Ухвала від 03.03.2021 по справі 400/467/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 березня 2021 р. № 400/467/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Устинова І.А., розглянувши в письмовому провадженні клопотання відповідача про заміну неналежної сторони в адміністративній справі

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району виконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Декабристів, 25, м. Миколаїв, 54017 Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом до Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району виконавчого комітету Миколаївської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою від 02.02.2021 року суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.260 КАС України.

19.02.2021р. до суду надійшло клопотання від Департаменту соціального захисту населення Миколаївської міської ради про заміну неналежної сторони в порядку ст.48 КАС України. Клопотання обгрунтоване тим, що що згідно з пп. 12 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, департамент є бюджетною неприбутковою установою, яка повністю утримується за рахунок місцевого бюджету, власних коштів департамент не має. Відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, як розпорядник бюджетних коштів здійснює платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Стаття 119 Бюджетного кодексу України вказує на те, що нецільове використа тя бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним асигнуванням. Департамент лише здійснює виплату коштів, тому об'єктивно не нести відповідальність щодо даного спору та бути відповідачем. Тому звертаємо увагу суду щодо про необхідність залучення належних відповідачів Міністерство соціальної політики та Міністерство фінансів України. Департамент виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету, в повному обсязі забезпечив виплату грошової допомоги у межах виділених Міністерствами бюджетних призначень.

В прохальній частині клопотання відповідач просив суд долучити до справи належних відповідачів - Міністерство соціальної політики України та Міністерство фінансів України.

Дослідивши подане клопотання, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною 3 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням

позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Аналізуючи наведену норму законодавства, залучення до участі у справі співвідповідача здійснюється судом лише за клопотанням позивача. Залучення до участі у справі співвідповідача за клопотанням відповідача зазначена стаття КАС України не передбачає.

Разом з тим, відповідно до положень статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Віповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №423 від 17.06.2015, одним з основних завдань Мінсоцполітики є організація виплати до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, котрі і здійснюють безпосередню виплату одноразової допомоги до 5 травня. Відповідачем не спростовується факт виплати позивачу одноразової допомоги до 5 травня, розмір якої і є предметом спору.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.09.2020 по справі №440/2722/20.

Отже, Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради визначений відповідальним органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги, тобто є належним відповідачем по цій справі.

Враховуючи викладене, клопотання відповідача від 19.02.2021р. є необґрунтованим та безпідставним, тому задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 48, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 19.02.2021р. - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя І. А. Устинов