04 березня 2021 року м. Київ № 320/7915/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ВіДі Автомобілі з пробігом»
до Головного управління Державної податкової служби у Київській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в
частині
До Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «ВіДі Автомобілі з пробігом» із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання частково протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.06.2020 №0209615404 в частині накладення штрафної санкції у розмірі 10283,33 грн.
Позов мотивовано безпідставністю застосування контролюючим органом до позивача штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних, оскільки позивачем здійснено постачання товарів кінцевому споживачу, який не є платником податку на додану вартість, і податкові накладні за вказаними операціями не надавались покупцю, що є виключенням із випадків застосування до платника податків штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до положень статті 1201 Податкового кодексу України. Також, позивачем наголошено на неоднозначності трактування положень пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, оскільки сприймаючи текст вказаної норми можна дійти висновку, що зазначена норма містить перелік податкових накладних, несвоєчасна реєстрація яких не призводить до відповідальності, а саме: податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю); складеної на постачання товарів / послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; складеної на постачання товарів / послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. Відтак, з огляду на неоднозначне трактування вказаної норми Податкового кодексу України, внаслідок чого є можливим прийняття рішення як на користь платника податків так і на користь контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що за результатами проведеної камеральної перевірки позивача контролюючим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, за що статтею 1201 Податкового кодексу України передбачено накладення штрафу на платника податків у відповідних розмірах. Відтак, за наявності встановлених порушень граничних термінів реєстрації позивачем податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючий орган діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством, відповідно спірне податкове повідомлення-рішення є законним.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВіДі Автомобілі з пробігом», ідентифікаційний код 35519014, місцезнаходження: 08131, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Велика кільцева, 60-А, зареєстроване як юридична особа 08.11.2007, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №13391450000010380.
Згідно витягу з реєстру платників податків на додану вартість №1919124500049 від 28.01.2019, позивача зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.01.2015.
Головним управлінням ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку ТОВ «ВіДі Автомобілі з пробігом» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.04.2019 по 30.06.2019, про що складено акт від 13.04.2020 №1755/10-36-54-04/35519014.
На підставі зазначеного акта перевірки Головним управлінням ДПС у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 25.06.2020 №02096154040, яким до ТОВ «ВіДі Автомобілі з пробігом» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 107066,67 грн. застосовано штраф у розмірі 10%, що складає 10706,67 грн.
Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов'язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі по тексту - Податковий кодекс).
Відповідно до статті 75 Податкового кодексу, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи (пункт 75.1). Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах (абзац другий підпункт 75.1.1 пункту 75.1).
Статтею 76 Податкового кодексу встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова (пункт 76.1). Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу (пункт 76.2). Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (пункт 76.3).
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку позивача, про що складено відповідний акт від 13.04.2020 №1755/10-36-54-04/35519014.
Як убачається із зазначеного акта перевірки, перевіркою встановлено порушення позивачем встановлених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: №13 від 10.04.2019 (дата фактичної реєстрації 11.05.2019, кількість днів затримки - 11); №43 від 02.06.2019 (дата фактичної реєстрації 12.07.2019, кількість днів затримки - 12); №19 від 07.06.2019 (дата фактичної реєстрації 09.07.2019, кількість днів затримки - 9); №47 від 24.06.2019 (дата фактичної реєстрації 17.07.2019, кількість днів затримки - 2); №48 від 25.06.2019 (дата фактичної реєстрації 17.07.2019, кількість днів затримки - 2).
Згідно пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до статті 201 Податкового кодексу, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (пункт 201.1).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший).
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац четвертий).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзаци чотирнадцятий-сімнадцятий).
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що до реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, які не надаються покупцю, а також податкових накладних, складених за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, застосовуються граничні строки реєстрації, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу.
Абзацом вісімнадцятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу встановлено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно абзаців першого-шостого пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Зі змісту акта перевірки від 13.04.2020 №1755/10-36-54-04/35519014 убачається, що перевіркою встановлено затримку реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних: на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 107066,67 грн. (штраф 10%).
При цьому суд зауважує, що пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу встановлено виключення щодо застосування до платника податків штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, а саме: у разі реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Зміст наведеної норми дає підстави для висновку, що така податкова накладна повинна відповідати одночасно двом умовам: 1) не надається отримувачу (покупцю); 2) складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
З огляду на наведені положення пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу, суд критично оцінює твердження позивача про неоднозначність трактування пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу, в зв'язку з чим можна дійти висновку, що зазначена норма містить перелік податкових накладних, несвоєчасна реєстрація яких не призводить до відповідальності, а саме: податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю); складеної на постачання товарів / послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; складеної на постачання товарів / послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою.
Перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, та операцій, звільнених від оподаткування, визначено статтями 195, 197 Податкового кодексу, відповідно, а також Розділом ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Не зважаючи на ту обставину, що податкові накладні, складені позивачем, не надавались покупцям - неплатникам податку на додану вартість, зміст операцій, за якими складено зазначені податкові накладні, а саме: комісійні послуги, продаж транспортних засобів, що убачається з наявних у матеріалах адміністративної справи податкових накладних ТОВ «ВіДі Автомобілі з пробігом» №13 від 10.04.2019, №43 від 02.06.2019, №19 від 07.06.2019, №47 від 24.06.2019, №48 від 25.06.2019, не віднесено Податковим кодексом до операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, або операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість, відповідно, такі податкові накладні мали реєструватись позивачем з дотриманням граничного строку, встановленого статтею 201 Податкового кодексу.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки від 13.04.2020 №1755/10-36-54-04/35519014 щодо порушення ТОВ «ВіДі Автомобілі з пробігом» граничних термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, відповідно контролюючим органом правомірно нараховано штрафні санкції за порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірах, зазначених в акті перевірки.
Водночас, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача щодо протиправності спірного рішення, відтак, зважаючи на відсутність встановлених судом підстав для визнання протиправним податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 25.06.2020 №0209615404, адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ВіДі Автомобілі з пробігом» про визнання протиправним та скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення не підлягає задоволенню.
Відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, тому судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «ВіДі Автомобілі з пробігом» (ідентифікаційний код 35519014, місцезнаходження: 08131, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Велика кільцева, 60-А).
Відповідач: - Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 04 березня 2021 року.