Ухвала від 03.03.2021 по справі 910/17251/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

03.03.2021Справа № 910/17251/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Андреїшиної І.О., розглянувши матеріали заяви Державного підприємства "Гарантований покупець" про відстрочку виконання рішення

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Приморська енергогенеруюча компанія" (04114, м. Київ, вул. Вишгородська, 45-А/2, група приміщень № 64, код ЄДРПОУ 40904489)

до Державного підприємства "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 27, код ЄДРПОУ 43068454)

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:

1) Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25)

2) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вулиця Смоленська, будинок 19).

про стягнення 62 033 800,17 грн

Представники учасників судового процесу:

Від позивача: Шаламова О.В.

Від відповідача: Прокопів Н.М.

Від третіх осіб: не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Приморська енергогенеруюча компанія" до Державного підприємства "Гарантований покупець" про стягнення заборгованості за договором № 703/01 від 17.09.2019 в розмірі 62 033 800,17 грн, з яких: 55 023 098,99 грн основного боргу, 2 274 876,26 пені, 4 184 391,98 грн штрафу та 551 432,94 грн трьох відсотків річних.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.02.2021 за наслідками розгляду справи № 910/16375/20 позов задоволено повністю; стягнуто з Державного підприємства "Гарантований покупець" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Приморська енергогенеруюча компанія" суму основного боргу в розмірі 55 023 098,99 грн, штраф у розмірі 4 184 391,98 грн, пеню у розмірі 2 274 876, 26 грн, 3% річних у розмірі 551 432,94 грн.

19.02.2021 через відділ діловодства суду надійшла заява Державного підприємства "Гарантований покупець" про відстрочку виконання рішення.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.02.2021 було прийнято вказану заяву до розгляду та призначено судове засідання на 03.03.2021.

03.03.2021 через відділ діловодства суду позивачем подано заперечення на заяву про відстрочку виконання рішення.

У судовому засіданні 03.03.2021 представник відповідача наполягав на задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення.

Представник позивача заперечував проти відстрочки виконання рішення з огляду на те, що на думку позивача небажання боржника здійснити погашення заборгованості перед своїм кредитором, за наявності фактичної можливості для цього (хоча б частково), та маніпулювання відповідними обставинами задля уникнення обов'язку з оплати компенсації за свої протиправні дії, безумовно свідчить про вчинення таких дій на шкоду визначеному кредитору (стягувачу_, адже залишає його законні вимоги без задоволення, що в силу приписів ч.6 ст. 13 ЦК України є правовою підставою для відмови в задоволенні заяви про відстрочку виконання судового рішення як засобу припинення відповідного зловживання ДП "Гарантований покупець" та захисту прав його кредиторів, адже в даній ситуації така відстрочка направлена саме на продовження відповідних маніпуляцій.

Однак, суд вважає, що необхідним є дотримання справедливого балансу між інтересами сторін, задовольнивши позов, суд захистив інтереси позивача, однак, суд вважає за необхідне частково задовольнити заяву про відстрочення виконання судового рішення з огляду на таке.

Згідно з ч. 1 ст. 239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Відповідно до ч. 1, 3 - 5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Відповідно до ч.7 ст.65 Закону для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат гарантованого покупця на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом та за аукціонною ціною гарантований покупець надає оператору системи передачі послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Така послуга надається гарантованим покупцем протягом строку дії "зеленого" тарифу та строку дії підтримки виробників, які за результатами аукціону набули право на таку підтримку, відповідно до типового договору про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, форма якого затверджується Регулятором.

Така послуга надається гарантованим покупцем на фактичні обсяги відпущеної електричної енергії суб'єктами господарювання, які входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця.

Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, яка надається гарантованим покупцем, визначається у відповідному розрахунковому періоді як: різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього, та її вартістю під час продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку та двосторонніми договорами; різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за аукціонною ціною з урахуванням надбавки до неї, та її вартістю під час продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку та двосторонніми договорами; витрати, пов'язані із врегулюванням небалансів електричної енергії виробників, споживачів, які входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця; витрати, передбачені кошторисом гарантованого покупця на його діяльність.

Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел здійснюється гарантованим покупцем відповідно до порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії. Розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії затверджується Регулятором.

Одночасно згідно з ч.1 ст.65 Закону фінансування діяльності гарантованого покупця здійснюється лише в межах кошторису, що затверджується Регулятором.

Таким чином, спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що зводяться до оплати виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом, та виконання яких є змістом грошового зобов'язання за договором покладені Законом та постановою НКРЕКП на Гарантованого покупця та на НЕК "Укренерго".

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 02.11.2020 року відкрито провадження по справі №910/16664/20 за позовом ДП "Гарантований покупець" до ПрАТ "НЕК "Укренерго" про стягнення боргу в розмірі 25 724 290 343,04 грн.

Суд звертає увагу, що згідно з реєстром банківських документів за період з січня по листопад 2020 станом на 04.12.2020 відповідачем виконувалися договірні зобов'язання щодо періодичного здійснення платежів на користь позивача згідно з встановленим порядком. Зокрема, за електроенергію, продану в період з січня по листопад 2020.

Відповідно до п.4 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" від 21.07.2020 №810-ІХ, що набрав чинності 01.08.2020, Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом з метою погашення заборгованості Державного підприємства "Гарантований покупець" перед суб'єктами господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, що утворилася станом на 1 серпня 2020 року, розробити та подати до Верховної Ради України законопроект щодо відшкодування такої заборгованості протягом 2021-2022 років шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики з терміном обігу п'ять років (відповідний проект вже є на сайті Верховної Ради України). Крім того, вказаним законом доповнено ст.8 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" частиною третьою наступного змісту: "Кабінет Міністрів України передбачає у державному бюджеті видатки на фінансову підтримку гарантованого покупця для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, відповідно до бюджетних запитів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, на підставі розрахунків, наданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірі не менше 20 відсотків прогнозної виробітки товарної продукції електричної енергії з альтернативних джерел на відповідний рік".

Законопроектом пропонується внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» шляхом надання права Міністерству фінансів України здійснювати за рішенням Кабінету Міністрів України випуски облігацій внутрішньої державної позики понад обсяги, встановлені додатком № 2 до цього Закону, з подальшим зарахуванням отриманих коштів до спеціального фонду державного бюджету у сумі 25,0 млрд грн для фінансування бюджетної програми за КПКВК 2401450 «Фінансова підтримка державного підприємства «Гарантований покупець» для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії», з відповідним коригуванням граничного обсягу державного боргу, визначеного цим Законом.

Крім того, вказаним законом розділ XVII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ "Про альтернативні джерела енергії" доповнено пунктом 11-1 такого змісту:

"11-1. Установити, що тимчасово, у зв'язку з карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), кошти, отримані оператором системи передачі від розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину станом на 1 липня 2020 року, використовуються для таких цілей:....

70 відсотків - на погашення заборгованості перед гарантованим покупцем за надані послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Гарантований покупець зобов'язаний перерахувати кошти, отримані відповідно до цього абзацу, в розмірі 50 відсотків суб'єкту господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії на атомних електростанціях, а 50 відсотків - на оплату електричної енергії, виробленої на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим "зеленим" тарифом або за аукціонною ціною".

Також 17 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 104, якою внесено зміни до Постанови № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

З 24 лютого на території України встановлюється "жовтий" рівень епідемічної небезпеки і деякі карантинні обмеження, згідно з визначенням рівня епідемічної небезпеки.

Так, з 24 лютого, в залежності від епідемічної ситуації на території регіону, може встановлюватися "зелений", "жовтий", "помаранчевий" або "червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Адаптивний карантин триватиме до 30 квітня 2021 року.

На даний момент на території України діють загальні карантинні обмеження.

Відповідно, спосіб виконання вказаних зобов'язань встановлено Законом України від 21.07.2020 №810- IX - шляхом оформлення протягом 2021 - 2022 років облігацій внутрішньої державної позики з терміном обігу п'ять років.

З аналізу положень вказаного Закону №810-ІХ вбачається що він, по-перше, застосовується до грошових зобов'язань що виникли до 01.07.2020 року, а по-друге на законодавчому рівні захищає майнові інтереси Відповідача та Позивача шляхом визначення джерел надходження коштів для виконання грошових зобов'язань за Договором.

24.09.2020 у Верховній Раді зареєстровано законопроект №4151 "Про внесення змін до ЗУ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" щодо підтримки виробництва електроенергії з ВДЕ.

Він передбачає збільшення максимального розміру дефіциту державного бюджету на 2020 рік та розрахунки з виробниками електроенергії з ВДЕ шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) у розмірі 19,6 млрд гривень Міністерством фінансів за рішенням Кабінету Міністрів України.

Крім того, 17.11.2020 Верховна Рада прийняла в цілому законопроект №4119 "Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік", згідно якого п.1 ст.6 Закон "Про Державний бюджет на 2020 рік" доповнено підпунктом "ґ", який передбачає надання у 2020 році держгарантій, в тому числі "для забезпечення виконання боргових зобов'язань господарського товариства, в статутному капіталі якого 100% акцій належать державі і яке здійснює діяльність у сфері передачі електроенергії в Україні".

Відповідно до Пояснювальної записки, серед іншого, Закон має на меті врегулювати розрахунки з виробниками з ВДЕ. Зокрема, Закон передбачає за рішенням Кабінету Міністрів України надання державних гарантій НЕК "Укренерго" для залучення кредитних коштів міжнародних та національних фінансових установ для виконання боргових зобов'язань перед виробниками з ВДЕ.

Запроваджуючи механізм розрахунків з підприємствами відновлювальної енергетики, держава офіційно визнає що здійснення розрахунків Гарантованим покупцем з виробниками електроенергії прямо залежить від забезпечення НЕК Укренерго оплати Гарантованому покупцеві а також від бюджетних видатків.

Загальна ж сума несплаченої вартості електричної енергії купованої Гарантованим покупцем у виробників за "зеленим" тарифом за період січень - листопад 2020 року, пов'язане з таким невиконанням НЕК "Укренерго" станом на 24.11.2020 складає 22 439,4 млн.

Аналізуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що сукупність таких обставин як неможливість забезпечення виконання зобов'язань з оплати електричної енергії за "зеленим" тарифом у інший спосіб ніж шляхом додержання механізму встановленого Законом та Порядком; фінансування діяльності гарантованого покупця здійснюється лише в межах кошторису затвердженого Регулятором (ст. 65 Закону); неналежне виконанням НЕК "Укренерго" обов'язку щодо забезпечення надходження грошових коштів Гарантованому покупцю для оплати останнім електричної енергії виробникам за "зеленим" тарифом в повному обсязі, як наслідок наявність заборгованості перед Гарантованим покупцем на суму 26 817,21 млн. грн., (з ПДВ); необхідність забезпечення Гарантованим покупцем оплати електричної енергії перед виробникам за "зеленим" тарифом (826 суб'єктів господарювання) у обсягах, що пов'язані з невиконанням НЕК "Укренерго" спеціальних обов'язків з забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії; часткове виконання Відповідачем зобов'язань з оплати спірного періоду (липень 2020 року); встановлений в п.4 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" від 21.07.2020 №810-ІХ строк погашення заборгованості державного підприємства "Гарантований покупець" перед суб'єктами господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, що утворилася станом на 1 серпня 2020 року, та фактично буде відбуватися протягом 2021-2022 років; визначене в ст. 8 та пункті 11-1 розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ "Про альтернативні джерела енергії" додаткові джерела фінансування ПрАТ "НЕК "Укренерго" та ДП "Гарантованого покупця" для виконання зазначених спеціальних обов'язків згідно з Законом та Порядком.

Складний фінансовий стан ДП "Гарантований покупець" та всі обставини в сукупності ускладнять виконання рішення.

Натомість, відстрочення виконання рішення на строк до двох місяців буде кореспондувати встановленому в п.4 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" від 21.07.2020 року №810-ІХ порядку погашення заборгованості та додаткові джерела фінансування сфери сприятиме нормальному функціонуванню підприємства стягувана та боржника, а також реальній можливості виконання рішення суду.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Частиною 1 статті 78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Тому суд дійшов до висновку про те, що можливо відстрочити виконання рішення господарського суду від 17.02.2021 року по справі № 910/17251/20 на 2 (два) місяці до 30 квітня 2021 року.

Керуючись ст. 239, 331 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Державного підприємства "Гарантований покупець" про відстрочку виконання рішення задовольнити частково.

2. Відстрочити рішення Господарського суду міста Києва від 17.02.2021 року по справі №910/17251/20 на 2 (два) місяці до 30 квітня 2021 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в порядку розділу IV ГПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 04.03.2021

Суддя І.О. Андреїшина