Рішення від 04.03.2021 по справі 340/4312/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2021 року справа № 340/4312/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду зі заявою до Управління про визнання протиправним та скасування рішення, яким відмовлено у переведенні на інший вид пенсії.

Водночас, просила суд зобов'язати відповідача прийняти рішення про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця.

У заяві зазначає, що право на пенсію державного службовця набула у 2014 році та отримувала її.

З часом переведена на пенсію за віком, однак знову вирішила отримувати пенсію державного службовця.

Стверджує, що зміни у діючому законодавстві після набуття права на пенсію державного службовця не можуть скасовувати його реалізацію.

Управління заперечило щодо задоволення позову, надіславши відзив на нього (а.с.40-41).

У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що позивач просила не призначити пенсію, а перерахувати при переході на інший вид.

Стверджувала, що пенсії державних службовців за діючим законодавством не перераховуються.

Ухвалою суду від 20 жовтня 2020 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.36-37).

Ухвалою суду від 30 листопада 2020 року прийнято рішення про вирішення справи у судовому засіданні з викликом сторін (а.с.43-44).

Ухвалою суду від 01 березня 2020 року прийнято рішення про завершення розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с.76).

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача і дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).

З 02 січня 2013 року призначена пенсія за віком відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) (а.с.40-41)

На підставі заяви від 24 червня 2014 року по досягненню 57 років переведена з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до приписів Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (далі - Закон 2) (а.с.40-41).

Стаж державної служби склав більше 24 років (а.с.64).

З 01 жовтня 2017 року переведена на пенсію за віком, оскільки розмір пенсії державного службовця не досягав мінімального розміру пенсії (а.с.40-41).

02 вересня 2020 року ОСОБА_1 подала до Управління заяву про перехід на пенсію державного службовця відповідно до приписів Закону 2 (а.с.23).

Сутнісний зміст заяви чітко задекларований позивачем (рукописний текст у зразку заяви).

09 вересня 2020 року відповідач прийняв рішення, яким відмовив у задоволенні заяви (а.с.25).

Підстави відмови - Закон 2 втратив чинність; перерахунок пенсій за діючим Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року (далі - Закон 3) не передбачено.

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, ОСОБА_1 звернулася зі заявою про перехід на інший вид пенсії, а не про перерахунок розміру в межах призначеного виду.

Право на пенсію державного службовця відповідно до приписів Закону 2 набула у червні 2014 року.

Закон 2 втратив чинність 01 травня 2016 року, окрім приписів статті 37, на підставі якої виникло право на пенсію державного службовця.

Приписами частин 2 та 3 статті 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, мова йде про реальне право.

Право на пенсію відноситься до конституційних прав громадянина відповідно до приписів частини 3 статті 46 Основного Закону.

Приписами пункту 12 Прикінцевих і перехідних положень Закону 3 встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що після 01 травня 2016 року (набуття чинності Законом 3) ОСОБА_1 не втратила право на перехід на пенсію державного службовця на підставі приписів статті 37 Закону 2, так як набула його у 2014 році за наявності вислуги у більш як 24 роки.

Приписами частини 3 статті 45 Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється на підставі заяви пенсіонера (враховується виключно його воля).

Приписами частини 1 статті 37-1 Закону 2 (в редакції на час виникнення права на пенсію державного службовця) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Ця норма права поширює дію на правовідносини сторін, оскільки входить до обсягу конституційного права на пенсію державного службовця, яке позивач набула у червні 2014 року, і не може бути звужено іншим законом відповідно до приписів статті 22 Основного Закону.

Отже, рішення Управління, яким відмовлено у переході на пенсію державного службовця, протиправне і підлягає скасуванню.

Що стосується способу відновлення порушеного права, то суд обирає зобов'язання Управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням правового висновку суду.

Таким чином, позов належить задовільнити частково.

Сторони не понесли судових витрат.

Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовільнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 09 вересня 2020 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви від 02 вересня 2020 року про перехід на інший вид пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 вересня 2020 року про перехід на інший вид пенсії з урахуванням правового висновку суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити у задоволенні.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей