04 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17394/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області до Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області про зобов'язання вчинити дії,
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (далі - позивач) звернулося з позовом до Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області (далі - відповідач) про зобов'язання ліквідаційної комісії Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області включити кредиторські вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в сумі 558810,00 грн в реєстр вимог кредиторів у першу чергу та проміжний ліквідаційний баланс.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.11.2020 внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області в результаті її ліквідації. З моменту внесення запису до ЄДР про ліквідацію Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області (кредитора) виникли зобов'язання перед Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області щодо сплати капіталізованих платежів розрахованих відносно ОСОБА_1 , потерпілої на підприємстві.
Згідно Порядку №986 та даних Державної служби статистики України про середню тривалість життя жінок та чоловіків по Україні за 2019 рік, Порядку №33 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області здійснило розрахунок капіталізованих платежів для виплати їх у майбутньому потерпілій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який станом на 03.11.2020 становить 558 810,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, позивачем, листом від 16.11.2020 №01-18/183 було надіслано Комунальній установі Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області, за місцем реєстрації юридичної особи, вимогу про сплату капіталізованих платежів, яку було отримано відповідачем 19.11.2020.
Згідно з частиною 3 статті 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутись до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Позивач просить суд зобов'язати ліквідаційну комісію Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області включити кредиторські вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в розмірі 558 810,00 грн в реєстр вимог кредиторів та проміжний ліквідаційний баланс.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, відповідно до приписів статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.29).
Копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 04.01.2021 була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за юридичною адресою, та вручена останньому 19.01.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути та вирішити справу за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що предметом позову даної справи є вимога про визнання кредиторських вимог та про включення кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу підприємства - Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області.
Як встановлено судом, з оприлюднених відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач - Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області знаходиться в стані припинення з 03.11.2020.
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області скористалося своїм правом на заявлення кредиторських вимог до ліквідаційної комісії підприємства у визначений строк та 16.11.2020 направило на адресу Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області листом за №01-18/183 заяву про визнання грошових вимог, у якій запропоновано визнати вимогу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області на суму 558 810,00 грн та перерахувати вказану суму за реквізитами відповідного фонду соціального страхування, яку було отримано відповідачем 19.11.2020. Відповідь на заяву про визнання грошових (кредиторських) вимог пропонувалось надати в термін встановлений частиною 6 статті 105 ЦК України, а саме, не пізніше тридцяти днів з дня отримання вимоги (а.с.13-14).
Однак, листом від 15.12.2020 №767 Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області повідомила управління про відсутність грошових коштів в бюджеті установи (а.с.15).
Таким чином, Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області не виконала вимогу кредитора.
Відповідач, в порушення вимог абзацу 2 частини 4 статті 105 ЦК України та частини 3 статті 60 ГК України, персонально письмово не повідомив позивача, як кредитора, про припинення юридичної особи та фактично, ухилився від розгляду заявлених вимог по суті.
Позивач 22.12.2020, у межах строку, встановленого частиною 3 статті 112 ЦК України - протягом одного місяця з моменту, коли кредиторові стало відомо про ухилення відповідача від розгляду кредиторських вимог, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 59 ГК України припинення суб'єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.
Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до частини 3 статті 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Згідно з частиною 3 статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Як визначено частиною 6 статті 105 ЦК України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Як уже зазначалось вище, позивач 16.11.2020 звернувся на адресу Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області із заявою №01-18/183 щодо визнання кредиторських вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в розмірі 558 810,00 грн, яку було отримано відповідачем 19.11.2020.
Згідно з частинами 3, 4 статті 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Згідно з частиною 8 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
З моменту внесення (03.11.2020) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, у кредитора - Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області, виникли зобов'язання перед Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області щодо сплати капіталізованих платежів, розрахованих відносно ОСОБА_1 , як потерпілої на підприємстві.
Як вбачається з постанови Ковельського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області від 21.04.2020 №0331/713/713/103 потерпіла ОСОБА_1 перебуває на обліку з 24.07.2006, має зареєстрований страховий випадок “трудове каліцтво”, що стався у 2006 році. За висновком МСЕК від 05.11.2015 потерпілій встановлена стійка втрата професійної працездатності 40% та 3 група інвалідності, безстроково. Даною постановою потерпілій ОСОБА_1 призначено щомісячну страхову виплату, яка з 01.03.2020 складає 1823,50 грн безстроково (а.с.12).
Так, правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, визначено Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” №1105-ХІV від 23.09.1999 (із змінами та доповненнями).
Пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” №1105-ХІV від 23.09.1999 (далі - Закон України №1105-ХІV від 23.09.1999) встановлено, що джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пункт 1 частини 1 статті 35 Закону України №1105-ХІV від 23.09.1999 визначив, що страхуванню від нещасного випадку підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах.
Статтею 41 Закону України №1105-ХІУ від 23.09.1999 встановлено, що у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.
Враховуючи вищенаведене, відповідно до статті 36 Закону України №1105-ХІУ від 23.09.1999 страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Частина 1 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” вказує, що сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Статтею 1205 ЦК України визначено, що у разі припинення юридичної особи, зобов'язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників; у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
За змістом частини третьої статті 110 ЦК України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Судом установлено, що Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області з 03.11.2020 знаходиться в стані припинення, а відтак у відповідача виникли зобов'язання перед Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області щодо сплати капіталізованих платежів відносно потерпілої ОСОБА_1 .
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року №986, затверджено Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників (далі - Порядок № 986).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 986 здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам.
Нормами пункту 2 Порядку №986 визначено, що капіталізація платежів являє собою визначення суми грошових зобов'язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Відповідно до пункту 3 Порядку №986 капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Пунктами 4, 5 Порядку №986, якими передбачено, що капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу таким чином:
1) щомісячні страхові виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності;
2) витрати на догляд за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами;
3) витрати на забезпечення потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організацію та оплату навчання водінню автомобіля, а також на виплату компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами;
4) витрати на санаторно-курортне лікування - із розрахунку середньої вартості санаторно-курортної путівки: для осіб з інвалідністю I групи - щороку, для інших осіб з інвалідністю - не рідше одного разу на три роки.
Капіталізація платежів перед застрахованими особами щодо витрат на професійне навчання або перекваліфікацію потерпілого за індивідуальною програмою реабілітації (якщо з часу встановлення ступеня втрати професійної працездатності минуло не більше одного року) проводиться із розрахунку середньомісячного заробітку протягом строку, визначеного програмою реабілітації.
Судом установлено, що згідно Порядку №986 та на підставі даних Державної служби статистики України про середню тривалість життя жінок та чоловіків по Україні за 2019 рік, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області здійснено розрахунок капіталізованих платежів для виплати їх у майбутньому потерпілій, що станом на 03.11.2020 становить 558 810,0 грн.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога щодо зобов'язання ліквідаційної комісії Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області включити кредиторські вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в сумі 558 810,00 грн в реєстр вимог кредиторів у першу чергу та проміжний ліквідаційний баланс є підставна та підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати ліквідаційну комісію Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Ковельської районної ради Волинської області (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Незалежності, буд. 73, код ЄДРПОУ 26121155) включити грошові вимоги кредитора - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (43010, м. Луцьк, Київський майдан 3, код ЄДРПОУ 41317393) у розмірі 558 810,00 грн (п'ятсот п'ятдесят вісім тисяч вісімсот десять гривень 00 копійок) в реєстр вимог кредиторів у першу чергу та проміжний ліквідаційний баланс.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук