Справа № 392/1397/20
Провадження № 2-а/392/22/21
05 лютого 2021 року Маловисківський районний суд Кіровоградської області у складі:
Головуючої: судді Кавун Т.В.,
при секретарі Стець Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мала Виска справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспектора взводу № 1 роти № 3 БУПП в Кіровоградській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Лагоди Владислава Костянтиновича про скасування рішення суб'єкта владних повноважень,
26.10.2020 року позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що 13.10.2020 року інспектор взводу № 1 роти № 3 БУПП в Кіровоградській області ДПП молодший лейтенант поліції Лагода Владислав Костянтинович виніс постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 140 КУпАП, застосувавши адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 гривень, а саме 13.10.2020 року о 14 год. 30 хв. на 660+300 кілометрі автодороги М-12 Стрій-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка, перебуваючи на посаді майстра Шевченківської дистанції колії, будучи відповідальним за утримання залізничного переїзду, порушив правила та норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, наявність арматури залізничного настилу. При цьому, відповідно до Посадової інструкції дорожнього майстра по поточному утриманні колії, в його обов'язки не входить контроль та ремонт залізничного настилу. Контроль та ремонт залізничного настилу входить до обов'язків головного інженера Шевченківської дистанції колії та ремонтних бригад депо. Вважає дану постанову упередженою, необ'єктивною, постановленою з порушенням норм КУпАП, а тому просить суд скасувати постанову інспектора взводу № 1 роти № 3 БУПП в Кіровоградській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Лагоди Владислава Костянтиновича, серії НК № 156809 від 13.10.2020 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 140 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 гривень.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надіслав відзив на позов відповідно до якого в задоволені позову просив відмовити в повному обсязі посилаючись на доводи викладені в ньому.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК № 156809 від 13.10.2020 року гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді шляхового майстра Шевченківської дистанції колії, будучи відповідальним за утримання залізничного переїзду, порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме допустив оголення арматури залізничного настилу, тобто скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 140 КУпАП, за що інспектором взводу № 1 роти № 3 БУПП в Кіровоградській області ДПП молодшим лейтенантом поліції Лагодою Владиславом Костянтиновичем було прийняте рішення накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 140 КУпАП, порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху - тягнуть за собою накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 3.6.5 ДСТУ 3587-97 «Вимог до експлуатаційного стану автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів», не допускається оголення арматури залізничних настилів залізничних переїздів.
Згідно п. 5.1 Інструкції з улаштування та експлуатації залізничних переїздів, яка затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.01.2007 року № 54, роботи з ремонту, утримання автодороги, вулиці від рейок до межі розташування світлофорної сигналізації або дорожніх знаків 1.29, 1.30 чи до шлагбаумів має виконувати власник залізничного переїзду (або на його замовлення та на його кошти інші організації).
Відповідно до листа № ПЧ-9/573 від 27.10.2020 року головного інженера Виробничого підрозділу служби колії Шевченківська дистанція колії, вбачається, що в 4 кварталі 2020 року на регіональній філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» заплановано проведення закупівель: Послуги з асфальтування проїжджих частин та підходів переїздів (код по ДК 021:2015-45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вимірювання поверхонь). Роботи по асфальтуванню проїжджої частини та підходів переїзду 1009 км. + 407 м. за адресою Кіровоградська область Маловисківський район автодорога Знам'янка - Львів, будуть здійснюватися підрядною організацією, яка виграє тендер на даний вид робіт, освоєння коштів планується до кінця 2020 року.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про дорожній рух», до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; визначення структур управління, проектування, будівництва та утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів; участь у розробці положень про спеціальні структури управління дорожнім рухом; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; організація і здійснення заходів, спрямованих на захист навколишнього природного середовища; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам; визначення нормативів та виділення необхідних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів; передача права на будівництво комунальних та інших споруд, прокладання комунікацій, на захисні роботи і споруди, сервісні споруди та обладнання відповідно до чинного законодавства; проведення робіт по створенню і утриманню придорожніх зелених насаджень та інше; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; влаштування місць для зупинок транспортних засобів, стоянок і відпочинку учасників дорожнього руху та створення інших об'єктів дорожнього сервісу; розробка та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів системами термінового зв'язку для виклику Національної поліції, екстреної медичної допомоги та технічної допомоги; обладнання доріг, вулиць та залізничних переїздів технічними засобами регулювання дорожнього руху та їх утримання; проведення лінійного аналізу аварійності на підвідомчих автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства; впровадження на аварійно-небезпечних ділянках та місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод заходів щодо удосконалення організації дорожнього руху; забезпечення роботи спеціалізованих служб по здійсненню заходів щодо організації дорожнього руху; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; вирішення інших питань дорожнього руху згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух», посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані - сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами; по закінченні робіт на дорозі, вулиці, залізничному переїзді негайно привести їх у стан, що забезпечує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів і пішоходів, та впорядкувати зони відчуження; у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла; обладнувати їх технічними засобами регулювання дорожнього руху; виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки; своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності.
Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Інспектором патрульної поліції надано до суду DVD-R диск з фотокопіями вулично-шляхової мережі автомобільної дороги М-12 «Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка» від 13.10.2020 року, в якості доказу вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП, який суд приймає як належний та допустимий доказ щодо правомірності прийнятого інспектором рішення.
Відповідно до п.п. 1.1, 1.6 Посадової інструкції дорожнього майстра по поточному утриманню колії ПД-12 ОСОБА_1 , одним із основних його завдань є: спільно з бригадирами колії один раз на кожну половину місяця в встановлені начальником дистанції дні проводить огляд колії, стрілочних переводів з проміром шаблоном, перевіряє стан переїздів, водоперепускних труб, малих мостів, сигнальних знаків, полоси відчуження; спільно з бригадиром колії один раз в кожну половину місяця, в дні встановлені начальником дистанції колії, цілком оглядає та перевіряє колію і стрілочні переводи по ширині колії та за рівнем, а також оглядає всі споруди, земляне полотно, переїзди та інше колійне облаштування.
Згідно пункту 4 Посадової інструкції дорожнього майстра по поточному утриманню колії ПД-12 ОСОБА_1 , дорожній майстер по поточному утриманню колії несе відповідальність за несвоєчасне і неякісне виконання посадових завдань та обов'язків, планів роботи, недостовірність даних, які надаються керівництву підприємства, за недоліки в роботі, в результаті яких створилася загроза безпеки руху поїздів, а також безпеки підпорядкованих йому робітників.
Позивачем до суду на обгрунтування позову не надано доказів повідомлення керівника про наявні недоліки на залізничному переїзді та усунення виявлених недоліків.
Отже, до обов'язків дорожнього майстра по поточному утриманню колії входить усунення виявлення несправностей колії, крім того відповідно до Наказу від 20.05.2016 року за № 181 Міністерства інфраструктури України «Про затвердження та введення в дію Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Випуск 66» «Залізничний транспорт і метрополітен», майстер шляховий несе відповідальність за своєчасне виявлення несправностей колії та споруд, що загрожують безпеці руху, за дотримання графіка перевірки колії, якістю оглядів, своєчасну передачу результатів промірів та оглядів колії майстру шляховому та бригадиру колії, а також планує виконання невідкладних та першочергових робіт сумісно з начальником дільниці та контролює якість та своєчасність усунення виявлених несправностей колії.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.77, 241-244, 246, 255, 286 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Інспектора взводу № 1 роти № 3 БУПП в Кіровоградській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Лагоди Владислава Костянтиновича про скасування рішення суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Інспектор взводу № 1 роти № 3 БУПП в Кіровоградській області ДПП молодший лейтенант поліції Лагода Владислав Костянтинович, місцезнаходження: м. Кропивницький вул. Панфіловців, 22-б.
Суддя Т.В. Кавун