Рішення від 18.02.2021 по справі 340/5914/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 року м. Кропивницький Справа №340/5914/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження (письмове провадження) в м. Кропивницький адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства «М-Автотранссервіс»

до відповідача: Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки

про визнання протиправною та скасування постанови.

Приватне підприємство «М-Автотранссервіс» звернулося з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови №207213 від 07.09.2020 року про накладення адміністративно-господарського штрафу.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідачем порушено вимоги п.26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2019 р. №1567 при розгляді 07.09.2020 р. справи про порушення законодавства про автомобільні перевезення, що полягає у неналежному повідомленні ПП «М-Автотранссервіс» про розгляд справи про порушення, яке призвело до позбавлення законних прав підприємства направити свого представника на розгляд справи для захисту прав та інтересів. Представник позивача наголошує на тому, що використання вагового обладнання не відповідає вимогам національного стандарту і технічного регламенту при визначенні вагових параметрів транспортного засобу під час проведення вагового контролю 20.08.2020 р., що стали підставою для винесення постанови №207213 від 07.09.2020 р., оскільки функціональні характеристики вимірювальної вагової техніки не дозволяють проводити зважування транспортного засобу у русі, і ця вимірювальна техніка не пройшла відповідну метрологічну повірку для здійснення процедури зважування транспортних засобів у русі. Представник позивача зауважує на тому, що в автомобільного перевізника ПП «М-Автотранссервіс» відсутня можливість отримати відповідний дозвіл на перевезення подільного вантажу (перевозилася пшениця, ТТН №981737 від 20.08.2020 р.) з перевищенням вагових параметрів підрозділами Національної поліції і територіальними управліннями Державної служби України з безпеки на транспорті не може здійснюватися з огляду на існування законодавчої заборони, встановленої пп.22.5 п.22 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 р.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються (а.с.40-48). Представник відповідача зазначає, що 20.08.2020 р. контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки в Кіровоградській області на автодорозі Н-14 75 км + 812 м, проводилася рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення вантажів та пасажирів. За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 , співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Кіровоградській області встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме навантаження на одиночну вісь становило 12 720 кг при нормативно допустимому 11 000 кг, що у відсотковому співвідношенні склало на 15,63% більше, у зв'язку з чим складено акт №034370 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 20.08.2020 р., довідку про результати здійснення контролю №030857 від 20.08.2020 р. та розрахунок плати за проїзд №1650 від 20.08.2020 р. Представник відповідача звертає увагу на те, що п.19 Порядку №879 виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №671 від 30.08.2017 р., у зв'язку з чим необхідність використання відповідачем під час здійснення габаритно-вагового контролю методики, затвердженої Мінекономрозвитку, не передбачена жодним нормативно-правовим актом. Представник відповідача наголошує на тому, що правову позицію щодо відсутності потреби у використанні відповідної методики виклав Верховний Суд у постанові від 02.08.2018 р. по справі №820/1420/17. Представник відповідача вказує, що водій для здійснення контролю не надав державним інспекторам дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, виданий компетентними уповноваженими органами, який відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», повинен знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам. Представник відповідача зазначає, що відповідач виконав свій обов'язок та направив повідомлення про розгляд справи у спосіб визначений Порядком №1567, що підтверджується трек номером 2500300050506.

Позивачем подано відповідь на відзив у якій він вказано, що у відзиві відповідач не спростовує того факту, що ним не було дотримано припису п.26 Порядку №1567 щодо неналежного повідомлення ПП «М-Автотрассервіс» про час та місце розгляду справи та проведення 07.09.2020 р. розгляду справи без присутності представника підприємства і не надає суду належних доказів того, що позивача запрошено на розгляд справи у спосіб передбачений Порядком №1567, а навпаки, наданими доказами підтверджує факт неналежного повідомлення ПП «М-Автотрассервіс» про час і місце розгляду справи. Позивач зауважує, що відзив не містить будь-яких заперечень стосовно позиції позивача, що відповідним дозволом є документ, яким підтверджується плата за проїзд великовагового транспортного засобу (а.с.36-39).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.32).

10.02.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.62).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 р. допущено заміну відповідача Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на правонаступника - Центральне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (а.с.63).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на підставі направлення на рейдову перевірку №009866 від 07.08.2020 р. на автодорозі Н-14 «Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв» 75 км + 812 м проведено рейдову перевірку транспортних засобів, автомобільних перевізників, водіїв, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів та за результатами габаритно-вагового контролю встановлено, що транспортним засобом Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_2 з причепом реєстраційний номер НОМЕР_3 , допущено перевищення законодавчо встановлених нормативно-вагових понад 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, внаслідок чого складено довідку №030857 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 20.08.2020 р. (а.с.22, 53), акт №034370 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 20.08.2020 р. (а.с.21, 52), акт №239732 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.08.2020 р. (а.с.20, 51).

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №207213 від 07.09.2020 р. на підставі абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» з Приватного підприємства «М-Автотранссервіс» стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн (а.с.19, 49).

Згідно з абз.1, 2 ч.7 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. №2344-ІІІ (далі за текстом - Закон №2344) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Частиною 10 статті 6 Закону №2344 встановлено, що на території України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, у сфері міжнародних автомобільних перевезень здійснює: контроль наявності, видачу дозвільних документів на виконання перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично виконується; контроль за виконанням автомобільними перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху та екологічну ситуацію; контроль за дотриманням перевізниками вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення; контроль та нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті та правил перевезення небезпечних вантажів; контроль внесення перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами України; перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів; нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до пунктів 1, 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 р. №1567 (далі за текстом - Порядок №1567).

Пунктом 3 Порядку №1567 визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Згідно з абз.3 п.4 Порядку №1567 рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).

Пунктом 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 р. №1007/1207 (далі за текстом - Порядок №1007/1207) встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

З огляду на пп.4, 5 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до абз.1, 2 п.16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи. Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації.

Згідно з абз.3 п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Відповідно до п.п.21, 25 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктом 26 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

З огляду на п.27 Порядку №167 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

З аналізу зазначених норм встановлено, що розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт передує повідомлення суб'єкта господарювання про час та місце такого розгляду. При цьому п.26 Порядку №1567 встановлює, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Натомість, право розгляду справи без участі уповноваженої особи суб'єкта господарювання надає неявка такої особи за умови її належного повідомлення про час та місце розгляду справи.

У постановах від 30.01.2020 р. у справі №308/12552/16-а (провадження №К/9901/32526/18) та у справі №482/9/17 (провадження №К/9901/38702/18) Верховний Суд вказав, що повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим органом справи, яка її стосується.

Суд зауважує, що суб'єкт господарювання відносно якого вирішується питання про застосування адміністративно-господарської санкції має право бут обізнаним про час та місце розгляду справи і бути присутнім під час такого розгляду, надавати докази, висловлювати свої заперечення тощо.

Судом встановлено, що повідомлення про розгляд справи №67826/28/24-20 від 08.09.2020 р. надіслано на адресу ПП «М-Автотранссервіс» 08.09.2020 р., тобто після розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.50, 57).

Отже, Управлінням Укртрансбезпеки у Кіровоградській області не повідомлено ПП «М-Автотранссервіс» про час та місце розгляду справи до початку такого розгляду, чим порушено право позивача на участь у процесі прийняття оскаржуваної постанови, внаслідок чого позивач не мав об'єктивної можливості висловити свої заперечення щодо відсутності підстав для притягнення до відповідальності на підставі абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», про які вказується у позовній заяві. При цьому надання судом оцінки таким обставинам, до їх розгляду суб'єктом владних повноважень, є передчасним.

Таким чином, постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №207213 від 07.09.2020 р. прийнята передчасно, без повідомлення суб'єкта господарювання про час та місце розгляду справи та без урахування усіх обставин, що мають значення для її винесення, а тому є необґрунтованою та підлягає визнанню протиправною і скасуванню.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 102,00 грн (а.с.12).

З огляду на п.16 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. №103 Укртрансбезпека є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 р. №196-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» Центральне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки є територіальним органом Державної служби України з безпеки на транспорті та не має статусу юридичної особи.

Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь ПП «М-Автотранссервіс» документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 2 102,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №207213 від 07 вересня 2020 року, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Кіровоградській області, якою постановлено стягнути з Приватного підприємства «М-Автотранссервіс» адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн.

Стягнути на користь Приватного підприємства «М-Автотранссервіс» (код ЄДРПОУ 39452802, м. Знам'янка, Кіровоградська область, вул. Фрунзе, 122 А, кв.7) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 2 102,00 грн (дві тисячі сто дві грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, м. Київ, пр. Перемоги, 14).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 18 лютого 2021 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт