Рішення від 26.02.2021 по справі 908/1206/20

номер провадження справи 32/70/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

26.02.2021 Справа № 908/1206/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Колодій Н.А., розглянувши матеріали заяви про ухвалення додаткового рішення у справі № 908/1206/20

за позовом 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий будинок «ЕксімТрейдінг" (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, б.26-а, офіс 115)

2. Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово" (69035, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, б.26-а)

про визнання протиправними та скасування рішення загальних зборів від 07.09.2018 (протокол № 1/18/зз) та від 19.09.2019 (протокол № 2/19/зз) в частині встановлення розміру загальних внесків на утримання багатоквартирного будинку.

Без участі представників сторін

18.05.2020 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява про визнання протиправними та скасування рішення загальних зборів: від 07.09.2018 (протокол загальних зборів № 1/18/зз від 07.09.2018); від 19.09.2019 (протокол загальних зборів №2/19/зз від 19.09.2019) .

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.05.2020 справі присвоєно єдиний унікальний номер та розподілено до розгляду судді Колодій Н.А.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 20.05.2020 відкрито провадження у справі № 908/1206/20 за правилами загального провадження. Підготовче засідання призначене на 15.06.2020. Судом оголошувалась перерва до 15.07.2020. Ухвалою від 15.07.2020 судом продовжено строк підготовчого провадження на строк дії карантину, підготовче засідання відкладено на 03.09.2020, 23.09.2020, 20.10.2020, 19.11.2020, 08.12.2020. Ухвалою від 08.12.2020 судом було закрито підготовче засідання та розгляд справи по суті на 23.12.2020.

23.12.2020, у зв'язку із неявкою учасників справи, розгляд справи по суті відкладено на 14.01.2021.

14.01.2021 судом оголошено перерву в судовому засіданні до 11.02.2021.

11.02.2021 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 11.02.2021 у справі №908/1206/20 позовні вимоги: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий будинок «ЕксімТрейдінг" та 2. Фізичної особи ОСОБА_1 до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово" про визнання протиправними та скасування рішення загальних зборів від 07.09.2018 (протокол № 1/18/зз) та від 19.09.2019 (протокол № 2/19/зз) в частині встановлення розміру загальних внесків на утримання багатоквартирного будинку задоволено.

18.02.2021 на адресу суду від позивача 2 надійшла заява про ухвалення додаткового рішення по справі № 908/1206/20, згідно з якою позивач з посиланням на приписи ст. ст. 123, 129, 244 ГПК України просить суд стягнути з відповідача судові витрати у вигляді витрат на професійну правничу допомогу у сумі 11500,00грн.

Відповідно до витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 18.02.2021 заяву про вирішення питання про судові витрати передано на розгляд судді Колодій Н.А.

Розглянувши матеріали зазначеної заяви, господарський суд дійшов наступних висновків:

Частиною 8 ст. 129 ГПК України встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Згідно зі ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Як свідчать матеріали справи позивач надав суду в судовому засіданні заяву з повідомленням про те, що позивачу надані послуги на правничу допомогу пов'язані з розглядом справи № 908/1206/20.

Отже, позивач 2 дотримався положень ст. 129 ГПК України, зазначивши про свій намір стягнути з відповідача судові витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст. 16 ГПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.

Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу. Для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура.

Згідно ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно зі ст. 126 ГПК України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правової допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Визначаючи розмір сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, повинні братися до уваги, зокрема: час, який міг витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні, наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо.

Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат.

Згідно п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 1 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до п.п.4 ч. 1 ст. 1 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Виходячи зі змісту положень ч. 3 ст. 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Статтею 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який полягає у визначенні за суб'єктом цивільного права можливості укладати договір або утримуватися від його укладання, а також визначати його зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої сторонами домовленості.

Відповідно до статті 903 ЦК України плата за договором про надання послуг здійснюється замовником у розмірі, встановленому договором.

Згідно ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (зі змінами та доповненнями) адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:

1) договір про надання правової допомоги;

2) довіреність;

3) ордер;

4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Адвокат зобов'язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Матеріалами справи №908/1206/20 підтверджується, що інтереси позивача 2 - ОСОБА_1 у суді представляла адвокат Плецька Юлія Вікторівна, партнер Адвокатського об'єднання «ЛЕГЕС», повноваження якої підтверджуються відповідним ордером, долученим до матеріалів справи.

Враховуючи те, що доцільність звернення із даною заявою та остаточні розрахунки за надану правничу допомоги між ОСОБА_1 та Адвокатським об'єднанням «ЛЕГЕС» були здійснені вже після проведення 11.02.2021 судового засідання та постановлення судового рішення по справі, позивач 2 звернувся до суду із даною заявою про постановлення додаткового рішення та надав суду на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу наступні докази (в копіях):

- договору про надання правничої (правової) допомоги, укладеного між ОСОБА_1 та Адвокатським об'єднанням «ЛЕГЕС» 02.01.2020 року;

- рахунку АО «ЛЕГЕС» №17/11 від 26.11.2020 на суму 11 500,00 грн.;

- меморіального ордеру №91057112.1 від 27.11.2020 про сплату 11 500,00 грн.;

- акту приймання-передачі послуг від 26.11.2020 на суму 11 500,00 грн.

Зазначені вище докази подаються суду в межах строку, встановленого частиною восьмою статті 129 ГПК України, з дотриманням необхідних вимог, в т.ч. шляхом повідомленням в судових дебатах про намір позивачів про стягнення понесених в ході розгляду даної справи судових витрат.

Проаналізувавши надані докази в підтвердження факту понесення витрат на оплату послуг адвоката та приймаючи до уваги, суд визнав їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд констатує, що розмір витрат на оплату послуг адвоката співмірний зі складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; а також предметом позовних вимог та строку розгляду справи, а тому підлягає стягненню з відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про відшкодування за рахунок відповідача 11500,00 грн судових витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись ст. ст. 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про відшкодування за рахунок відповідача 11500,00 грн судових витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово" (69035, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, б.26-а, ЄДРПОУ 39273127) на користь Фізичної особи ОСОБА_1 (адреса реєстрації АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , поштова адреса: АДРЕСА_2 ) 11500 (одинадцять тисяч п'ятсот) грн 00коп. судових витрат на професійну правничу допомогу.

Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Додаткове рішення оформлено і підписано 04.03.2021.

Суддя Н.А. Колодій

Попередній документ
95303843
Наступний документ
95303845
Інформація про рішення:
№ рішення: 95303844
№ справи: 908/1206/20
Дата рішення: 26.02.2021
Дата публікації: 05.03.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Запорізької області
Категорія справи:
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (26.02.2021)
Дата надходження: 18.02.2021
Предмет позову: ЗАЯВА про ухвалення додаткового рішення
Розклад засідань:
15.06.2020 11:15 Господарський суд Запорізької області
23.09.2020 14:15 Господарський суд Запорізької області
19.11.2020 11:00 Господарський суд Запорізької області
08.12.2020 11:30 Господарський суд Запорізької області
23.12.2020 11:30 Господарський суд Запорізької області
14.01.2021 11:00 Господарський суд Запорізької області
02.08.2021 12:20 Центральний апеляційний господарський суд
13.09.2021 10:30 Центральний апеляційний господарський суд
24.03.2022 11:00 Касаційний господарський суд
Учасники справи:
головуючий суддя:
ВЕРХОГЛЯД ТЕТЯНА АНАТОЛІЇВНА
МАМАЛУЙ О О
суддя-доповідач:
ВЕРХОГЛЯД ТЕТЯНА АНАТОЛІЇВНА
КОЛОДІЙ Н А
КОЛОДІЙ Н А
МАМАЛУЙ О О
відповідач (боржник):
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово"
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово"
заявник:
Клягін Костянтин Миколайович
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ БУДИНОК "ЕКСІМ ТРЕЙДІНГ"
заявник апеляційної інстанції:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово"
заявник касаційної інстанції:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово"
орган або особа, яка подала апеляційну скаргу:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лермонтово"
позивач (заявник):
ТОВ "Торговий будинок "Ексім-Трейдінг"
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ БУДИНОК "ЕКСІМ ТРЕЙДІНГ"
представник відповідача:
Адвокат Валько В.С.
суддя-учасник колегії:
БАРАНЕЦЬ О М
БІЛЕЦЬКА ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА
ПАРУСНІКОВ ЮРІЙ БОРИСОВИЧ
СТУДЕНЕЦЬ В І
ЧЕРЕДКО А Є