Рішення від 26.02.2021 по справі 520/643/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

26 лютого 2021 року № 520/643/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Бібліка, буд. 6,м. Харків,61007, код ЄДРПОУ 26281752) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, яка полягає у не розгляді та неприйнятті рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за заявою ОСОБА_1 від 02.07.2020року відповідно до Порядку призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 в редакції від 20.05.2020 року;

-зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.07.2020року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям та прийняти рішення по ній відповідно до вимог Порядку призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 в редакції від 20.05.2020 року, що діяла на час звернення із заявою.

Дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач зареєстрований як безробітний в Харківському міському центрі зайнятості з 28.03.2018 року, що підтверджується довідкою №1940 від 06.07.2020 року, виплат по безробіттю не отримує.

02.07.2020 року позивач звернувся із заявою № 790/9 про призначення його сім'ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

До заяви було надано всі необхідні документи, а саме: довідки про доходи членів сім'ї за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року.

Не отримавши у 10-денний термін відповіді, позивач 16.07.2020 року звернувся із запитом на інформацію .

Листом №С-6/0/20/4-02 від 20.07.2020 року позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики від 14.07.2020 року №10100/2/2-20/56 на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» від 02.06.2020 року, розроблено та подано на розгляд Уряду проект Постанови КМУ, яким зокрема передбачено зміну алгоритму розрахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До прийняття КМУ зазначеного проекту Постанови рекомендовано для осіб, які у липні поточного року звертаються за призначенням ДСД малозабезпеченим сім'ям, здійснювати прийом заяв з необхідними документами.

Призначення відповідних допомог для таких осіб має здійснюватись після прийняття постанови КМУ та набрання її чинності.

Тому рішення за заявою позивача від 02.07.2020 року не прийняте.

Позивач вважає бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради протиправною, такою, що порушує його права, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до вимог ст.1 Закону України « Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Статтею 3 вказаного Закону визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Згідно з вимогами статті 4 Закону призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Також суд вказує, що Постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250 затверджено «Порядок призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».

Вищевказаним Порядком (в редакції, що діяла на момент звернення позивача) передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї ; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї та інше.

Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей.

Судом встановлено, що позивачем на виконання вказаних вимог було подано всі необхідні для призначення допомоги документи.

Згідно з пунктом 9 вказаного Порядку Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Судом встановлено, що Листом №С-6/0/20/4-02 від 20.07.2020 року позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики від 14.07.2020 року №10100/2/2-20/56 на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» від 02.06.2020 року, розроблено та подано на розгляд Уряду проект Постанови КМУ, яким зокрема передбачено зміну алгоритму розрахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До прийняття КМУ зазначеного проекту Постанови рекомендованодля осіб, які у липні поточного року звертаються за призначенням ДСД малозабезпеченим сім'ям, здійснювати прийом заяв з необхідними документами.

Призначення відповідних допомог для таких осіб має здійснюватись після прийняття постанови КМУ та набрання її чинності.

Суд вказує, що посилання відповідача на лист Мінсоцполітики є безпідставне, так як він не має силу закону або підзаконного акту та не можу регулювати діяльність установ органів державної та місцевої влади. Вказаний лист носить лише рекомендаційний характер та не повинен підміняти собою закон.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, яка полягає у не розгляді та неприйнятті рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям за заявою ОСОБА_1 від 02.07.2020року відповідно до Порядку призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям , затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 в редакції від 20.05.2020 року.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що судом визнано протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді та неприйнятті рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям за заявою ОСОБА_1 , а тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.07.2020 року та прийняти рішення.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Бібліка, буд. 6,м. Харків, 61007, код ЄДРПОУ 26281752) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, яка полягає у не розгляді та неприйнятті рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям за заявою ОСОБА_1 від 02.07.2020року відповідно до Порядку призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 в редакції від 20.05.2020 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.07.2020року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям та прийняти рішення по ній відповідно до вимог Порядку призначення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 в редакції від 20.05.2020 року, що діяла на час звернення із заявою.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.