Рішення від 03.03.2021 по справі 200/1066/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 р. Справа№200/1066/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 січня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення №4336 від 21 вересня 2020 року про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання повторно розглянути заяву від 1 вересня 2020 року №4336 та зарахувати до пільгового стажу періоди роботи на гідрошахті «Красноармійська» Добропільського виробничого підрозділу по видобутку вугілля з 13 листопада 1989 року по 14 січня 1990 року, в ШУ №1 «Донецькшахтострой» з 3 серпня 1994 року по 22 грудня 1994 року та в ТОВ «Техіновація» з 16 квітня 2016 року по 30 квітня 2016 року, з 1 червня 2016 року по 28 лютого 2017 року.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що основним документом, який підтверджує трудовий стаж є трудова книжка, проте відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії, пославшись на відсутність документів передбачених для підтвердження пільгового стажу роботу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Позивач вказав, що деякі періоди роботи не зараховані до страхового та пільгового стажу у зв'язку із відсутністю відомостей про сплату єдиного внеску, проте оскільки обов'язок щодо сплати страхових внесків законом покладено на роботодавця, тому наявність заборгованості по їх сплаті не може слугувати підставою, що обмежує реалізацію працівником права на отримання пенсії.

10 лютого 2021 року позивач надав заяву про збільшення позовних вимог, з урахуванням якої додатково просив: зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії та зарахувати до загального та пільгового стажу період роботи у ТОВ «Укрвуглесервіс» з 1 лютого 2018 року по 18 лютого 2020 року.

В обґрунтування заяви про збільшення позовних вимог вказано, що хоча зазначений період не визначено у спірному рішенні, цей період не зарахований до пільгового та страхового стажу у зв'язку з несплатою страхових внесків, що убачається з розрахунку стажу, зробленого відповідачем в оскаржуваному рішенні.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що необхідними умовами виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1 або списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією повний робочий день, проте позивачем не надано довідок підтверджуючих пільговий стаж роботи за спірні періоди. Крім того вказав, що спірний період роботи позивача в ТОВ «Техіновація» не зараховано до пільгового та страхового стажу роботи через відсутність сплати єдиного соціального внеску, що передбачено положеннями статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. При цьому відповідач вважає передчасними позовні вимоги в частині зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 1 лютого 2018 року по 18 лютого 2020 року у ТОВ «Укрвуглесервіс», оскільки у спірному рішенні відсутні посилання на відмову у зарахуванні вказаного періоду. Вважає рішення законним та обґрунтованим.

Крім того відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

24 лютого 2021 року позивач, засобами поштового зв'язку, надав відповідь на відзив у якій вказав про помилковість тверджень відповідача щодо відсутності у ОСОБА_1 необхідного пільгового стажу роботи для призначення пенсії.

Ухвалою від 2 лютого 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 3 березня 2021 року вирішено залишити без задоволення заяву Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копіює паспорта серії НОМЕР_1 , виданим 30 вересня 1997 року Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області.

16 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, додавши: копії трудових книжок НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , копія військового квитка, довідки про підтвердження наявного трудового стажу, видані «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» №482, 483, 484 від 20 липня 2020 року; копії наказів про атестацію робочих місць №703п від 1 грудня 1997 року, №971 від 1 лютого 2020 року; довідки про підтвердження наявного трудового стажу, видані ТОВ «Техіновація» №16К від 31 липня 2020 року та про підземні вихода №17к від 31 липня 2020 року; довідки про підтвердження наявного трудового стажу, видані ТОВ «Укрвуглесервіс» №28-К від 31 липня 2020 року та про підземні вихода №29К від 31 липня 2020 року; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, копія паспорту, що не є спірним між сторонами.

Рішенням Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької № 4336від 21 вересня 2020 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із відсутність необхідного пільгового стажу роботи за Списком №1 - шахтарі 9 років.

Так, згідно вказаного рішення, відповідно до наданих документів, загальний страховий стаж заявника складає 25 років 07 місяці 08 днів, в тому числі стаж на підземних роботах по Списку № 1 -6 років 07 місяців 08 днів.

При цьому, до пільгового стажу (відповідно до спірного рішення) не зараховано:

- період роботи на ліквідованому підприємстві гідрошахта «Красноармійська» з 13 листопада 1989 року по 14 січня 1990 року на посаді підземного гірничого робітника, оскільки за рішенням арбітражного суду шахта «Красноармійська ліквідована 10 серпня 2001 року, проте заявник не надав документи для розгляду комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах;

- до загального страхового стажу роботи та до пільгового не зараховано період роботи в ТОВ «Техіновації» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу з 16 квітня 2016 року 30 квітня 2016 року, з 1 червня 2016 року по 28 лютого 2017 року;

- до пільгового стажу період роботи з 3 серпня 1994 року по 22 грудня 1994 року гірником очисного забою в ШУ №1 «Донуглешахтострой» оскільки не надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу.

Крім того, згідно з розрахунком стажу, що здійснений пенсійним органом, до пільгового та страхового стажу не зараховано період роботи у ТОВ «Укрвуглесервіс» з 1 лютого 2018 року по 18 лютого 2020.

Не погодившись з рішенням відповідача про відмову в призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки після досягнення 50 років за наявності стажу роботи не менше 22 років (у разі звернення з 1 квітня 2018 по 31 березня 2019 року), з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявністю на день досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1.6, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637(надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналізуючи наведене, суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Суд зазначає, що вищевказаний Порядок, як убачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Так, згідно трудової книжки серія НОМЕР_4 ОСОБА_1 працював на гідрошахті «Красноармійська» Добропільського виробничого об'єднання по видобутку вугілля з 13 листопада 1989 року по 14 січня 1990 року підземним учнем гірничого робітника з повним робочим днем у шахті на видобувній дільниці №8 (по 3 січня 1990 року) та підземним гірничим робітником з повним робочим днем у шахті на видобувній дільниці (запис №6-8).

Судом встановлено, що записи у трудовій книжці про зазначені вище періоди роботи містять відомостей про повний день роботи позивача у шахті.

При цьому, посада підземного гірничого робітника віднесена до Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, які затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 та Постановою Ради міністрів СРСР № 10 від 26 січня 1991 року.

Таким чином, вказаний вище період повинен бути урахований до пільгового стажу роботи позивача.

Стосовно тверджень відповідача щодо ненадання пільгових довідок на підтвердження вказаного періоду роботи та наполягання заявника на прийняття документів суд зазначає, що згідно п. 1.7 Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Тобто, відповідач мав можливість витребувати у позивача додаткові докази що підтверджують пільговий характер робіт, однак, як убачається з розписки про отримання документів, будь-які додаткові документи заявнику не було запропоновано надати.

Також з аналогічних підстав відповідачем на зараховано до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 3 серпня 1994 року по 22 грудня 1994 року гірником очисного забою в ШУ №1 «Донуглешахтострой» (оскільки не надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу).

Так, згідно із записами трудової книжки НОМЕР_4 позивач працював з 3 серпня 1994 року по 22 грудня 1994 року гірником очисного забою в ШУ №1 «Донуглешахтострой» з повним робочим днем у шахті (запис №9-11).

При цьому, посада гірник очисного забою віднесена до Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, які затверджені Постановою Ради міністрів СРСР № 10 від 26 січня 1991 року.

Таким чином, вказаний вище період повинен бути урахований до пільгового стажу роботи позивача без подання додаткових документів.

Стосовно не зарахування до страхового та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоду роботи в ТОВ «Техіновації» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу з 16 квітня 2016 року 30 квітня 2016 року, з 1 червня 2016 року по 28 лютого 2017 року, суд зазначає наступне.

Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_4 позивач працював з 16 квітня 2016 року по 28 лютого 2017 року гірником очисного забою підземним в ТОВ «Техіновація» з повним робочим днем у шахті (запис №32-33).

Проте такий період не зараховано до стажу роботи позивача у зв'язку з не сплатою страхових внесків.

Так, згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) страхувальником (код 35293307) ТОВ «Техіновації» з травня 2016 року по лютий 2017 року заробітна плата нараховувалася, проте страхові внески не сплачено (а.с. 23).

Суд зазначає, що Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно частини 1 статті 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Відповідно до статті 11 цього Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Положеннями статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Отже, періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески, чи ні.

Суд зазначає, що працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків (єдиного внеску).

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу - позивача (форма Ок-5)) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за спірний період не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року в справі №208/6680/16-а, від 24 травня2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 4 вересня 2018 року в справі № 482/434/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Стосовно не зарахування вказаного вище періоду до пільгового стажу позивача суд зазначає наступне.

Статтею 16 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.

За приписами ст. 20 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

Так, індивідуальні відомості про застраховану особу, позивача, за формою ОК-5, підтверджують, що в період з травня 2016 року по лютий 2017року Товариство подавало звіти до управління щодо позивача, як за робітника, при цьому вбачається сума заробітної плати для нарахування пенсії, кількість днів стажу в місяці.

Відповідно до Постанов Правління ПФУ № 26-1 від 05 листопада 2009 року «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 25-2 від 03 грудня 2013 року «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Правління ПФУ від 08 жовтня 2010 року № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3014А2 - працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Тобто, при подачі звітів страхувальником ТОВ «Техіновація» до органів Пенсійного фонду зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за професією за кодом ЗП3014А2, що в свою чергу відповідає положенням ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, суд дійшов висновку про підтвердження пільгового стажу позивача у період роботи у ТОВ «Техіновація» з 16 квітня 2016 року по 28 лютого 2017 року.

Стосовно не зарахування до пільгового та страхового стажу період роботи у ТОВ «Укрвуглесервіс» з 1 лютого 2018 року по 18 лютого 2020 року суд зазначає, що вказаний період у спірному рішенні не відображений, разом з тим, не зарахування такого убачається з розрахунку стажу, що наданий відповідачем.

Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у рішенні від 21 вересня 2020 року № 4336 про відмову в призначенні пенсії мотивів не зарахування до страхового стажу періоду роботи у ТОВ «Укрвуглесервіс» з 1 лютого 2018 року по 18 лютого 2020 року, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно зазначений період роботи не зарахований до страхового та пільгового стажу, або свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та вирішити питання щодо зарахування періоду роботи у ТОВ «Укрвуглесервіс» з 1 лютого 2018 року по 18 лютого 2020 року до страхового та пільгового стажу позивача.

На підставі викладеного вище, суд вважає, що рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним, прийнятим без повного з'ясування усіх обставин справи та таким, що підлягає скасуванню.

Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить висновку, що достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача у даній справі є прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду та зарахувавши певні періоди роботи.

З огляду на зазначене вище, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №4336 від 21 вересня 2020 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28а, код ЄДРПОУ 37755477) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) від 16 вересня 2020 року про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду та з урахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи: з 13 листопада 1989 року по 14 січня 1990 року на гідрошахті «Красноармійська»; з 3 серпня 1994 року по 22 грудня 1994 року в ШУ №1 «Донуглешахтострой»; до пільгового стажу за Списком №1 та до страхового стажу період роботи з 16 квітня 2016 року 30 квітня 2016 року, з 1 червня 2016 року по 28 лютого 2017 року в ТОВ «Техіновації»; та вирішити питання щодо зарахування до пільгового та страхового стажу позивача період роботи з 1 березня 2017 року по 18 лютого 2020 року в ТОВ «Укрвуглесервіс».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28а, код ЄДРПОУ 37755477) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв