Ухвала від 01.03.2021 по справі 918/1223/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26-А

УХВАЛА

"01" березня 2021 р. м. Рівне

Справа № 918/1223/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут"

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"

про вчинення певних дій,

у підготовче засідання учасники справи не з'явилися.

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", в якій просить:

- визнати неправомірними дії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" недостовірних об'ємів газу, спожитих побутовими споживачами, у період з 1 серпня 2018 року по 31 жовтня 2020 року;

- зобов'язати Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" достовірну інформацію щодо обсягів природного газу про фактично спожитий газ побутовими споживачами, у період з 1 серпня 2018 року по 31 жовтня 2020 року

Заявлений позов обґрунтований наявністю розбіжностей в частині визначення обсягу спожитого природного газу.

Ухвалою суду від 4 січня 2021 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" від 30.12.2020 р. № 337007.2-Ск-7813-1220 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 1 лютого 2021 року.

1 лютого 2021 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву від 27.01.2021 р. № 330007.2-Ск-458-0121. В даному відзиві представник відповідача просив визнати поважними причини пропуску строку, встановленого судом для подачі відзиву на позовну заяву у даній справі та продовжити АТ "Рівнегаз" строк для подачі відзиву на позовну заяву. Зокрема, представник відповідача зазначив, що з метою забезпечення принципу змагальності та враховуючи об'єктивну неможливість подання відзиву у встановлений судом строк у зв'язку з наявністю в січні 2021 року святкових та неробочих днів, строк для подачі відзиву пропущений з поважних причин.

Ухвалою суду від 1 лютого 2021 року поновлено відповідачу пропущений процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву та відкладено підготовче засідання відкласти на 22 лютого 2021 року.

22 лютого 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання про призначення судово-економічної експертизи в порядку ст. 99 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), в якому останній просить суд призначити судово-економічну експертизу. На вирішення експерта просить поставити наступні питання:

- чи підтверджується документально об'єм, розподіленого Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", природного газу побутовим споживачам постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" за період з 1 серпня 2018 року по 1 жовтня 2020 року та в яких обсягах помісячно?

- чи підтверджується документально застосування Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 р. № 619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування"; постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 р. № 63; постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 р. № 143. Якщо так, то в яких обсягах за період з 1 вересня 2018 року по 31 жовтня 2020 року помісячно? В обґрунтування клопотання про призначення експертизи представник позивача зазначив, що виникла розбіжність між об'ємами природного газу споживачами та об'ємом, який визначений Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз". У поданому клопотанні представник позивач вказує на те, що оскільки виявлені розбіжності в обсягах розподіленого/спожитого побутовими споживачами природного газу, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" існують обґрунтовані підстави вважати, що Оператором ГРМ (відповідачем) під час визначення обсягу розподіленого природного газу для населення у разі відсутності газових лічильників (без газових лічильників) в період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року не враховано норми споживання, які були встановленими діючими на той період постановами КМУ для населенням у разі відсутності газових лічильників (без газових лічильників). Вирішення даного питання та встановлення факту невідповідності норм розподілених оператором ГРМ діючим на той період нормам за відповідними постановами КМУ є підставою для здійснення перерахунку об'ємів розподіленого природного газу та скасування безпідставно розподілених відповідачем обсягів природного газу за період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року. Але для цього необхідно визначити норми за якими відповідач здійснював розподіл обсягу (об'єму) природного газу населенню (споживачам) у разі відсутності газових лічильників в період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року, чи дотримувався відповідач діючих у той період постанов КМУ, а також встановити різницю між розподіленим відповідачем у період з 01.08.2018 року по 31.10.2020 року об'ємом природного газу по споживачам у разі відсутності газових лічильників (без газових лічильників) та об'ємом природного газу, який повинен був бути розподіленим відповідно до діючих на той період норм споживання у разі відсутності газових лічильників (без газових лічильників) відповідно до постанов КМУ, що діяли у відповідні періоди (з 01.08.2018 року). Проведення судово-економічної експертизи позивач просить доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.

Ухвалою суду від 22 лютого 2021 року у підготовчому засіданні 22 лютого 2021 року оголошено перерву до 1 березня 2021 року.

У підготовче засідання 1 березня 2021 року учасники справи не з'явилися, про дату, час і місце даного засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується підписами уповноважених представників позивача та відповідача у, наявній в матеріалах справи, розписці про оголошення перерви у судовому засіданні від 22.02.2021 р. (т. 2 а.с. 84).

Розглянувши у підготовчому засіданні 1 березня 2021 року клопотання представника позивача про призначення судово-економічної експертизи, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Згідно п. 8 ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Згідно з ч. 1 ст. 100 ГПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Як зазначається в пункті 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012 року "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

У відповідності до ч. 4 ст. 99 ГПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну (ч. 5 ст. 99 ГПК України).

Відповідно до ч. 6 ст. 99 ГПК України питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Крім того відповідно до ч. 3 ст. 99 ГПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Згідно з п. 7 Постанови № 4 від 23.03.2012 р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" за загальним правилом доручати проведення судової експертизи можливо лише тим особам, яких атестовано відповідно до закону і включено до Державного реєстру атестованих судових експертів, ведення якого покладено на Міністерство юстиції України.

Враховуючи заявлені позовні вимоги та заявлене клопотання представника позивача, з метою всебічного, повного та об'єктивного вирішення даного спору, суд вважає за необхідне у даній справі призначити судово-економічну експертизу.

З урахуванням обставин справи та згідно ч. 3 ст. 99 ГПК України суд дійшов висновку про те, що виконання даної експертизи слід доручити державній спеціалізованій установі - Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська. 6) та поставити перед експертом наступні питання:

- чи підтверджується документально об'єм, розподіленого Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", природного газу побутовим споживачам постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" за період з 1 серпня 2018 року по 1 жовтня 2020 року та в яких обсягах помісячно?

- чи підтверджується документально застосування Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 р. № 619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування"; постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 р. № 63; постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 р. № 143. Якщо так, то в яких обсягах за період з 1 вересня 2018 року по 31 жовтня 2020 року помісячно?

Відповідно до частини 2 статті 125 ГПК України суд може зобов'язати учасника справи, який заявив клопотання про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням, попередньо (авансом) оплатити витрати, пов'язані з відповідною процесуальною дією.

Попередню оплату вартості судово-економічної експертизи в повному обсязі покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" з наступним віднесенням цих витрат на винну сторону.

Згідно з ч. 3 ст. 177 ГПК України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Враховуючи те, що строк проведення підготовчого провадження закінчується 05.03.2021 р. та необхідність призначення експертизи, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження у даній справі з ініціативи суду до 4 квітня 2021 року включно.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, призначення судом експертизи.

Згідно ст. п. 6 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі № 918/1223/20 на час проведення експертизи.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 125, 177, 182, 228, 229, 234, 235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Призначити у справі № 918/1223/20 судово-економічну експертизу.

2. Продовжити строк підготовчого провадження у справі № 918/1223/20 на 30 днів до 4 квітня 2021 року включно.

3. Проведення судової експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.

4. Поставити перед судовим експертом наступні питання:

- чи підтверджується документально об'єм, розподіленого Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз", природного газу побутовим споживачам постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" за період з 1 серпня 2018 року по 1 жовтня 2020 року та в яких обсягах помісячно?

- чи підтверджується документально застосування Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 р. № 619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування"; постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 р. № 63; постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 р. № 143. Якщо так, то в яких обсягах за період з 1 вересня 2018 року по 31 жовтня 2020 року помісячно?

5. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за достовірність експертизи, передбачену статтею 384 Кримінального кодексу України.

6. Попередню оплату вартості судової експертизи в повному обсязі покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" з наступним віднесенням цих витрат на винну сторону. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" провести своєчасну та повну оплату експертизи.

7. Зобов'язати сторін надати експерту Київському науково-дослідному інституту судових експертиз за його клопотанням визначені ним документи, необхідні для проведення призначеної судової експертизи.

8. Провадження у справі № 918/1223/20 зупинити на час проведення експертизи.

9. Матеріали справи № 918/1223/20 направити до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Ухвала згідно частини 2 статті 235 ГПК України підписана та набрала законної сили 4 березня 2021 року та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Суддя Політика Н.А.

Віддруковано 4 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу (33023, м. Рівне, вул. Грушевського академіка, буд. 24);

3 - відповідачу (33027, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, буд. 4);

4 - Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська. 6).