Справа № 560/1141/21
іменем України
04 березня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головнеого управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови позивачеві у перерахунку пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.01.2004 по 04.09.2006 під час роботи в Муніципальному Закладі Охорони Здоров'я "Центрі медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація включно згідно з довідкою №13 від 22.08.2006 виданою Муніципальним унітарним закладом Центром медичної профілактики м. Усурійськ, Приморський край згідно заяви від 05.01.2021.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок, нарахування та здійснити виплату пенсії за віком з врахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.01.2004 по 04.09.2006 під час роботи в Муніципальному Закладі Охорони Здоров'я "Центрі медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація включно згідно з довідкою №13 від 22.08.2006 виданою Муніципальним унітарним закладом Центром медичної профілактики м. Усурійськ, Приморський край, з 13.07.2012 з врахуванням виплачених сум пенсії.
3. Стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено у перерахунку пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.2004 по 04.09.2006 відповідно до довідки № 13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація, з 13.07.2012 з врахуванням виплачених сум пенсії.
Позивачка вважає таку відмову противною, а тому звернулася з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 3 лютого 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
До суду 22.02.2021 надійшов відзив, відповідно до якого відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що відповідно до довідки № 13 від 22 серпня 2006 року позивачці зараховано заробітну плату за період 2002-2003 роки, підстав для зарахування заробітної плати за 2004-2006 роки немає, оскільки неможливо підтвердити достовірність відомостей.
До суду 22.02.2021 надійшло клопотання відповідача про закриття провадження у справі, оскільки правовідносини щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки № 13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація були предметом розгляду у справі №560/5164/20.
Суд вважає зазначене клопотання безпідставним в зв'язку з таким. Пунктом 4 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд закриває провадження у справі разі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Разом з тим, предмети розгляду адміністративних справ №560/5164/20 та №560/1141/21 є відмінними, а саме: предметом розгляду справи №560/5164/20 був перерахунок пенсії позивача з 30.07.2020 року, натомість предметом розгляду справи №560/1141/21 є перерахунок пенсії позивача з 13.07.2012.
Враховуючи наведене, у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі необхідно відмовити.
До суду 22.02.2021 надійшло клопотання відповідача про залишення позовних вимог без розгляду у зв'язку із пропущенням позивачем строку звернення до суду.
Надаючи оцінку зазначеному клопотанню суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі №510/1286/16-а дійшла висновку про те, що визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов'язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз'яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 27.01.2021 №461-145/Д-03/8-2200/21 повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії з 13.07.2012, отже саме з 27.01.2021 розпочався перебіг строку звернення із адміністративним позовом.
Таким чином клопотання відповідача про залишення позовних вимог без розгляду є необгрунтованим та не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.07.2012 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2020 року, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2020 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.2004 по 04.09.2006, відповідно до довідки № 13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 30.07.2020 року з врахуванням заробітку, отриманого за період з січня 2004 року по вересень 2006 року включно, згідно довідки №13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії з 13.07.2012 згідно з довідкою №13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 27.01.2021 №461-145/Д-03/8-2200/21 повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії з 13.07.2012. Перерахунок пенсії було здійснено із дати, зазначеної у рішенні суду (30.07.2020).
Позивачка, вважаючи зазначену відмову протиправною, звернулася з цим позовом до суду.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Відповідно до ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Якщо особа працювала за межами України, то питання можливості врахування під час обчислення пенсії заробітної плати, одержаної в цій країні, визначається на підставі міждержавних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, підписаних Україною та відповідною державою. Так, якщо особа працювала у Росії, то відповідною угодою в галузі пенсійного забезпечення, підписаною, в тому числі, Україною та Росією, передбачена можливість обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної у Росії. У цьому разі подається довідка про зарплату згідно з додатком 1 до Порядку 22-1 (включаючи період після 1 липня 2000р.).
Згідно п. 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Для проведення розрахунку пенсії позивачка надала відповідачу довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період з січня 2004 року по вересень 2006 року включно, №13 від 22 серпня 2006 року, видану Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація.
Також, в матеріалах справи наявна копія трудової книжки позивачки, відповідно до якої встановлено факт роботи Муніципальному Закладі Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики".
Враховуючи вищевикладене, відмова у перерахунку пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.2004 по 04.09.2006 відповідно до довідки № 13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація є протиправною.
Більше того, відмова відповідача у задоволенні аналогічного клопотання позивача з цих самих підстав вже була предметом судового розгляду й рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.10.2020, прийнятим у справі №560/5164/20, яке набрало законної сили, визнана протиправною.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.2004 по 04.09.2006, відповідно до довідки № 13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 13.07.2012 по 29.07.2020 року з врахуванням заробітку, отриманого за період з січня 2004 року по вересень 2006 року включно, згідно довідки №13 від 22 серпня 2006 року, виданої Муніципальним Закладом Охорони Здоров'я "Центр медичної профілактики" м. Усурійськ, Приморського краю, Російська Федерація.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов