Справа № 541/2317/20 Номер провадження 33/814/163/21Головуючий у 1-й інстанції Городівський О. А. Доповідач ап. інст. Костенко В. Г.
Категорія: ст.44-3 КпАП
02 березня 2021 року м. Полтава
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Полтавського апеляційного суду Костенко В.Г.,
з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
її захисника Пугача С.В.,
представника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пінчук І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтава справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 24 грудня 2020 року,
Цією постановою ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка та мешканка АДРЕСА_1 , громадянка України, з вищою освітою, заміжня, маюча на утриманні неповнолітню дитину, фізична особа - підприємець,
визнана винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КпАП України (в редакції Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX), з накладенням адміністративного стягнення - штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000 грн.
Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420, 40 грн.
Згідно з постановою судді, ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності за те, що 30 жовтня 2020 року близько 11 год. 30 хв. у магазині ФОП ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 , в порушення п.17 постанови Кабінету Міністрів України №641 від 22 липня 2020 року та п.п.1, 2 постанови Головного державного санітарного лікаря МОЗ України №23 від 09 травня 2020 року, відсутній термометр для проведення скринінгу, паперові рушники та оголошення з проханням до відвідувачів залишатися вдома, а на паперовій урні не було кришки.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову судді, а провадження закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КпАП України.
При цьому зазначає, що при проведенні перевірки та складанні протоколу про адміністративне правопорушення вона не була присутня і його копію не отримувала.
Вказує, що записи про обставини правопорушення в протоколі та в акті санітарно-епідеміологічного обстеження магазину ФОП ОСОБА_1 не співпадають.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку ОСОБА_1 та її захисника на підтримку доводів апеляційної скарги, пояснення юрисконсульта Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області ОСОБА_2 та особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_3 , перевіривши доводи апеляційної скарги, приходжу до такого.
Відповідно до вимог статей 252, 280 КпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя місцевого суду наведених вимог закону не дотримався та прийшов до помилкового висновку про необхідність притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КпАП України (в редакції Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX).
Згідно з приписами ст.7 КпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Так, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя обов'язково повинен перевіряти чи компетентною особою був складений протокол, як того вимагають положення ст.278 КпАП України.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення №122 від 30 жовтня 2020 року щодо ОСОБА_1 за ст.44-3 КпАП України (в редакції Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX) складений фельдшером Миргородського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області ОСОБА_3 .
Відповідно до положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Приписами ст.255 КпАП України визначено осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення та за якими статтями Кодексу чи їх частинами.
Відповідно до цієї норми Закону, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ветеринарної медицини, уповноважених підрозділів ветеринарної міліції мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтями 42-1, 42-2, 107, 166-22, 188-22 КпАП України.
В свою чергу, положення п.2 розділу І Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини, затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10 квітня 2019 року № 182, передбачають право посадових осіб компетентного органу та його територіальних органів складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, передбачені статтями 42-1, 42-2, 107-107-2, 166-22, 188-22, 238 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, ні положення КпАП України, ні вказана Інструкція не наділяють посадових осіб Держпродспоживслужби правом складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.44-3 КпАП України.
Такі повноваження мали відповідні посадові особи органів державної санітарно-епідеміологічної служби.
Проте, приписи постанови Кабінету Міністрів України №348 від 29 березня 2017 року, якою на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів покладено завдання і функції з реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення та із здійснення контролю (нагляду) за дотриманням вимог санітарного законодавства (крім функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), не можуть самі по собі наділяти посадових осіб Держпродспоживслужби повноваженнями складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.44-3 КпАП України.
Адже відповідно до ч.4 ст.2 цього Кодексу, зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення №122 від 30 жовтня 2020 року щодо ОСОБА_1 за ст.44-3 КпАП України не відповідає вимогам закону, оскільки складений не уповноваженою на те посадовою особою.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Викладаючи офіційне тлумачення цієї частини статті Конституції України, Конституційний Суд у рішенні № 12-рп/2011 від 20 жовтня 2011 року зазначив, що аналіз положення "обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом" дає підстави для висновку, що обвинувачення не може бути обґрунтоване фактичними даними, одержаними в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо.
Враховуючи наведене, апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову судді місцевого суду скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ст.247 КпАП України у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КпАП України (в редакції Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX).
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 24 грудня 2020 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ст.247 КпАП України у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КпАП України (в редакції Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Полтавського апеляційного суду В.Г. Костенко