24 червня 2020 року Справа № 160/5378/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відповідача-1: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Відповідача-2: Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та стягнення щорічної одноразової грошової допомоги, -
19 травня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відповідача-1: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Відповідача-2: Державної казначейської служби України, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо відмови позивачу у здійсненні доплат на користь ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченої суми у розмірі 9464,00 грн., у відповідності до пункту 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-ХІV та Рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (Справа № 1-247/2018(3393/18);
- стягнути невідкладно з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченої суми, а саме у розмірі 9464,00 грн. у відповідності до пункту 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-ХІV та Рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (Справа № 1-247/2018(3393/18);
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду суб'єктом владних повноважень, а саме Відповідачем - Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації з зобов'язанням надати звіт у встановлений судом строк про виконання судового рішення згідно ст. 382 КАС України.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни II групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для інвалідів війни. В 2020 році позивач отримав допомогу до 5 травня, передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати в 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», прийнятою Урядом 19 лютого 2020 року, у розмірі 3640,00 грн. Між тим, відповідно до норм ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічна разова грошова допомога до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни II групи слід було виплачувати у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а саме - 13104,00 грн. (1638,00 грн. Х8). Не погодившись з сумою виплаченої допомоги, позивач звернувся 13.04.2020 року до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. На своє звернення позивач отримав лист від 23.04.2020 року, яким було повідомлено, що з метою забезпечення виплати у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, в розмірах передбачених чинним законодавством, з урахуванням Рішення Конституційного Суду від 27.02.2020 № 3-р/20220, до головного розпорядника коштів - Міністерства соціальної політики України буде підготовлено та направлено відповідний лист щодо надання роз'яснень. Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просив задовольнити його у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом, що підтверджується матеріалами справи.
Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
19 червня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Відповідача 1 - Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації в якому відповідач проти позову заперечує та зазначає, що Департаментом не ведеться персональний облік отримувачів допомоги по містах та районах області, не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомог. Згідно статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України (в редакції 01.01.2020 року). Станом на 01.06.2020 відповідні зміни не внесено до статті 12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Тобто, визначення порядку та розміру виплат громадянам, що мають статус ветеранів війни делеговано Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» було встановлено, що інвалідам війни II групи розмір допомоги до 5 травня складає - 3640,00 грн. За таких обставин, вважають, що розмір допомоги позивачу у розмірі 3640,00 грн. був визначений правильно і підстави для задоволення позову, відсутні. Також, відповідачем було зазначено, що Департаментом не ведеться персональний облік отримувачів допомоги по містах та районах області, не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх допомог. В Департаменті наявні тільки транзитні розрахункові рахунки за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни», призначення яких - перерахування сум коштів Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» та децентралізованим місцевим (міським, районним) структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, які мають реєстраційні особові розрахункові рахунки і безпосередньо виконують перерахування відповідних сум коштів фізичним особам. Місцеві органи праці та соціального захисту населення, як розпорядники коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Міністерством соціальної політики, як головним розпорядником коштів Державного бюджету.
22 червня 2020 року до суду надійшов відзив Державної казначейської служби України у якому зазначено, що Відповідач - 2 не може надати пояснень щодо спірних правовідносин, так як вони виникли з питань, що не відносяться до компетенції Державної казначейської служби України. Однак, враховуючи те, що від прийняття рішення судом залежить стягнення коштів з Державного бюджету, відповідач заперечує проти їх стягнення, з метою уникнення дестабілізації операцій з виконання бюджету.
За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (частина 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років. Згідно з посвідченням № НОМЕР_1 від 10.07.2018 року, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю II групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для інвалідів війни.
Так позивач зазначає, що згідно із вимогами ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), інвалідам війни II групи щорічно, до 5 травня, виплачується разова грошова допомога.
У відповідності до пункту 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року № 367-ХІХ щорічна, до 5 травня разова грошова допомога виплачується у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивачу, як інваліду війни ІІ групи, у квітні 2020 році було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі 3640,00 грн.
Вважаючи, що Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації безпідставно не виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у повному розмірі, а саме, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком - 13104,00 грн. (1638,00 грн. (мінімальний розмір пенсії за віком) Х 8), позивач звернувся 13.04.2020 року до Відповідача - 1 із заявою про виплату недоотриманої суми допомоги.
Листом за вих. №Д-259 від 23.04.2020 року Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації позивачу було повідомлено, що з метою забезпечення виплати у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, в розмірах передбачених чинним законодавством, з урахуванням Рішення Конституційного Суду від 27.02.2020 № 3-р/20220, до головного розпорядника коштів - Міністерства соціальної політики України буде підготовлено та направлено відповідний лист щодо надання роз'яснень.
Не погодившись з нарахуванням та виплатою щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено пунктом 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-ХІV та висновків, викладених у Рішенні Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення справи, суд виходить з наступного.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551-XII).
Відповідно до частини п'ятої ст.13 Закону №3551-XII, щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до розділу II Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV), частину четверту статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
В подальшому, Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Так, у постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №112 від 19 лютого 2020 року (набрала чинності 25 лютого 2020 року) визначено розмір виплати разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: II групи - 3640 гривень.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року застосовуються положення статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 28 вказаного Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-IX від 14 листопада 2019 року встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю II групи у 2020 році становить - 13104,00 грн. (1638,00 грн х 8).
Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено частиною п'ятою статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд доходить висновку про порушення прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі.
Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Згідно із підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення, Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №112 від 19 лютого 2020 року установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин II групи - 3640 гривень;
Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23 березня 2020 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації № Р-330/0/3-18 від 14 червня 2018 року, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації й у межах Дніпропетровської області забезпечує виконання покладених на нього завдань. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики).
Пунктами 4 та 5 вказаного Положення також визначено, що Департамент забезпечує на території області реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни та учасникам антитерористичної операції, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям з дітьми та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які мають право на пільги та отримання житлових субсидій; сім 'ї, запобігання насильству в сім 'ї, протидії торгівлі людьми; забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.
Основним завданням Департаменту є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території області у сфері соціального захисту населення.
Згідно з пунктом 6 зазначеного Положення, Департамент відповідно до визначених повноважень виконує такі функції: забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів; забезпечує організацію виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», а також виплати винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати - героїня».
Таким чином, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації є тим органом, який забезпечує організацію виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань».
Судом також встановлено, що відповідно до наказу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 22.03.2019 року №ОД-65/0/209-1 «Про передачу функцій», функції з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань», передано до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
При цьому, відповідно до Статуту Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 19 жовтня 2019 року № 388-14/VII, Заклад здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, підприємств, організацій та установ (п. 6.1.2); перевіряє правильність визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків (п.6.1.3); передає структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат (п. 6.1.4); проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів (п. 6.1.8).
З системного аналізу наведених норм судом зроблено висновок про те, що на момент виникнення спірних відносин органом, який уповноважений Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, як розпорядником коштів бюджету регіонального рівня за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань», здійснювати перевірку правильності визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат та забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків є - Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
Таким чином, являючись розпорядником коштів бюджету регіонального рівня, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації забезпечує організацію виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» через Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що саме Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації допущена протиправна бездіяльність щодо організації виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Суд також звертає увагу на ту обставину, що позивач просив суд, зокрема, визнати протиправними дії відповідача 1 щодо відмови у здійсненні доплат щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік. Однак дії - це форма активної поведінки суб'єкта владних повноважень, що виражається у прийнятті рішень, вчиненні активних дій, що призводить до порушення прав позивача за захистом яких він звернувся до суду. В даному випадку судом встановлено, що відповідач протиправно, всупереч вимог закону, не організував нарахування та виплату позивачу щорічної разової допомоги, тобто не вчиняв жодних із зазначених дій, чим допустив протиправну бездіяльність.
При цьому, суд критично ставиться до тверджень відповідача 1 з приводу того, що ним безпосередньо не здійснюється персональний облік отримувачів допомоги по містах і районах області та не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомог, оскільки з аналізу нормативно - правових актів, що регулюють спірні відносини судом зроблено висновок про те, що саме до компетенції Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації належить забезпечення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із врахуванням наведеного, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо організації нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ефективний засіб правого захисту, у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
З урахуванням наведеного, суд вважає, що належним способом захисту прав та інтересів позивача у спірних відносинах є - зобов'язання відповідача 1 організувати нарахування та виплату позивачу недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, що не змінює суті позовних вимог, враховуючи те, що відповідачем не була нарахована спірна сума.
За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо відмови позивачу у здійсненні доплат на користь ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплаченої суми у розмірі 9464,00 грн., у відповідності до пункту 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-ХІV та Рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (Справа № 1-247/2018(3393/18), підлягають частковому задоволенню.
Щодо позовних вимог про стягнення з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь позивача суму недоплаченої щорічної грошової допомоги як учасникові бойових дій за 2020 рік в розмірі 9464,00 грн., суд зазначає наступне. Так, з матеріалів справи судом встановлено, що сума недоплаченої щорічної грошової допомоги як учасникові бойових дій за 2020 рік не була нарахована у повному обсязі, а тому вимога щодо стягнення з відповідача 1 на користь позивача суму недоплаченої щорічної грошової допомоги як учасникові бойових дій за 2020 рік в розмірі 9464,00 грн., є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.
Щодо вимог позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду суб'єктом владних повноважень, а саме Відповідачем 1 - Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації з зобов'язанням надати звіт у встановлений судом строк про виконання судового рішення згідно ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до частини 1 ст. 382 КАС України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, встановлення судового контролю є правом суду і відноситься до процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судового рішення, у зв'язку із чим, суд не вбачає підстав для його встановлення та вважає, що така вимога є передчасною.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1-2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами частини 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Відповідача-1: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Відповідача-2: Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та стягнення щорічної одноразової грошової допомоги.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до положень ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Відповідача-1: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 25946540), Відповідача-2: Державної казначейської служби України (м. Київ, вул. бастіонна буд. 6, код ЄДРПОУ 37567646) про визнання дій протиправними та стягнення щорічної одноразової грошової допомоги - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо забезпечення організації нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 25946540), забезпечити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева