04 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17050/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 у власних інтересах та інтересах малолітнього ОСОБА_2 до виконавчого комітету Луцької міської ради, Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 у власних інтересах та інтересах малолітнього ОСОБА_2 звернувся з позовом до виконавчого комітету Луцької міської ради, Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було подано до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради заяву та необхідні документи, визначені Порядком та умовами надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 р. № 280 (далі - Порядок та умови), для призначення відповідної грошової компенсації з розрахунком на позивача та його малолітнього сина ОСОБА_2
Проте, рішенням Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації від 18.11.2020 відмовлено в призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення з тих підстав, що позивач проживає не за адресою за якою взятий на квартирний облік ( АДРЕСА_1 ), а в квартирі дружини ( АДРЕСА_2 ), яка перебуває у її власності та відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового Кодексу Української РСР; здійснити обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_1 за місцем перебування на квартирному обліку не є можливим, так як він не проживає за цією адресою, бо відсутня визначена заявнику житлова площа (кімната/квартира).
Вважає рішення Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації протиправним та таким, що підлягає скасуванню, відтак просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив пред'явлені позовні вимоги, мотивуючи тим, що рішення про відмову у призначенні грошової компенсації приймалося Комісією на підставі вивчення всіх документів і обставин, оскільки в повноваженнях Комісії згідно Порядку передбачена перевірка: наявності документів про взяття на квартирний облік внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членів сім'ї; факту спільного проживання членів сім'ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на яких нараховується грошова компенсація; майнових прав на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи права власності на нерухоме майно внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та всіх членів її сім'ї, на яких розраховується грошова компенсація, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території.
Вказує, що стосується підпункту 2 пункту 14, на яке посилається Комісія, то в ньому не зазначено, які саме недостовірні відомості можуть бути подані, тому при здійсненні своїх повноважень, а саме перевірки, Комісія і виявила невідповідність поданих документів переліку документів для взяття на квартирний облік ОСОБА_1 , що дало право Комісії посилатись на цю підставу при винесенні рішення про відмову в призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
02.02.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
05.02.2021 представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив, у яких просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та його малолітній син ОСОБА_2 є внутрішньо-переміщеними особами та перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, про що свідчать наявні в матеріалах справи довідки від 16.10.2014 №0764/000021 та від 29.01.2020 №764-5000261792. (а.с.43-44)
Також, ОСОБА_1 є учасником бойових дій та брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідкою від 28.01.2020 №304/01/12/8-2020 (а.с.42) та копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.41).
З 06.04.2020 позивач перебуває на квартирному обліку при виконкомі Луцької міської ради зі складом сім'ї: ОСОБА_2 - син.
07.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради з заявою, в якій просив виплатити грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. До заяви було додано: 1) копію паспорта ОСОБА_2 ; 2) копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_1 ; 3) копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_2 ; 4) копію посвідчення учасника бойових дій; 5) копію довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 28.01.2020 р. № 304/01/12/8-2020, видану Головним управлінням Національної поліції у Волинській області; 6) копію довідки від 16.10.2014 р. № 0764/000021 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (видана ОСОБА_1 ); 7) копію довідки від 29.01.2020 р. № 764-5000261792 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (видана ОСОБА_2 ); 8) копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , виданого 19.02.2020 р.; 9) копію довідки відділу реєстрації житлового фонду Департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради від 15.06.2020 р. № 19.9-14/236/2020 про взяття на облік ОСОБА_1 зі складом сім'ї: ОСОБА_2
18.11.2020 Комісією щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення так, як він проживає не за адресою за якою взятий на квартирний облік ( АДРЕСА_1 ), а в квартирі дружини ( АДРЕСА_2 ), яка перебуває у її власності та відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового Кодексу Української РСР; здійснити обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_1 за місцем перебування на квартирному обліку не є можливим, так як він не проживає за цією адресою, бо відсутня визначена заявнику житлова площа (кімната/квартира).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затверджений Постановою Кабінету Міністрів №280 від 18.04.2018 з врахуванням змін від 06.05.2020 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» (далі - Прядок №280).
Відповідно до п.2 Порядку №280, - право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період дії проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 - 14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 - 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України), що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік), та перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.
Відповідно до п.2 Порядку №280, - грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 - 14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 - 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).
Право на отримання грошової компенсації вважається використаним з дати державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за внутрішньо переміщеною особою, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, і членами її сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію.
Відповідно до п.4 Порядку №280, - за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, об'єднаних територіальних громад, утворених згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, визнаних Кабінетом Міністрів України спроможними в порядку, встановленому законом (далі - органи соціального захисту населення), за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про призначення грошової компенсації (далі - комісії).
В силу цієї норми було створено комісію при відповідачі, та правовий статус якої не оспорюється позивачем.
Відповідно до п.5 Порядку №280, - до повноважень комісії належить:
- перевірка:
- перебування внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на обліку в базі даних та наявності статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" або статусу особи з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 - 14 частини другої статті 7 зазначеного Закону;
- складу сім'ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;
- факту проживання не менш як один рік у межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації відповідно до пунктів 17 і 18 цього Порядку;
- наявності документів про взяття на квартирний облік внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членів сім'ї;
- факту спільного проживання членів сім'ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на яких нараховується грошова компенсація;
- майнових прав на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи права власності на нерухоме майно внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та всіх членів її сім'ї, на яких розраховується грошова компенсація, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або факту відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації;
- факту про надання раніше внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, або членам її сім'ї жилого приміщення чи виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення за рахунок коштів субвенції;
- прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації;
- перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі зміни у складі сім'ї, показників опосередкованої вартості спорудження житла тощо);
- визначення розміру грошової компенсації.
Відповідно до п.14 Порядку №280, - комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у призначенні грошової компенсації з таких підстав:
1) невідповідність в документах, що посвідчують внутрішньо переміщену особу, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, чи законного представника, від імені якого подається заява;
2) подання недостовірних відомостей;
3) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (відсутні документи, передбачені підпунктами 4 - 6 пункту 7 цього Порядку);
4) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не є особою, визначеною у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6, пунктах 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
5) скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
6) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та члени її сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, володіють майновими правами на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи правом власності на нерухоме майно, в тому числі на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або таке нерухоме майно було відчужено протягом останніх п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації;
7) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не перебуває на квартирному обліку;
8) внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, або членам її сім'ї вже надавалося жиле приміщення або виплачувалася грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення за рахунок коштів субвенції;
9) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, проживає менш як один рік у межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, або зміна її місця проживання в межах однієї області протягом року призводить до збільшення розміру компенсації відповідно до пунктів 17 і 18 цього Порядку.
Як встановлено судом, рішенням Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації від 18.11.2020, з посиланням на п.5, 9 пп.2, 6 п.14 Порядку, відмовлено в призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення з тих підстав, що позивач проживає не за адресою за якою взятий на квартирний облік ( АДРЕСА_1 ), а в квартирі дружини ( АДРЕСА_2 ), яка перебуває у її власності та відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового Кодексу Української РСР; здійснити обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_1 за місцем перебування на квартирному обліку не є можливим, так як він не проживає за цією адресою, бо відсутня визначена заявнику житлова площа (кімната/квартира).
Отже, підставою для відмови позивачу в призначенні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, згідно пп.2, 6 п.14 Порядку, слугувало подання недостовірних відомостей та володіння внутрішньо переміщеною особою, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членами її сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, майновими правами на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи правом власності на нерухоме майно, в тому числі на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або таке нерухоме майно було відчужено протягом останніх п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації, на що суд зазначає наступне.
Як вбачається із рішення Комісії, в якості подання позивачем недостовірних відомостей, виступає факт його проживання не за адресою, за якою позивач взятий на квартирний облік, а саме: АДРЕСА_1 , а в квартирі дружини ОСОБА_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Проте, зі змісту позовної заяви вбачається та не заперечується відповідачами у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив, що в заяві ОСОБА_1 про призначення грошової компенсації, поданій до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, в якості адреси проживання позивачем вказано адресу: АДРЕСА_2 .
Також, позивачем до заяви було додано довідку відділу реєстрації житлового фонду Департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради від 15.06.2020 №19.9-14/236/2020 з якої слідує, що згідно з рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради №275-1 від 10.06.2020 ОСОБА_1 взято на квартирний облік при виконавчому комітеті Луцької міської ради зі складом сім'ї: ОСОБА_2 , на загальну чергу з 06.04.2020 за №1851; на першочергову чергу - з 06.04.2020 за №936.
Водночас, з матеріалів справи вбачається, що питання перебування позивача на квартирному обліку у зв'язку із проживання не за адресою, за якою останній взятий на квартирний облік, за ініціативою службових осіб Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, розглядалось 03.11.2020 на засіданні громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Луцької міської ради і цьому факту було надано правову оцінку.
Зокрема, рішенням громадської комісії ОСОБА_1 залишено на квартирному обліку. (а.с.25-26)
Крім того, позивачем при поданні заяви було додано довідку від 29.01.2020 №764-5000261792 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка посвідчує взяття на облік в якості внутрішньо переміщеної особи його сина - ОСОБА_2 , 2019 року народження, у якій в якості фактичного місяця проживання/перебування ОСОБА_2 також вказано адресу: АДРЕСА_2 .
Таким чином, на думку суду, позивачем було подано документи, визначені Порядком та умовами, зі змісту яких вбачалося, що місцем мого фактичного проживання являється квартира АДРЕСА_3 .
У зв'язку із чим, суд вважає безпідставними доводи Комісії щодо подання позивачем недостовірних відомостей про фактичне місце його проживання.
Більше того, суд вважає за необхідне зазначити, що приймаючи рішення про відмову в призначенні грошової компенсації, Комісія послалась в якості підстави для прийняття рішення про відмову у призначенні грошової компенсації на обставину, що не визначена положеннями Порядку та умов як підстава для прийняття такого рішення, а саме проживання заявника не за адресою, за якою він взятий на квартирний облік, а в квартирі дружини.
Щодо володіння внутрішньо переміщеною особою, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членами її сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, майновими правами на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи правом власності на нерухоме майно, в тому числі на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або таке нерухоме майно було відчужено протягом останніх п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи, зокрема рішення Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації від 18.11.2020, вбачається, що відповідачем під час розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення грошової компенсації встановлено, що ні позивач ні його малолітній син не володіє майновими правами на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи правом власності на нерухоме майно, в тому числі на житлове приміщення, що відповідає нормі житлової площі, визначеної ст.47 Житлового кодексу Української РСР, щодо житла, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території.
Таким чином, Комісією було встановлено відсутність у позивача та його малолітнього сина - ОСОБА_2 права власності або майнових прав на нерухоме майно, а також відсутність факту відчуження нами нерухомого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації.
З матеріалів справи вбачається, що 05.02.2017 між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 . (а.с.52)
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_3 володіє правом власності на нерухоме майно, а саме двокімнатною квартирою загальною площею 43,2 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с.51)
Відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні грошової компенсації виходив з того, зокрема, що позивач проживає у квартирі, яка перебуває у власності дружини та відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового Кодексу Української РСР.
Зазначена підстава для відмови у призначенні грошової компенсації, на думку суду, підлягає застосуванню у разі володіння майновими правами на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи правом власності на нерухоме майно, в тому числі на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або таке нерухоме майно було відчужено протягом останніх п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації саме внутрішньо переміщеною особою, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членами її сім'ї, на яких було розраховано грошову компенсацію.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, заява та інші документи для проведення розрахунку грошової компенсації для ОСОБА_3 не подавались, оскільки остання не являється внутрішньо переміщеною особою.
А відтак, суд дійшов висновку, що Комісія в неповній мірі з'ясувала обставини справи, у зв'язку з чим безпідставно застосувала пп.6 п.14 Порядку та умов при прийнятті рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 та його малолітньому сину грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Комісію щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 , а також ОСОБА_2 , як члену його сім'ї, грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України суд зазначає наступне.
Відповідно до частини статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Водночас, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
У справі, що розглядається, повноваження щодо прийняття рішення про призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, регламентовано Прядком №280. Умови, за яких Комісія відмовляє у призначенні грошової компенсації, визначені Порядком. Якщо такі умови відсутні, Комісія повинна прийняти рішення про призначення грошової компенсації. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, а тому не є дискреційними.
Враховуючи, що під час розгляду справи встановлено факт протиправної поведінки відповідача, суд вважає, що зобов'язання його прийняти рішення конкретного змісту не є втручанням в його дискреційні повноваження, та саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним в розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, суд визнає протиправним та скасовує рішення Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради від 18.11.2020 та вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання Комісію щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 , а також ОСОБА_2 , як члену його сім'ї, грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Керуючись статтями 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затверджений Постановою Кабінету Міністрів №280 від 18.04.2018, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради від 18.11.2020.
Зобов'язати Комісію щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 , а також ОСОБА_5 , як члену його сім'ї, грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 у власних інтересах та інтересах малолітнього ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_4 .
Відповідачі: виконавчий комітет Луцької міської ради, адреса: 43025, м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19;
Департамент соціальної політики Луцької міської ради, адреса: 43025, м. Луцьк, пр.-т. Волі, 4а;
Комісія щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради, адреса: 43025, м. Луцьк, пр.-т. Волі, 4а.
Суддя Ю.Ю. Сорока