Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 березня 2021 р. Справа№200/988/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дій щодо припинення з 01.03.2020 соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, зобов'язання поновити її з 01.03.2020 з виплатою недоотриманих з березня 2020 року сум допомоги.
В обґрунтування вимог позивач зазначила, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.12.2020 їй призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2019 по 29.02.2020, з 01.03.2020 виплату допомоги позивачу припинено. Позивач посилаючись на ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якою передбачено продовження строку виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), та призначення їй цієї допомоги на підставі рішення суду під час тривання карантину, зауважила на протиправності припинення виплати відповідачем допомоги з березня 2020 року.
Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, в наданому відзиві просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.12.2020 позивачу призначено допомогу за період з 01.09.2019 по 29.02.2020. З 01.03.2020 виплату допомоги припинено, оскільки позивач не надала документів для продовження її виплати після спливу строку, на який призначено такі виплати.
Ухвалами від 01.02.2020 позивачу відстрочено сплату судового збору, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (у письмовому провадженні).
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована у м. Макіївка Донецької області. Згідно з довідкою № 1425-5000202307 від 26.09.2019 позивач взята на облік як внутрішньо переміщена особа, фактичним місцем проживання визначено: АДРЕСА_1 .
Позивач має дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно довідок від 26.09.2019 року № 1425-5000202322, № 1425-5000202339 та № 1425-5000202350 дітей позивача взято на облік як внутрішньо переміщених осіб також за адресою: АДРЕСА_1 .
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.12.2020 у справі № 200/7616/20-а відповідачем, Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, призначено позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2019 по 29.02.2020 на підставі заяви позивача від 26.09.2019, про що її повідомлено листом відповідача від 19.01.2021.
Станом на час прийняття 07.12.2020 Донецьким окружним адміністративним судом рішення у справі № 200/7616/20-а та станом на час призначення відповідачем на його виконання позивачу спірної допомоги, у країні тривав карантин, запроваджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 з 12.03.2020 та що діє до тепер (продовжено по 30.04.2021 з урахуванням змін, внесених у розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236).
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також в старості та в інших випадках, передбачених законом.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї (ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III)).
Відповідно до ст.ст. 3, 4 цього Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п. 2-5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 N 250 (далі - Порядок № 250) державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Заяви про призначення державної соціальної допомоги, до яких додаються необхідні документи (далі - заяви з необхідними документами) приймаються від громадян органами соціального захисту населення.
Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї подає нові заяву та декларацію.
Згідно з п. 1-2 ст. 15 цього Закону визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.
Відповідно до п. 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється:
якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення;
у разі переїзду малозабезпеченої сім'ї до іншої місцевості або настання обставин, що унеможливлюють виплату державної соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни;
за заявою уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання;
якщо реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім'ї) як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792, - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості;
у разі виявлення, що непрацююча працездатна особа фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв'язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання державної соціальної допомоги, - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з Держприкордонслужби.
Судом встановлено, що за призначенням допомоги малозабезпеченої сім'ї позивач звернулась 26.09.2019 із відповідною заявою, у задоволенні якої відповідачем при первинному її розгляді було відмовлено.
Позивач в судовому порядку протягом 2019-2020 років намагалась вирішити питання призначення належних їй виплат, зокрема, зверталась із позовами про зобов'язання відповідача призначити їй цю допомогу (справи № 200/13077/19-а, № 200/2662/20-а, № 200/7616/20-а, рішеннями в яких суд встановив протиправність визначених відповідачем підстав відмови у призначенні позивачу допомоги та зобов'язав відповідача повторно розглянути питання про призначення та виплати позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на підставі її заяви від 26.09.2019).
На виконання рішення суду від 07.12.2020 у справі № 200/7616/20-а відповідач призначив позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з вересня 2019 року по лютий 2020 року на підставі заяви позивача від 26.09.2019, про що повідомив її листом відповідача від 19.01.2021.
Тобто, допомогу позивачу призначено після 07.12.2020, під час дії карантину, запровадженого 11.03.2020 № 211 з 12.03.2020, після спливу шестимісячного періоду її призначення.
З аналізу ст. 6 та ст. 15 Закону № 1768-III вбачається, що після доповнення ст. 15 цього Закону пунктами 1-2 згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020 шестимісячний строк виплати державної соціальної допомоги продовжується на період запровадження заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) без подання необхідних документів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії карантину.
Отже, із врахуванням призначення позивачу допомоги після запровадження заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, на минулий період, що закінчився до встановлення карантину, суд вважає, що відповідач мав продовжити виплату позивачу допомоги без подання необхідних документів на період запровадження заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, на підставі пунктів 1-2 ст. 15 Закону № 1768-III.
Відповідно до абз. 3 п. 2 постанови КМУ від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 01.07.2020 призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Пунктом 4 зазначеної постанови вказано обласним, Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування забезпечити дотримання визначених цією постановою умов надання усіх видів державної соціальної допомоги та проведення відповідної інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення.
Суд вважає за неможливе застосувати наведену норму до спірних правовідносин, оскільки позивачу таку допомогу призначено після 07.12.2020.
Доказів виникнення підстав для припинення призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, передбачених п. 16 Порядку № 250, відповідачем суду не надано.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як закріплено у ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У ч. 2 цієї статі закріплено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Зважаючи на викладене та перевіривши дії відповідача на предмет відповідності ст. 2 КАС України суд дійшов висновку, що відповідач при припиненні позивачу спірної допомоги з 01.03.2020 діяв необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, недобросовісно, нерозсудливо, без дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання незаконними дій відповідача щодо припинення з 01.03.2020 соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та зобов'язання поновити її з 01.03.2020 з виплатою недоотриманих з 01.03.2020 сум та наявність підстав для їх задоволення.
Отже позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Судом відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Беручи до уваги вказане та немайновий характер заявлених позивачем вимог, судовий збір у сумі 908 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З огляду на викладене вище, на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 виплати з 01.03.2020 соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити виплату ОСОБА_1 з 01.03.2020 соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з виплатою недоотриманих з 01.03.2020 сум.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;
Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (відповідач) - 85113, Донецька обл., місто Костянтинівка, вулиця Громова, будинок 14, код в ЄДРПОУ 03197428.
Суддя А.С. Михайлик