Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 лютого 2021 р. Справа№200/295/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - відповідач, управління) про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо не здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулось підвищення страхових виплат та компенсації втрати частини доходу, обрахованої по день фактичної сплати відповідних сум індексації;
- зобов'язання здійснити перерахунок та виплату донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат, без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців, в яких відбулось підвищення страхових виплат, а також компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат.
В обґрунтування позову зазначено, що при виконанні рішення у справі №200/11292/19-а яким відповідача зобов'язано нарахувати та виплатити індексацію щомісячних страхових виплат з 11 листопада 2004 року, відповідачем невірно зроблено розрахунок індексації щомісячних страхових виплат, а саме визначено базовий місяць для проведення індексації страхових сум - місяць, в якому відбулось підвищення пенсії.
Вважаючи бездіяльність відповідача, яка полягає у здійсненні перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулось підвищення страхових виплат, позивач звернувся до управління із заявою про проведення перерахунку індексації страхових виплату та виплату компенсації втрати частини доходів, проте відповіді не отримав.
Ухвалою суду від 16 січня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
15 лютого 2021 року на електрону адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що на даний час позивач перебуває на обліку в Бахмутському міському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області. На виконання рішення суду у справі № 200/11292/19-а позивачу виплачено індексацію щомісячних страхових виплат у розмірі 16558,81 грн. та у розмірі 416,60 грн. Відповідно до положень Порядку № 1078, у разі підвищення пенсії у особи, яка одночасно отримує і пенсію і щомісячні страхові виплати, в місяці зростання пенсії, сума індексації страхових виплат має зменшуватись на суму підвищення пенсії. Таким чином, сума індексації щомісячних страхових виплат у випадку підвищення розміру пенсії має визначатись з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації визначеною до 11 жовтня 2017 року і сумою підвищення цих виплат до повного погашення суми індексації підвищення доходу. З набранням чинності Закону № 2148-VІІІ законодавцем змінено правове регулювання індексації грошових доходів та виключено із об'єктів індексації щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві. Стосовно виплати компенсації втрати частини доходів представник відповідача зазначив, що основними умовами виплати компенсації є порушення строків виплати нарахованих доходів. Враховуючи те, що на даний час відсутнє судове рішення, яким встановлена неправомірність визначення базових місяців для проведення індексації та те, що індексацію проведено відповідно до вимог законодавства, підстави для виплати ком пенсії втрати частини доходів відсутні.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки серії НОМЕР_3 позивач є особою з інвалідністю другої групи, яка встановлена безстроково.
Позивач перебуває на обліку як отримувач страхових виплат у Бахмутському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати індексації щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 за період з 11 листопада 2004 року, зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити індексацію щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 за період з 11 листопада 2004 року з урахуванням фактично виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання вказаного рішення управлінням було управлінням здійснено перерахунок та виплату індексацію щомісячних страхових виплат у розмірі 416,60 грн.
Разом з тим, з наданого відповідачем розрахунку індексації, позивачу стало відомо, що при здійсненні перерахунку відповідачем було взято розмір отриманої пенсії та визначено базових місяці в яких відбулось підвищення пенсійних виплат.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV (далі-Закон № 1105-XIV), від 23 вересня 1999 року, який набрав чинності з 1 квітня 2001 року визначені правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає
Вказаний Закон передбачає індексацію суми страхової виплати.
Відповідно до частини 15 статті 42 Закон № 1105-XIV в редакції, яка була чинною, до 11 жовтня 2017 року було передбачено, що індексація суми страхової виплати провадиться відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 3 липня 1991 року (далі-Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Закону, яка визначає об'єкти індексації грошових доходів населення, в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню до 11 жовтня 2017 року, було визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (абз. 5 ч. 1 ст. 2).
Частиною 5 статті 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно зі статтею 4 цього Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі: до 01 січня 2016 року - 101 відсоток, після 01 січня 2016 року - 103 відсотки (з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, яким внесено зміни до вказаного Закону, зокрема змінено відсоток порогу індексації в сторону збільшення).
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно зі статтею 8 Закону № 1282-XII перегляд розмірів державних соціальних гарантій та гарантій оплати праці відповідно до умов, визначених цим Законом, здійснюється уповноваженими на це органами протягом місяця, у якому виникли підстави для перегляду.
За наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
З 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII, яким, зокрема: частину 15 статті 42 Закону № 1105-XIV викладено в редакції, згідно з якою індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини 2 статті 37 цього Закону; абзац 5 частини 1 статті 2 Закону № 1282-XII викладено в редакції, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, - суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.
Статтею 5 Закону № 1282-XII передбачено, що індексація виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини 15 статті 42 Закону № 1105-XIV індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону, якою передбачено, що перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться також у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України на підставі даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року (далі - Порядок № 1078, у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Положеннями абзаців 1-3 пункту 10 Порядку № 1078 встановлено, що у разі, коли потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання одночасно із щомісячною грошовою сумою, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, виплачується пенсія, в першу чергу індексується щомісячна грошова сума.
Якщо особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, одночасно із щомісячною страховою виплатою виплачується пенсія, в першу чергу індексується сума щомісячної страхової виплати.
Індексація пенсій у випадках, зазначених у першому і другому абзацах цього пункту, провадиться органами Пенсійного фонду на підставі довідок відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, в яких зазначається сума призначеної страхової виплати, проіндексована її сума і сума індексації.
Отже, виходячи з наведених вище положень, правові підстави для здійснення індексації одного виду грошового доходу (щомісячної страхової виплати) населення у разі підвищення розміру іншого (пенсії) на підставі отриманих від органу Пенсійного фонду України довідок про підвищення розміру відсутні.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 17 травня 2019 року у справі № 824/497/16-а (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 81795779).
Разом з цим, як вже зазначалось раніше, що при здійсненні перерахунку відповідачем було взято розмір отриманої пенсії та визначено базові місяця в яких відбулось підвищення пенсійних виплат.
Суд звертає увагу на те, що дія - це активна поведінка, під час якої приймаються певні рішення, вчиняються певні активні дії, які змінюють існуюче (статичне) положення, а бездіяльність - це пасивна поведінка, тобто невиконання будь-яких активних дій в конкретних умовах.
Отже, у даних спірних правовідносинах мали місце не бездіяльність відповідача, а його дії у формі здійснення перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат з врахуванням розміру пенсії та визначенням базових місяців в яких відбулось підвищення пенсійних виплат.
Враховуючи наведене, позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат, без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців, в яких відбулось підвищення страхових виплат, підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Стаття 2 Закону № 2050-III визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
У відповідності до статті 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Згідно зі статтею 4 даного Закону, виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 № 159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159).
Пунктами 2, 3 вказаного Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:
- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
- соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);
- стипендії;
- заробітна плата (грошове забезпечення).
Згідно з пунктом 4 цього Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Системний аналіз даних положень дає змогу дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів.
При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 у справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі №140/1547/19.
Враховуючи, що в межах розгляду цієї справі встановлено, що за спірний період позивачу не був нарахований та виплачений у повному/відповідному розмірі дохід у вигляді сум індексації страхових виплат, про здійснення донарахування та виплати яких у даній справі просить позивач, а саме нарахування останніх без врахування розміру пенсії, та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових, а не пенсійних виплат, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити компенсацію втрати частини доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року по день фактичної сплати донарахованих сум індексації щомісячних страхових виплат (які у даному випадку лише підлягають донарахуванню та виплаті), є передчасними, а відтак правові підстави для їх задоволення наразі відсутні.
Суд зауважує, що аналіз положень статей 2, 5 КАС України свідчить про те, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Суд не може розглядати вимоги на майбутнє у зв'язку із вірогідним настанням можливих порушень. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату на користь позивачки компенсації втрати частини доходів в зв'язку з несвоєчасністю виплати індексації страхових виплат, яка здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Отже, зважаючи на фактичні обставини справи, суд вважає правильним та достатнім обраний судом першої інстанції спосіб відновлення порушеного права позивача шляхом здійснення перерахунку та виплати донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року, без врахування розміру пенсії, та з визначенням базових місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат, з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Враховуючи те, що відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не відшкодовуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку сум індексації щомісячних страхових виплат з врахуванням розміру пенсії та з визначенням базових місяців, в яких відбулось підвищення пенсійних виплат.
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (місцезнаходження:м. Слов'янськ, вул. Свободи, 5, код ЄДРПОУ 41325231) здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) перерахунок та виплату донарахованої суми індексації щомісячних страхових виплат за період з 11 листопада 2004 року, без врахування розміру пенсії та з визначенням базових місяців в яких відбулось підвищення страхових виплат, з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 15 лютого 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Є.І. Грищенко