Рішення від 03.03.2021 по справі 340/4167/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4167/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, які полягають у зменшенні розміру щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 05 травня за 2020 рік;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік", з урахуванням раніше виплачених сум.

Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що у 2020 р. після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020р. №3-р/2020 набув право на допомогу до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, передбаченої ч. 5 ст. 12 Закону України “Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, але відповідач вчинив протиправну відмову у призначенні та проведенні цієї виплати.

Відповідачем надано письмовий відзив на позов, вимоги якого не визнаються, оскільки виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в місті Києві проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню виплат, на підставі поданих списків районними військовими і комісаріатами (для мобілізованих, демобілізованих та добровольців) та військовими частинами, установами, організаціями за місцем служби учасників бойових дій.

Також зазначено, що управління соціального захисту населення районних державних в місті Києві адміністрацій жодних призначень, нарахувань та виплат вищезазначеної допомоги не проводять (а.с. 22-24).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с .11).

Ухвалою від 05 жовтня 2020 року cуд зупинив провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20 (№Пз/9901/14/20) (а.с. 12).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 року поновлено провадження у справі (а.с. 26).

16 лютого 2021 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду зобов'язано ОСОБА_1 подати до суду належним чином завірені копії доказів на підтвердження нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій саме Управлінням соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.

Додатково в ухвалі зазначено, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (а.с. 27).

На виконання вимог зазначеної ухвали, позивачем надано клопотання в якому вказано, що саме від Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації отримує соціальну допомогу як учасник бойових дій.

Додатково звернув увагу на винесені Кіровоградським окружним адміністративним судом по справі № 340/3317/20 та № 340/4169/20 (а.с. 31-38).

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Заявник є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 9).

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо нарахування і виплати допомоги у розмірі 5-ми мінімальних пенсій за віком у 2020, яка передбачена ч. 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020.

За наслідками вирішення порушеного заявником питання відповідач листом від 11.08.2020 повідомив, що за результатами перевірки, згідно бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги ОСОБА_1 , як учасник бойових дій на обліку в Управлінні соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації не перебуває.

Додатково рекомендовано звернутись за місцем одержання грошового утримання позивача, або до Виплатного центру за адресою: м. Київ, пр-т Любомира Гузара, буд. 7 (а.с. 7).

Не погодившись із цією відмовою, позивача ініціював розгляд судом даного спору.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відносини з приводу соціального захисту учасників бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Пільги часникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни встановлені статтями 12, 13 вказаного Закону.

Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998р. №367-XIV статті 12 та 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” було доповнено частинами четвертими (відповідно до Закону України від 04.07.2002 р. N 52-IV, частини п'яті) наступного змісту: “Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.”, “Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.”.

Підпунктом “б” підпункту 1 пунктом 20 Розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 №107-VI згадані вище норми права викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

У подальшому зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.

Поряд із цим, унаслідок законотворчої діяльності Верховної Ради України було створено іншу норму права, присвячену регламентуванню тих же самих відносин - п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України.

Так, Законом України від 28.12.2014 р. № 79-VIII, розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким зокрема було передбачено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Ця норма діяла з 01.01.2015.

На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 19.02.2020р. №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де, зокрема, передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах:

- учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень;

- особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4120 гривень; II групи - 3640 гривень; III групи - 3160 гривень.

27.02.2020 рішенням Конституційного Суду України №3-р/2020 було визнано неконституційним окреме положення п.26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, на момент звернення позивача до відповідача із заявою про виплату відповідних сум, діяли відповідні положення статей 12 та 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998р., які передбачали наступне:

- “Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.”;

- “Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.”.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 27.02.2020 ані приписи п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст.12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ані приписи статей 12 та 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції п.20 Розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” об'єктивно не можуть запроваджувати правил призначення та виплати допомоги до 5 травня для учасників бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни.

Тому, з 27.02.2020 позивач набув суб'єктивне право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998р. №367-ХІV у відповідному розмірі.

При цьому, суд наголошує, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів закону України, і не позбавляють позивача цього суб'єктивного права.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Критерії законності волевиявлення (як рішення, так і діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України і обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта ч.2 ст.77 КАС України.

Підсумовуючи викладені вище міркування, суд доходить до переконання про те, що позивача поза розумним сумнівом має право на нарахування та виплату допомоги до 5 травня з урахуванням змісту рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020.

Відповідно до положень ст. 17 -1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

З огляду на те, що позиває є працівником поліції виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

З досліджених судом доказів, встановлено, що позивач не значиться на обліках саме Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.

На виконання вимог ухвали суду 16 лютого 2021 року позивач так і не надав докази нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій саме Управлінням соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації або іншим органом.

Посилання на винесені Кіровоградським окружним адміністративним судом рішення по справі № 340/3317/20 та № 340/4169/20 не свідчать, про перебування позивача на обліку відповідача.

Враховуючи, що адреси реєстрації позивача та його роботи територіально не співпадають, суд позбавлений можливості встановити на обліку якого органау праці та соціального захисту населення перебуває позивач.

Отже, відсутня можливість застосування положень ст. 48 КАС України щодо заміни первісного відповідача належним відповідачем.

Таким чином, враховуючи предмет спору та суб'єктивний склад сторін у справі, надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Судових витрат в розумінні ст.139 КАС України судом не встановлено.

Керуючись ст.ст. 6-9, ст.ст. 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації (просп. Повітрофлотський, 40, м. Київ, 03186, код ЄДРПОУ 37485511) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду А.В. Сагун