набрало чинності "___"_________20____р.
Справа № 665/1788/20
"17" лютого 2021 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Березнікова О.В.
за участю секретаря судового засідання Собчук М.В.,
представника заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , поданої представником заявника - адвокатом Чавурською Олесею Валеріївною, заінтересована особа: Григорівська сільська рада Присиваської об'єднаної територіальної громади про встановлення факту реєстрації шлюбу,
Представник заявниці адвокат Чавурська О.В. звернулась до суду із зазначеною заявою посилаючись на те, що заявниця являється донькою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На даний час заявниця бажає оформити спадкове майно, однак не може цього зробити в нотаріальному порядку, про що є відповідна постанова про відмову у вчинення нотаріальної дії з зазначенням того, що свідоцтво про право на спадщину не може бути видано спадкоємиці по тій причині, що неможливо встановити факт шлюбних відносин між спадкодавцями.
Просить суд встановити факт реєстрації шлюбу 04 листопада 1949 року, актовий запис № 9, між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що був зареєстрований у Павлівській сільській раді Чаплинського району, Херсонської області.
Заявниця в судове засідання не з'явилася, її представник адвокат Чавурська О.В. в засіданні підтримала заявлені вимоги та просила суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Григорівська сільська рада Присиваської об'єднаної територіальної громади в судове засідання не з'явився, від них надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника, проти заяви не заперечують.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_6 , які в судовому засіданні, будучи попереджені про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання і відмову від давання показань, вказали, що дійсно батьки заявниці ОСОБА_2 - ОСОБА_4 та ОСОБА_3 перебували у шлюбі.
Суд, заслухавши представника заявника та свідків, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до листа Верховного суду України від 01.01.2012 р. «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», виникнення особистих і майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон завжди пов'язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами. У більшості випадків вони підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Проте не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що той чи інший факт мав місце. Тому в певних випадках допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у цивільному процесі в порядку окремого провадження.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , є донькою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_2 на даний час бажає оформити спадкове майно, однак не може цього зробити в нотаріальному порядку, оскільки неможливо встановити факт шлюбних відносин між спадкодавцями, батьками заявниці, з причин запису в свідоцтві про смерть її матері імені ОСОБА_7 а не ОСОБА_8 .
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла мати заявниці ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 03 березня 2020 року серія НОМЕР_1 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько заявниці ОСОБА_4 , що : підтверджується свідоцтвом про смерть від 11 лютого 2020 року серія НОМЕР_2 .
04 листопада 1949 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_9 було зареєстровано шлюб у Павлівській сільській раді Чаплинського району Херсонської області, про що зроблений відповідний запис за № 9 від 04 листопада 1949 року.
Під час шлюбу у сім'ї ОСОБА_10 була народжена донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
За таких обставин суд приходить до висновку, що в дійсності відбувся факт реєстрації шлюбу 04 листопада 1949 року, актовий запис № 9, між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що був зареєстрований у Павлівській сільській раді Чаплинського району, Херсонської області.
Відповідно до ст.ст. 21, 27, 28 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства. Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, звернуто увагу суддів на те, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 10 вказаної Постанови визначено, що суду можуть встановлювати факти реєстрації шлюбу, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
В пункті 18 Постанови зазначено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Таким чином дослідивши матеріали справи та беручи до уваги, що ст. 315 ЦПК України суду надано право встановлення факту реєстрації шлюбу, суд вважає, що вимоги є обґрунтованими.
Відповідно до ч.7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 259, 315, 319 ЦПК України суд, -
Заяву ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити факт реєстрації шлюбу 04 листопада 1949 року, актовий запис № 9, між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що був зареєстрований у Павлівській сільській раді Чаплинського району Херсонської області.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга, яка подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У відповідності до п.п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чаплинський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Березніков