Справа № 588/228/21
Провадження 2-о/588/18/21
03 березня 2021 року м. Тростянець
Тростянецький районний суд Сумської області у складі головуючого судді Огієнка О.О., за участю: секретаря судових засідань Лободи Т.С., представника заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Тростянецької міської ради Сумської області про визнання безхазяйним нерухомого майна та передання у комунальну власність,
Заявник у лютому 2021 року звернувся до суду із заявою про визнання безхазяйним нерухомого майна та передання у комунальну власність, мотивуючи вимоги тим, що на початку 2019 року Тростянецькою міською радою Сумської області на території Тростянецької міської територіальної громади було виявлено безхазяйне нерухоме майно - нежитлову одноповерхову будівлю, яка розташована по АДРЕСА_1 . Розшукати власників вказаного нерухомого майна не вдалося. За заявою Тростянецької міської ради нежитлова будівля, яка розташована по АДРЕСА_1 , державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації Тростянецької міської ради 24.01.2020 була взята на облік безхазяйного нерухомого майна. Після взяття на облік зазначеного нерухомого майна, як безхазяйного, Тростянецькою міською радою в обласному щотижневику «Круглий двір» №4 (1032) від 30.01.2020 було опубліковано оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. З дня опублікування даного повідомлення ніхто із зацікавлених осіб не звернувся до Тростянецької міської ради з підтвердженням права власності.
Посилаючись на вказані обставини заявник просить суд визнати нежитлову будівлю, яка розташована по АДРЕСА_1 , безхазяйним нерухомим майном та передати дану будівлю у комунальну власність Тростянецької міської територіальної громади в особі Тростянецької міської ради.
Ухвалою суду від 17.02.2021 прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження у справі.
У судовому засіданні представник заявника заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви, виходячи з таких мотивів.
Судом встановлено, що 13.05.2019 на виконання розпорядження міського голови від 22.01.2019 №11 «Про створення комісії щодо обстеження нерухомого майна на території міста Тростянець, що може бути визнано відумерлою спадщиною чи безхазяйним майном», комісією було проведено обстеження нежитлової будівлі, яка розташована по АДРЕСА_1 . В ході обстеження було встановлено, що вказана нежитлова будівля є окремо розташованою одноповерховою будівлею, яка має безхазяйний вигляд. Стіни будівлі збудовані з цегли та мають отвори для дверей та вікон. Дах складають залізобетонні плити перекриття. Вікна, двері, інженерні мережі відсутні. Прилегла земельна ділянка поросла деревами, кущами та бур'янами. Під'їзна дорога відсутня (а.с. 5).
Згідно повідомлення КП Охтирської міської ради «Бюро технічної інвентаризації та архітектурно-планувальних робіт» від 21.06.2019 №166, інвентарна справа на нерухоме майно розташоване по АДРЕСА_1 - відсутня (а.с. 6).
Відповідно до витягу №197595362 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, 24.01.2020 року державним реєстратором Манченко Ольгою Олександрівною на підставі заяви Тростянецької міської ради від 24.01.2020 внесено реєстраційний запис про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме: нежитлової будівлі, яка розташована по АДРЕСА_1 (а.с. 4).
В газеті «Круглий двір» №4 (1032) від 30.01.2020 було опубліковано оголошення у якому Тростянецька міська рада повідомила про те, що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 24.01.2020 внесені відомості про взяття на облік безхазяйної нежитлової будівлі, яка розташована по АДРЕСА_1 (а.с. 7, 19).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно із ч. 1-2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Згідно п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що протягом року з дня опублікування оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме: нежитлової будівлі, яка розташована по АДРЕСА_1 , будь-хто із фізичних або юридичних осіб не заявив про свої права на нього, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання вищевказаного нерухомого майна безхазяйним майном та передачу його у власність територіальної громади.
На підставі викладеного та керуючись вимогами статей 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 293, 333 ЦПК України, суд,
Заяву Тростянецької міської ради Сумської області про визнання безхазяйним нерухомого майна та передання у комунальну власність - задовольнити.
Визнати нежитлову будівлю, яка розташована по АДРЕСА_1 , безхазяйним нерухомим майном.
Передати у комунальну власність Тростянецької міської територіальної громади в особі Тростянецької міської ради нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю, яка розташована по АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. О. Огієнко