про повернення відзиву на позовну заяву без розгляду
04 березня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/4929/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши в підготовчому засіданні відзив на позовну заяву відділу адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області у справі за позовом
адвоката Пічугіної Ірини Володимирівни в інтересах ОСОБА_1
до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Пічугіної Ірини Володимирівни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військово-цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк Луганської області (далі - відповідач), в якому представник позивача з урахуванням уточненої позовної заяви від 11 січня 2021 року б/н (арк. спр. 49-53) просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Відділу адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 03 листопада 2020 року про відмову у реєстрації місця проживання малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ;
- зобов'язати Відділ адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою від 18 січня 2021 року про відкриття провадження у справі визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання.
У підготовче засідання учасники справи не прибули, про дату, час і місце проведення підготовчого засідання сторони повідомлені належним чином (арк. спр. 90, 91).
Згідно з частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 180 КАС України у підготовчому засіданні суд у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви.
Частинами першою, другою статті 159 КАС України встановлено, що при розгляді справи судом за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Частиною четвертою статті 47 КАС України передбачено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
У відзиві відповідач викладає заперечення проти позову (частина перша статті 162 КАС України).
27 січня 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 3549/2021 від відділу адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області надійшов відзив на позовну заяву від 25 січня 2021 року б/н, підписаний начальником відділу - адміністратором Оленою Єлісєєвою (арк. спр. 67-69).
Вирішуючи питання про прийняття відзиву на позовну заяву відділу адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 25 січня 2021 року б/н, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до частин другої, третьої статті 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Частиною першою статті 43 КАС України закріплено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).
З системного аналізу наведених норм права слідує, що відповідачем в адміністративній справі можуть бути тільки підприємства, установи та організації як юридичні особи. Відповідачем в адміністративній справі можуть бути суб'єкти владних повноважень як юридичні особи, так і не юридичні особи.
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)».
Абзацом другим підпункту 11 пункту 16-1 «Перехідні положення» Конституції України передбачено, що представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01 січня 2020 року.
Частиною першою статті 55 КАС України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника (частина третя статті 55 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 55 КАС України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Отже, в порядку самопредставництва орган державної влади може представляти за посадою його керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством, установчими документами чи трудовим договором (контрактом).
Відзив на позовну заяву подано від відділу адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області за підписом начальником відділу - адміністратора Олени Єлісєєвої.
Згідно з пунктом 1 Положення про Центр надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку, затвердженого розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 18 серпня 2020 року № 24 (далі - Положення № 24), яке розміщено на офіційному вебсайті Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (https://sed-rada.gov.ua/normativna-baza/rozporyadzhennya-kerivnika-vca), Центр надання адміністративних послуг (далі - Центр або ЦНАП) був утворений рішенням Сєвєродонецької міської ради від 26 вересня 2013 року за № 3044 як постійно діючий робочий орган з метою забезпечення надання адміністративних послуг.
З моменту створення військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (далі - ВЦА) повноваження з управління, а також повноваження щодо ліквідації або реорганізації ЦНАП перейшли до керівника ВЦА (пункт 2 Положення № 24).
Відповідно до пункту 4 Положення № 24 основними завданнями Центру є:
1) організація надання адміністративних послуг у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктів звернень;
2) спрощення процедури отримання адміністративних послуг та поліпшення якості їх надання;
3) забезпечення інформування суб'єктів звернень про вимоги та порядок надання адміністративних послуг, що надаються через адміністратора або державного реєстратора;
4) надання висококваліфікованої інформаційно-консультаційної допомоги адміністраторам та організація проведення навчання адміністраторів.
Пунктом 5 Положення № 24 визначено, що Центром забезпечується надання адміністративних послуг через адміністратора шляхом його взаємодії із суб'єктами надання адміністративних послуг або безпосередньо через державного реєстратора у разі надання відповідних адміністративних послуг.
Перелік адміністративних послуг, які надаються через Центр та територіальний підрозділ Центру або зміни до нього, затверджується розпорядженням керівника ВЦА.
Розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 31 серпня 2020 року № 164, яке розміщено на офіційному вебсайті Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (https://sed-rada.gov.ua/normativna-baza/rozporyadzhennya-kerivnika-vca), затверджено перелік адміністративних послуг, які надаються у Центрі надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку (додаток 1).
Згідно з додатком 1 до розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 31 серпня 2020 року № 164, який розміщено на офіційному вебсайті Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (https://sed-rada.gov.ua/normativna-baza/rozporyadzhennya-kerivnika-vca), суб'єктом надання адміністративної послуги - реєстрація місця проживання дитини до чотирнадцяти років, є Відділ адміністративних послуг.
Розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 28 серпня 2020 року № 137 «Про затвердження Положень про структурні підрозділи Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області», яке розміщено на офіційному вебсайті Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (https://sed-rada.gov.ua/normativna-baza/rozporyadzhennya-kerivnika-vca), серед іншого затверджено Положення про Відділ адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (Додаток 13).
Згідно з пунктом 1.1 Положення про Відділ адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, затвердженого розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 28 серпня 2020 року № 137 (далі - Положення № 137), яке розміщено на офіційному вебсайті Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (https://sed-rada.gov.ua/normativna-baza/rozporyadzhennya-kerivnika-vca), Відділ адміністративних послуг військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (далі - відділ) створюється військово-цивільною адміністрацією міста Сєвєродонецьк Луганської області на термін дії військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (далі - ВЦА), є її структурним підрозділом та входить до її структури і забезпечує виконання покладених на нього завдань для здійснення повноважень органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про військово-цивільної адміністрації».
Відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Положення № 137 до основних завдань відділу віднесена організація функціонування Центру надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку (далі - ЦНАП), керівництво його діяльністю, в тому числі повноваження у сфері державної реєстрації, зокрема: повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
З огляду на наведене, у межах спірних правовідносин суб'єктом владних повноважень є Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк Луганської області як орган державної влади, а не відділ адміністративних послуг військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, який є структурним підрозділом Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області та входить до його структури.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23 грудня 2020 року керівником Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області є ОСОБА_4 (арк. спр. 38-41).
При цьому, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містить відомостей щодо можливості ОСОБА_5 здійснювати самопредставництво Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області.
До відзиву на позовну заяву не додано жодного документа, на підставі якого можливо встановити, що Олена Єлісєєва здійснює самопредставництво Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області як інша особа, повноваження якої визначені законодавством, установчими документами чи трудовим договором (контрактом).
КАС України не врегульовано питання щодо наслідків подання заяв по суті справи, які не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Внаслідок того, що дії суду в разі надходження заяв по суті справи, які підписано особою, яка не має права підписувати їх, окремо не врегульовано, суд вважає за можливе на підставі частини шостої статті 7 КАС України застосувати до вказаних правовідносин за аналогією закону положення статей 169, 240 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки відзив на позовну заяву від 25 січня 2021 року без номеру подано та підписано особою, яка не має права його підписувати, суд дійшов висновку, що відзив на позовну заяву необхідно повернути відділу адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області без розгляду.
Керуючись статтями 7, 47, 169, 240, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відзив на позовну заяву від 25 січня 2021 року без номеру у справі за позовом адвоката Пічугіної Ірини Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії повернути відділу адміністративних послуг Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяТ.І. Чернявська