01 березня 2021 року о/об 09 год. 15 хв.Справа № 280/9727/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Фермерського господарства «Лучисте-2А» (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2-А; код ЄДРПОУ 33836049)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фермерського господарства «Лучисте-2А» (надалі - позивач, ФГ «Лучисте-2А») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області: 1) №0001590720 від 19.10.2020 про застосування у відношенні ФГ «Лучисте-2А» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1020,00 грн.; 2) №0001600720 від 19.10.2020 про застосування у відношенні ФГ «Лучисте-2А» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 500000,00 грн.
У позовній заяві зазначено наступне. 16.09.2020 за місцезнаходженням ФГ «Лучисте-2А» з'явилась Головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок платників податків Мелітопольського, Якимівського управлінь, управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Запорізькій області Мігуля Олена Валентинівна, яка на підтвердження своїх повноважень на проведення фактичної перевірки надала копію Наказу від 10.09.2020 за №2229 «Про проведення фактичної перевірки» та Направлення на проведення фактичної перевірки від 10.09.2020 №561, проте по причині виявлених порушень в оформленні документів якими регламентований допуск для проведення фактичної перевірки, вона не була допущена до проведення перевірки, про що їй було повідомлено в усній формі, та окрім того, письмове повідомлення про недопущення до проведення перевірки подане до ГУ ДПС у Запорізькій області. Також, головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок платників податків Мелітопольського, Якимівського управлінь, управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Запорізькій області Дмитрієнко Заміра Насридівна, не подавала направлення №560 від 10.09.2020, а відтак взагалі не мала підстав для участі у проведенні перевірки. В направленні на проведення перевірки, яке було пред'явлене, було вказано адресу де необхідно було проводити перевірку: смт.Веселе, вул.Чиста, буд.21, що фактично не співпадає з адресою зазначеною у Наказі №2229 від 10.09.2020, копія якого також була надана (в Наказі зазначена адреса - смт.Веселе, вул.Чиста, буд.2). Крім того, у тексті направлення було відсутнє посилання на дату та номер Наказу на підставі якого проводилась перевірка. У Наказі про проведення фактичної перевірки №2229 від 10.09.2020 зазначено адресу де мала бути проведена фактична перевірка - смт.Веселе, вул.Чиста, буд.2, в той же час інспектори мали намір проводити фактичну перевірку не за адресою вказаною у Наказі. В даному контексті позивач наголошує, що місцезнаходження ФГ «Лучисте-2А» - смт.Веселе, вулиця Лучиста, буд.2А є відомою податковому органу так як відкрито зазначена в ЄДР. Наказ про проведення фактичної перевірки №2229 від 10.09.2020 не містить посилання на конкретні підстави її призначення чи (або) інформацію яка була підставою його винесення. Про недопущення до проведення фактичної перевірки, письмово було повідомлено ГУ ДПС у Запорізькій області. Згідно змісту Акту перевірки вбачається, що 16.09.2020 о 12-00 перевірка була розпочата і 24.09.2020 о 17-00 закінчена. Перевірка (згідно Акту) проводилась за адресою смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2А (тобто не за адресою вказаною у Наказі і Направленні). У п.10 Акту перевірки зазначено про дослідження рядку документів, проте фактично ці документи ФГ «Лучисте-2А» не надавалися для перевірки, а також перевіряючими не досліджувалося місце зберігання пального, з вище вказаних підстав.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України та на підставі наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 10.09.2020 за №2229, направлень від 10.09.2020 за №560, №561, фахівцями Головного управління ДПС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку ФГ «Лучисте-2А» (ЄДРПОУ 33836049) за адресою: вул.Лучиста, 2А, смт.Веселе, Веселівського району. Запорізької області, 72202, за період з 01.07.2020 по день закінчення фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими при виробництві, обліку, зберіганні, використанні та транспортуванні пального, наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального. У відповідності до вимог п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України голові ФГ «Лучисте-2А» ОСОБА_1 пред'явлено службові посвідчення фахівців, які проводили фактичну перевірку, про що зроблено запис в направленнях на проведення фактичної перевірки, копію наказу від 10.09.2020 за №2229 та направлення на проведення фактичної перевірки від 10.09.2020 за №560, №561. З направленнями на проведення фактичної перевірки від 10.09.2020 за №560, №561 він ознайомився та копію наказу від 10 09.2020 №2229 отримав особисто, про що свідчить його підпис в розписках до направлень та самому наказі. Жодних заперечень щодо підстав проведення перевірки позивач не висловлював. Тим самим, голова ФГ «Лучисте-2А» ОСОБА_1 , був згоден з проведення фактичної перевірки. За результатами фактичної перевірки складено акт, який зареєстровано 25.09.2020 за №0684-08-01-07-20/33836049. Акт фактичної перевірки надіслано позивачу поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення. На підставі акту фактичної перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій від 19.10.2020 за №0001590720 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 500000,00 грн., №0001600720 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1020,00 грн. Із змісту позовної заяви не вбачається жодного обґрунтування незаконності прийняття відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, як і не надано жодного доказу в підтвердження цього. Більш того, відповідач звертає увагу, що відповідно до постанови Веселівського районного суду Запорізької області від 04.12.2020 у справі №3/313/529/2020 за розглядом матеріалів про притягнення голови ФГ «Лучисте-2А» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме за порушення вимог ч.1, ч.16 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», так як у період з 01.07.2020 по 16 09.2020 включно, здійснював зберігання пального без отримання ліцензії на право зберігання пального за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 відповідну ліцензію отримав вже після проведення фактичної перевірки з терміном дії з 05.10.2020 до 05.10.2025. Свою вину визнав, тому його визнано винним у скоєнні вищезазначеного адміністративного правопорушення. Фахівцями податкового органу дотримано всіх вимог ст.81 Податкового кодексу України, що підтверджує повне право для проведення фактичної перевірки, та обов'язок платника щодо надання документів, пов'язаних з предметом перевірки. Під час здійснення фактичної перевірки місць зберігання ПММ на ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» за адресою: 72202 ЗАПОРІЗЬКА ОБЛ. ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОН СМТ. ВЕСЕЛЕ ВУЛ. ЛУЧИСТА БУД. 2А, не зафіксовано фактичні залишки пального згідно даних бухгалтерського обліку (журнал обліку ПММ). ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» не здійснювало реалізацію ПММ. ПММ використовувалися виключно у господарській діяльності. ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» не отримувало ліцензію на право зберігання пального. В ході перевірки встановлено, що протягом перевіряємого періоду ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» здійснювало придбання дизельного палива. ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» було придбано дизельне паливо об'ємом 10750,00 дм3, що підтверджується податковою накладною №56 від 23.06.2020 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №002410 від 21.07.2020. Для зберігання дизельного палива підприємство використовує ємність, яка знаходиться за адресою: 72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2А. Будь-які документи на ємність не надавались. Перевіркою встановлено, що ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» подано до податкових органів інформацію щодо об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) (форма-20ОПП) 24.09.2020 за №9241484361. Серед поданих об'єктів зазначено бочку за адресою: 72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2А. У графі 9 «Стан об'єкта оподаткування» зазначено: 1 - будується/готується до введення в експлуатацію; у графі 10 «Вид права на об'єкт» зазначається: 1 - право власності. Враховуючи, що ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» використовувало у своїй діяльності ємність для зберігання пального, та не надало до податкових органів відомості про об'єкт, ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» порушено вимоги п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України, що згідно п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України тягне за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень за об'єкт оподаткування. Таким чином, на порушення пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» не подано до податкових органів відомості про об'єкти оподаткування, а саме використання ємності для зберігання пального. ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» 21.09.2020 було надано для ознайомлення оригінали документів (без копій та пояснень): договір поставки нафтопродуктів №39 від 23.06.2020 (ТОВ «Меркурій-2017»), видаткова накладна №290 від 21.07.2020, товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №002410 від 21.07.2020, платіжне доручення від 23.06.2020 за №10, паспорт якості №11Л2005810 від 21.04.2020 на паливо дизельне ЕВРО, Завод-виробник ООО «Лукойл-Волгограднефтепереработка», РФ; сертифікат відповідності UA.TR.037.00263-19, термін 09.09.2019-08.09.2020. Отже, перевіркою встановлено, що ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» за місцем провадження діяльності зі зберігання пального (Ємкості) за адресою: 72202 ЗАПОРІЗЬКА ОБЛ. ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОН СМТ. ВЕСЕЛЕ ВУЛ. ЛУЧИСТА БУД. 2А, порушено вимоги: - ч.1, ч.8, ч.16 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: зберігання пального в період з 01.07.2020 до 16.09.2020 (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального; - пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» не подано у встановлений строк до податкових органів відомості про об'єкти оподаткування, а саме використання ємності для зберігання пального.
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 04.01.2021 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та призначено судове засідання на 08.02.2020.
Ухвалою суду від 08.02.2021 відкладено розгляд справи на 01.03.2021 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Наказі ГУ ДПС у Запорізькій області від 10.09.2020 за №2229 «Про проведення фактичної перевірки» зазначено: «… На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, НАКАЗУЮ: 1.Головному державному ревізору-інспектору відділу перевірок платників Мелітопольського, Якимівського управлінь управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Запорізькій області ОСОБА_2 та головному державному ревізору-інспектору відділу перевірок платників Мелітопольського, Якимівського управлінь управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Запорізькій області ОСОБА_3 з 16 вересня 2020 протягом 10 діб провести фактичну перевірку ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» (код ЄДРПОУ 33836049) за адресою: 72202 Запорізька обл., Веселівський район, смт.Веселе, вул.Чиста, буд.2 за період з 01.07.2020р. по день закінчення фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими при виробництві, обліку, зберіганні, використанні та транспортуванні пального; наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального. …» (а.с.5, 41).
У Направленні на проведення фактичної перевірки від 10.09.2020 за №560, виданого Головному державному ревізору-інспектору відділу перевірок платників Мелітопольського, Якимівського управлінь управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Запорізькій області Дмитрієнко Замірі Насридинівні, зазначено, зокрема: «… Мені, ОСОБА_1 керівнику ФГ «Лучисте-2А» відмовились пред'явити паспорт, пред'явлено службове посвідчення та направлення від «10» вересня 2020 року №560 на проведення перевірки, ознайомився/лась 16.09.2020, 12 год. 00 хв. (підпис), копію наказу від «10» вересня 2020р. №2229, 12 год. 00 хв., отримано (підпис).» (а.с.42).
Також, у Направленні на проведення фактичної перевірки від 10.09.2020 за №561, виданого Головному державному ревізору-інспектору відділу перевірок платників Мелітопольського, Якимівського управлінь управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Запорізькій області Мігулі Олені Валентинівні, зазначено, зокрема: «… Мені, ОСОБА_1 керівнику ФГ «Лучисте-2А» відмовились пред'явити паспорт, пред'явлено службове посвідчення та направлення від «10» вересня 2020 року №560 на проведення перевірки, ознайомився/лась 16.09.2020, 12 год. 00 хв. (підпис), копію наказу від «10» вересня 2020р. №2229, 12 год. 00 хв., отримано (підпис).» (а.с.5, 43).
У Повідомленні про не допуск для проведення фактичної перевірки від 16.09.2020, адресованого ФГ «Лучисте-2А» до ГУ ДПС у Запорізькій області зазначено: «… За наслідками ознайомлення з копією Наказу від 10.09.2020 №2229 «Про проведення фактичної перевірки та Направленням на проведення фактичної перевірки від 10.09.2020 №561 повідомляю про не допущення Головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників Мелітопольського, Якимівського управлінь управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Запорізькій області ОСОБА_3 до проведення фактичної перевірки ФГ «Лучисте-2А» код ЄДРПОУ 33836049, по причині неправомірного призначення фактичної перевірки та виявлених порушень в оформленні документів якими регламентований допуск для проведення фактичної перевірки. …» (а.с.7).
Позивачем не надано до суду доказів надіслання/вручення ГУ ДПС у Запорізькій області вказаного Повідомлення про не допуск для проведення фактичної перевірки від 16.09.2020 або доказів про обізнаність ГУ ДПС у Запорізькій області про нього.
У п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України зазначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється. При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Враховуючи наведене, суд вважає, що керівнику ФГ «Лучисте-2А» співробітниками ГУ ДПС у Запорізькій області обґрунтовано не пред'явлено Паспорти громадянина України.
25.09.2019 ГУ ДПС у Запорізькій області складено Акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання норм законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють обіг підакцизних товарів в Україні за №0684/08-01-07-20/33836049 (надалі - Акт фактичної перевірки №0684/08-01-07-20/33836049 від 25.09.2020) (а.с.8-13, 46-51).
У висновку Акту фактичної перевірки №0684/08-01-07-20/33836049 від 25.09.2020 зазначено: «… Перевіркою встановлено, що ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» за місцем провадження діяльності зі зберігання пального (Ємкості) за адресою: 72202 ЗАПОРІЗЬКА ОБЛ. ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОН СМТ. ВЕСЕЛЕ ВУЛ. ЛУЧИСТА БУД. 2А, порушено вимоги: - ч.1, ч.8, ч.16 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995р. №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, а саме: зберігання пального в період з 01.07.2020р. до 16.09.2020р. (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального; - пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України ФГ «ЛУЧИСТЕ- 2А» не подано у встановлений строк до податкових органів відомості про об'єкти оподаткування, а саме використання ємності для зберігання пального. …».
Результатом розгляду ГУ ДПС у Запорізькій області Акту фактичної перевірки №0684/08-01-07-20/33836049 від 25.09.2020 стало прийняття 19.10.2019 відносно ФГ «Лучисте-2А»:
1) податкового повідомлення-рішення №0001600720, яким до позивача за платежем «Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 500000 грн. 00 коп. (а.с.61-62);
2) податкового повідомлення-рішення №0001590720, яким до позивача за платежем «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 1020 грн. 00 коп. (а.с.63-64).
Недоліки контролюючого органу в організації та проведенні фактичної перевірки, оформленні документів на проведення фактичної перевірки та під час фактичної перевірки суд до уваги не приймає, оскільки, суд вважає, що позивач фактично допустив відповідача до проведення фактичної перевірки, дотримувався процедури визначеної нормами права. Звідси, суд перевіряє лише результати фактичної перевірки, правомірність винесення відповідачем податкових повідомлень-рішень від 19.10.2019 за №0001600720, №0001590720.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням ФГ «Лучисте-2А» є: 72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2А (а.с.18).
Судом досліджено Акцизну накладну форми «П» від 21.07.2020 на поставку ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» на адресу ФГ «Лучисте-2А» пального у кількості 10,75 куб.м. (а.с.54).
В Аті списання ТМЦ №5 від 21.07.2020 зазначено: «… 21.07.2020 року комісія ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» у складі Голови ОСОБА_1 , тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва ОСОБА_4 встановила списати та вилучити з обліку наступні ТМЦ, у зв'язку із використанням їх у сільськогосподарській діяльності ФГ при вирощуванні зернових та технічних культур (пшениця озима, ячмінь озимий, ячмінь ярий, ріпак озимий, соняшник) на площі 534,28га: Назва ТМЦ - Дизельне паливо; Кількість (дм.куб.) 10750,00 дм.куб. …» (а.с.76, 88).
У Довідці №7 від 02.02.2021 зазначено: «… Фермерське господарство «ЛУЧИСТЕ-2А» повідомляє, що станом на 16.09.2020 року у ФГ «ЛУЧИСТЕ-2А» та на його балансі була відсутня будь яка ємність для зберігання пального у зв'язку з відсутністю необхідності в цьому. Дизельне паливо знаходилось у паливних баках тракторів та комбайнів господарства. У зв'язку з виробничою необхідністю 17.09.2020 року була придбана ємність об'ємом 16 м.куб. для зберігання дизельного палива, про що було вчинено запис, внесені відомості до звіту форми №20-ОПП та передані дані до Головного управління ДПС 24.09.2020р. Ємність об'ємом 16 м.куб., була придбана у фізичної особи у смт.Веселе ОСОБА_5 (адреса проживання АДРЕСА_2 ) 17.09.2020 року за 8000 грн. …» (а.с.89).
Судом досліджено надану позивачем Розписку «… Мною, ОСОБА_5 , продана ємність 16куб.м. - металева вартістю 8,0 тис. грн. Розрахунок здійснений у повному обсязі. (підпис) А.П. Кройтор. 17.09.2020» (а.с.81).
У листі ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» на адресу ФГ «Лучисте-2А» зазначено: «Між ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» (Постачальник) та ФГ «Лучисте-2А» (Покупець) укладений договір №39 від 23.06.2020р. на поставку нафтопродуктів. 23 червня 2020р. ФГ «Лучисте-2А» здійснило оплату в повному обсязі по рахунку №73 від 23.06.2020р. за дизельне паливо в кількості 20000л. на суму 308000 грн. Постачальник здійснює відвантаження оплаченого палива поступово згідно усної заявки Покупця. До моменту відвантаження товар зберігається у Постачальника. За період з 23.06.2020р. по 23.02.2021р. було відвантажене дизельне паливо: - 21 липня 2020р. у кількості 10750л. на суму 165550 грн.; - 09 листопада 2020р. у кількості 2972л. на суму 45815 грн. Залишок по рахунку 6275л. на суму 96635 грн. 03 грудня 2020р. ФГ «Лучисте-2А» здійснило оплату в повному обсязі по рахунку №1247 від 03.12.2020р. за дизельне паливо в кількості 20000л. на суму 372000 грн. Товар за даним рахунком не відвантажувався. …» (а.с.147).
У Ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) зазначено: «… Реєстраційний номер: 08050414202001576; Дата реєстрації: 05.10.2020; Термін дії: з 05.10.2020 до 05.10.2025. Суб'єкт господарювання: ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО «ЛУЧИСТЕ-2А». Ідентифікаційний код: 33836049. Місцезнаходження: Україна, 72202, ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ, ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОН/СМТ ВЕСЕЛЕ Р-Н, СМТ.ВЕСЕЛЕ, ВУЛ. ЛУЧИСТА, БУД.2-А. Адреса місця зберігання: Україна, ЗАПОРІЗЬКА ОБЛ., ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОН, СМТ.ВЕСЕЛЕ, ВУЛИЦЯ ЛУЧИСТА, БУД.2/А, ЗАГАЛЬНА МІСТКІСТЬ РЕЗЕРВУАРІВ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ ПАЛЬНОГО (ЛІТРИ): 16000. …» (а.с.87).
В обґрунтування позовної заяви позивачем надано до суду: Повідомлення про прийняття працівника на роботу, подане 14.07.2020 ФГ «Лучисте-2А» до контролюючого органу, та Квитанцію №2 (а.с.82); Звіт страхувальника ФГ «Лучисте-2А» за липень 2020 року (а.с.83-81); Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень 2020 року з Квитанцією №2(а.с.85-86); Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма №20-ОПП), подане 24.09.2020 ФГ «Лучисте-2А» до контролюючого органу, та Квитанцію №2 (а.с.79-80).
Зокрема, у Повідомленні про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма №20-ОПП) зазначено: «… №з/п - 11; … Найменування об'єкта оподаткування (зазначити у разі наявності) - Бочка; … область, район, населений пункт - Запорізька обл., ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОН, селище міського типу ВЕСЕЛЕ; Місцезнаходження об'єкта оподаткування (вулицю, номер будинку/офіса/квартири) - АДРЕСА_1 ; Стан об'єкта оподаткування - 1 …».
Також, у Повідомленні про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма №20-ОПП) зазначено про наявність у позивача: «ДОН», «НИВА», «Т-150», «НИВА».
У постанові Веселівського районного суду Запорізької області від 04.12.2020 у справі №313/1393/20 зазначено: «… Голова фермерського господарства «Лучисте-2А» ОСОБА_1 порушив вимоги ч.1, ч.16 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995р. №481/95-ВР, так як у період з 01.07.2020р. по 16.09.2020р. включно, без отримання ліцензії на право зберігання пального, що провадженням господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню зберігав пальне за адресою: вул.Лучиста, 2А, смт.Веселе Веселівського району Запорізької області чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП. … ОСОБА_1 повністю визнав свою вину у скоєнні правопорушення, щиро кається, протягом року до адміністративної відповідальності не притягався. Наслідки його діяння не представляють суспільної шкідливості, не завдали та не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб. Надав суду ліцензію реєстраційний номер 080504142020001576 на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) терміном дії з 05.10.2020р. до 05.10.2025р. … суд, - ПОСТАНОВИВ: ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, але, застосувавши вимоги ст.22 КУпАП від адміністративної відповідальності звільнити у зв'язку із малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням. …» (а.с.16, 114).
Суд не приймає до уваги вказану постанову Веселівського районного суду Запорізької області від 04.12.2020 у справі №313/1393/20, оскільки при розгляді матеріалів, які надійшли з Головного управління ДПС у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності, не вбачається дослідження Веселівським районним судом первинних документів ФГ «Лучисте-2А».
На думку суду, визнання Головою ФГ «Лучисте-2А» ОСОБА_1 вини у скоєнні адміністративного правопорушення не може бути беззаперечним доказом з огляду на наявні у даній адміністративній справі первинні документи та інші докази.
У ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» зазначено: «… Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії. … Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва. … Суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії. …».
Відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Як зазначено у п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). (…). Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу. Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків. Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.
Згідно з п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень. (…).
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідачем не доведена не можливість ФГ «Лучисте-2А» придбане у ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» дизельне паливо розмістити у паливних баках тракторів та комбайнів.
Також, суд вважає, що відповідачем не доведена не можливість ФГ «Лучисте-2А» придбане у ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» дизельне паливо зберігати у ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» та отримувати його поступово.
З матеріалів справи вбачається 17.09.2020 придбання позивачем ємності 16куб.м. у А.П. Кройтор та 24.09.2020 подання позивачем до контролюючого органу Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма №20-ОПП).
Протилежного відповідачем документально не доведено.
Відповідачем не надано до суду переконливих доказів здійснення позивачем зберігання пального без наявності ліцензії.
Таким чином, не знаходять своє підтвердження порушення позивачем вимог ч.1, ч.8, ч.16 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України, як то зазначено в Акті фактичної перевірки №0684/08-01-07-20/33836049 від 25.09.2020.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення від 19.10.2020 за №0001600720, №0001590720 контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Позивачем подано до суду клопотання №1 та клопотання №1/1 про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у загальній сумі 9000 грн. 00 коп.
В обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу до суду подано: Договір про надання правової допомоги від 16.09.2020; Акт приймання-передачі правової допомоги від 31.12.2020; Рахунок №85 від 31.12.2020 на суму 7000 грн. 00 коп.;Платіжне доручення №245 від 06.01.2021 на суму 7000 грн. 00 коп.; Акт приймання-передачі правової допомоги від 23.02.2021; Рахунок №11 від 23.02.2021 на суму 2000 грн. 00 коп.; Платіжне доручення №319 від 24.02.2021.
Відповідач подано до суду клопотання за змістом якого він заперечує щодо заявлених позивачем витрат на професійну правничу допомогу.
Судом прийнято до уваги, що позивачем безпідставно включено до заявлених до відшкодування за рахунок відповідача витрат на професійну правову допомогу дії вчинені Адвокатським об'єднанням «Міжрегіональний центр надання правової допомоги» до прийняття 19.10.2020 відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень за №0001600720, №0001590720.
Судом прийнято до уваги, що така категорія адміністративних справ є пошириною та не складною, а, отже, не потребує витрат значних зусиль при здійсненні професійної правничої допомоги.
Також, суд вважає вартість послуг і робіт правничої допомоги, зазначену у наданих до суду документах, не співмірною з фактично виконаними послугами та роботами.
Позивачем документально та нормативно не обґрунтована кількість витраченого часу щодо понесення судових витрат.
Судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 9000 грн. 00 коп. є не обґрунтованими та не можуть бути стягнуті на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Звідси, на думку суду, з урахуванням вимог ч.5 ст.134 КАС України, витрати на професійну правничу допомогу мають бути відшкодовані позивачу лише у сумі 4000 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) №0001600720 від 19.10.2020, яким до Фермерського господарства «Лучисте-2А» (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2-А; код ЄДРПОУ 33836049) за платежем «Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 500000 грн. 00 коп.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) №0001590720 від 19.10.2020, яким до Фермерського господарства «Лучисте-2А» (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2-А; код ЄДРПОУ 33836049) за платежем «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 1020 грн. 00 коп.
Стягнути на користь Фермерського господарства «Лучисте-2А» (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2-А; код ЄДРПОУ 33836049) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізької області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 7575 грн. 31 коп.
Задовольнити частково клопотання №1 та клопотання №1/1 позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу.
Стягнути на користь Фермерського господарства «Лучисте-2А» (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Лучиста, буд.2-А; код ЄДРПОУ 33836049) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 4000 грн. 00 коп.
В іншій частині клопотання №1 та клопотання №1/1 позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 03.03.2021.
Суддя О.О. Прасов