Провадження № 3/760/3172/21
в справі № 760/5105/21
03.03.2021 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Застрожнікова К.С., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділу контролю у сфері інфраструктури департаменту контролю у сфері економіки , інфраструктури та управління об'єктами державної власності Рахункової палати, відносно
ОСОБА_1 , відомості про особу не зазначені,
за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, -
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 164-14 КУпАП від 12.02.2021 року відносно ОСОБА_1 , зі змісту якого слідує, що ОСОБА_1 - перший заступник Голови Державної служби морського та річкового транспорту України та Голова тендерного комітету Державної служби морського та річкового транспорту України вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частинами першою та третьою статті 164-11 КУпАП, а саме: не оприлюднив інформацію про закупівлі; придбання товарів, робіт і послуг здійснювалось до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених Законом; придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог Закону.
Дослідивши вказаний адміністративний матеріал, суддя приходить до висновку про необхідність його повернення до Відділу контролю у сфері інфраструктури департаменту контролю у сфері економіки , інфраструктури та управління об'єктами державної власності Рахункової палати для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Між тим, у протоколі, який надійшов до провадження судді, відсутні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , зокрема: відсутні відомості стосовно числа, місяця та року його народження, адреси проживання та реєстрації, що робить неможливим здійснення судового виклику ОСОБА_1 у судове засідання з метою повного та об'єктивного дослідження усіх обставин по справі та виконання положень ст. 268 КУпАП. Оскільки, суду не надані відомості про особу ОСОБА_1 , які б дозволяли визначити адресу місця його проживання, за якою йому можуть бути направлені судові повістки про виклик у судове засідання. Що у свою чергу призводить до обмеження прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, регламентованих статтею 268 КУпАП.
За змістом ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Крім того, у самому протоколі маються суперечності стосовно кваліфікації дій ОСОБА_1 , зокрема у назві протоколу зазначається про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-14 КУпАП, натомість - у тексті протоколу зазначено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частинами першою та третьою статті 164-14 КУпАП, що потребує уточнення з боку органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення.
Також, суд звертає увагу органу, який склав протокол, на те, що у протоколі не зазначена суть адміністративного правопорушення, тобто конкретні дії та час, в який ОСОБА_1 були допущені ці порушення, про які йде мова в протоколі, та в чому вони полягали у розрізі кожного проведеного тендера.
Крім того, відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення, відсутній підпис ОСОБА_1 та не зазначено про причини, чому протокол не було підписано з боку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. В матеріалах протоколу відсутні також письмові пояснення ОСОБА_1 стосовно обставин, зазначених у протоколі.
За таких обставин суд позбавлений можливості всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, а тому адміністративний матеріал підлягає поверненню до Відділу контролю у сфері інфраструктури департаменту контролю у сфері економіки, інфраструктури та управління об'єктами державної власності Рахункової палати - для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 256, 268, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення № 760/5105/21, провадження № 3/760/3172/21 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, - повернути до Відділу контролю у сфері інфраструктури департаменту контролю у сфері економіки, інфраструктури та управління об'єктами державної власності Рахункової палати /01601, м. Київ, вул. М. Коцюбинського, 7/ для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя К.С. Застрожнікова