ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/766
про залишення позовної заяви без руху
03 березня 2021 року м. Київ № 640/29593/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Головань О.В., ознайомившись з позовною заявою
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.04.2020 року №1208525-3313-2615, № 1208524-3313-2615, № 1208523-3313-2615, № 1208522-3313-2615, № 1208521-3313-2615, № 1208520-3313-2615.
Ухвалою від 08.12.2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
10.02.2021 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Зі змісту вказаного клопотання, а також доданих до нього доказів слідує, що позивач скористався досудовим порядком вирішення спору, а саме подав до ДПС України скаргу (вх. № С/887/ДЗН від 16.06.2020) про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 01.04.2020 № 1208525-333-2615, № 1208524-3313-2615, № 1208523-3313-2615, № 1208522-3313-2615, № 1208521-3313-2615, № 1208520-3313-2615.
За результатами розгляду скарги ДПС України було прийнято рішення від 17.08.2020 3521/С/99-00-06-02-04-09, яким оскаржувані рішення залишено без змін, а скаргу ОСОБА_1 без задоволення.
Рішення від 17.08.2020 № 3521/С/99-00-06-02-04-09 отримано позивачем 20.08.2020 року, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Порядок та строки оскарження рішень контролюючих органів, що реалізують державну податкову політику, встановлені статтею 56 Податкового кодексу України, що є спеціальним нормативним актом у сфері податкових відносин, а отже, підлягає застосуванню у даному випадку.
Згідно п. 56.19. ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Згідно п. 56.17.3. п. 56.17. ст. 56 Податкового кодексу України процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Оскільки рішення про результат розгляду скарги було отримане позивачем 20.08.2020 - процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення в судовому порядку завершилася 20.09.2020.
Наведений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду 26.11.2020, тобто з пропуском місячного строку, встановленого п. 56.17.3. п. 56.17. ст. 56 Податкового кодексу України.
Разом з тим, позивачем не додано до позову заяву про поновлення пропущеного строку та докази поважності причин його пропуску, як це передбачено ч. 6 ст. 161 КАС України.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
З урахуванням викладеного позовну заяву необхідно залишити без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись ч. 13 ст. 171, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Головань