працівників режим дистанційної (надомної) роботи, крім працівників, для яких неможливо встановити режим дистанційної (надомної) роботи у зв'язку з характером виконуваних завдань, та працівників, які забезпечують надання адміністративних послуг.
Таким чином, враховуючи те, що роботу органів державної влади та органів місцевого самоврядування не зупинено, суд вважає необґрунтованим клопотання представника відповідача щодо необхідності поновлення строку на подання відзиву з підстав, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Також, доводи представника відповідача щодо неможливості подання відзиву у строк, визначений судом у зв'язку з пошуком у справах ГУ Держгеокадастру у Київській області листів, що мають значення для доказування правомірності та обґрунтування оскаржуваного рішення, суд вважає необґрунтованими, оскільки заявником не надано жодного належного та допустимого доказу на підтвердження викладеного.
Згідно з ч. 1. ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
З аналізу вказаної норми КАС України вбачається, що прийняття рішення щодо поновлення встановленого судом строку на виконання процесуальної дії є правом суду. КАС України не передбачає обов'язку суду поновити зазначений строк виключно в разі наявності про це клопотання сторони.
Частиною 6 статті 121 КАС України визначено, що про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Беручи до уваги викладене у сукупності, клопотання представника відповідача від 01.03.2021 року свідчить про недобросовісне виконання своїх обов'язків представником відповідача, оскільки на думку суду, відповідач мав достатній строк для подання відзиву, а зазначені причини не можуть вважатися поважними, відтак суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача про поновлення строку на подання відзиву.
Керуючись положеннями статей 45, 77, 121, 159, 166, 167, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Відмовити у задоволенні клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Київській області про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда