Рішення від 08.02.2021 по справі 199/8188/20

Справа № 199/8188/20

(2/199/1212/21)

РІШЕННЯ

Іменем України

08 лютого 2021 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючого - судді Богун О.О.,

при секретареві Францевій М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради про визнання дій незаконними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради про визнання дій незаконними.

Позовні вимоги обґрунтовуючи тим, що їй на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 , у якій вона зареєстрована та фактично проживає.

Позивач звернулась до Центрального відділу з питань соціального захисту населення Для оформлення субсидії на житлово-комунальні послуги, в тому числі на постачання тепла за особистим рахунком 4-10687.

Відповідно до п.50 Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року в редакцій Постанови від 14.09.2019 року № 801 для призначення житлової субсидїї за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення подаються відомості про суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирно­го будинку, строк позової давності якої не минув.

Пнктом 43 вказаного Положення передбачено, що для призначення субсидії, громадянин подає копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Позивачка звернулась до відповідача із заявою від 30.11.2020 року, вх.№2218 про укладанання договору на реструктуризацію заборгованості за період строку позовної давності (три роки). Однак відповідач відмовився укласти такий договір, та на думку позивача, примушує її укладати договір реструктуризації заборгованості понад строк позовної давності, що є грубим порушенням чинного законодавства.

У зв'язку з вище вкладеним позивачка просить суд визнати дії комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради щодо не укладання з ОСОБА_1 договору на реструктуризацію заборгованості за постачання тепла по особистому рахунку 4-10687 в межах строку позовної давності незаконними та стягнути судові витрати.

Ухвалою судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 07 грудня 2020 року відкрито провадження по справі та визначено проводити розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

14 січня 2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву в якому він заперечує проти позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що за час користування субсидією позивачем не сплачувався обов'язковий внесок передбачений постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".

Згідно листа Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 12/1-64 від 17.05.2007 року списання боргів за спожиті житлово-комунальні послуги чинним законодавством не передбачено.

Позивачу було запропоновано укласти договір реструктуризації заборгованості на загальну суму, яка виникла за надані послуги централізованого опалення, про що було повідомлено Позивача листом від 30.11.2020 року.

Крім того вказівка в особовому рахунку про наявність заборгованості не тягне для позивача негативних наслідків, а у випадку непогашення заборгованості, чинним законодавством не передбачено припинення надання відповідачем зазначених послуг без дотримання вимог чинного законодавства.

08 лютого 2021 року справу розглянуто по суті з ухваленням рішення.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження учасники справи в судове засідання не викликались.

Всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартира АДРЕСА_1 , у якій вона зареєстрована та фактично проживає.

Позивач звернулась до Центрального відділу з питань соціального захисту населення Для оформлення субсидії на житлово-комунальні послуги, в тому числі на постачання тепла за особистим рахунком 4-10687.

Відповідно до п.50 Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року в редакцій Постанови від 14.09.2019 року № 801 для призначення житлової субсидїї за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення подаються відомості про суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирно­го будинку, строк позової давності якої не минув.

Пнктом 43 вказаного Положення передбачено, що для призначення субсидії, громадянин подає копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Позивачка звернулась до відповідача із заявою від 30.11.2020 року, вх.№2218 про укладанання договору на реструктуризацію заборгованості за період строку позовної давності (три роки). Однак відповідач відмовився укласти такий договір, та на думку позивача, примушує її укладати договір реструктуризації заборгованості понад строк позовної давності, що є грубим порушенням чинного законодавства.

Відповідно до ст. 5 Спрощеного порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до - станови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1156 "Про новий розмір витрат на плату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р„ N ЗО, ст, 1129),

За час користування субсидією ОСОБА_1 не сплачувався обов'язковий внесок передбачений постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".

Наведені факти підтверджуються роздруківкою з особового рахунку № НОМЕР_1 , закріпленого за адресою АДРЕСА_2 , де мешкає Позивач (а.с.18-22).

Відповідно до п. 50 Спрощеного порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики;

доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;

наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:

розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;

розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.

Установлена органами місцевого самоврядування сума внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку ділиться на кількість місяців у кварталі з подальшим округленням отриманого значення до копійок;

сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами у відповідність із стандартними умовами.

Якщо звернення за призначенням субсидії надійшло через Портал Дія, відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення отримує необхідну для призначення субсидії інформацію згідно з Порядком організації електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. N 357 "Деякі питання організації електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2018 р., N 41, ст. 1450).

Інформація, яка повинна бути подана до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, не свідчить про списання заборгованості, яка виникла за строком позовної давності що минув, з наступних підстав.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року (з наступними змінами та доповненнями) бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Право обліку заборгованості за надання житлово-комунальних послуг належить відповідачу. Підприємство самостійно: визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених законодавством, позовні вимоги про зобов'язання укладення договору реструктуризації заборгованості за окремий період за комунальні послуги не ґрунтуються на законі та задоволенню не підлягають.

Виходячи з положень Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08 жовтня 1999 року № 237, виключення з активів підприємства (списання) безнадійної дебіторської заборгованості, в тому числі за якою минув строк позовної давності, є господарською діяльністю та правом підприємства.

Відповідно до листа Комунального підприємства «Теплоенерго» від 30.11.2020 року ОСОБА_1 було запропоновано укласти договір реструктуризації заборгованості на загальну суму, яка виникла за надані послуги централізованого опалення(а.с. 27-28).

Отже судом не встановлено, що діями Комунального підприємства «Теплоенерго» були порушені права ОСОБА_1 , як споживача послуг централізованого опалення. Цими діями позивач не був позбавлений можливості здійснити (реалізувати) свої права споживача повністю або частково, оскільки вказівка в особовому рахунку про наявність заборгованості не тягне для позивача негативних наслідків, а у випадку непогашення заборгованості, чинним законодавством не передбачено припинення надання відповідачем зазначених послуг без дотримання вимог чинного законодавства.

Крім того згідно ч. 2 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Надання комунальних послуг та надання послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно, крім часу перерв на:

-проведення ремонтних і профілактичних робіт згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативно-правовими актами;

-міжопалювальний період для систем опалення виходячи з кліматичних умов згідно з нормативно-правовими актами;

-ліквідацію наслідків аварії.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до вимог ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Комунальне підприємства «Теплоенерго» є виконавцем послуг централізованого опалення та на балансі підприємства обраховуються кредиторська і дебіторська заборгованість споживачів та відповідно ст. 510 Цивільного кодексу України є кредитором, що є підставою вимагати сплатити існуючу заборгованість за надані послуги.

Відповідно до змісту положень статей 11,15 Цивільного кодексу України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.

Захист цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 Цивільного кодексу України.

Особа, право якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Спосіб захисту порушеного права частіше за все визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Так, з урахуванням положень ст.ст. 15,16 Цивільного кодексу України не є належним способом захисту судом цивільних прав та інтересів особи пред'явлення позову про зобов'язання укладення договору реструктуризації заборгованості за окремий період за комунальні послуги, так як це не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав та є втручанням в господарську діяльність відповідача.

Отже суд вважає, відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради про визнання незаконними дії щодо не укладення договору на реструктуризацію боргу за постачання тепла в межах строку позовної давності.

Розподіл судових витрат здійснено у відповідності до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 4, 13, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради про визнання дій незаконними - відмовити.

Витрати по справі віднести на рахунок сторони що їх понесла.

Дата складення повного судового рішення 08 лютого 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Суддя О.О.Богун

08.02.2021