Справа № 620/3509/20 Суддя (судді) першої інстанції: Заяць О.В.
01 березня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Глущенко Я.Б.,
суддів Ганечко О.М., Собківа Я.М.,
секретаря Ткаченка В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року, -
У серпні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась у суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, апелянт, ГУ ПФУ в Чернігівській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні індексації пенсії за віком відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, зобов'язання відповідача здійснити нарахування індексації пенсії за віком, з серпня 2016 року по квітень 2018 року включно із обов'язковим відновленням обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком, та виплатити суму недоотриманої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно не проведено індексацію пенсії у період з серпня 2016 року по квітень 2018 року.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року позов задоволено.
Не погоджуючись із рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом не надано правової оцінки доводам відповідача в частині відсутності підстав для проведення індексації пенсії у зв'язку з її регулярним збільшенням з огляду на збільшення прожиткового мінімума, встановленого для непрацездатних осіб.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що сума індексації, розрахована відповідно до пункта 5 Порядка проведення індексації грошових доходів населення, перевищує суму підвищення пенсії, проведеного відповідачем у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімума для непрацездатних осіб. Наведене, на переконання позивача, свідчить про невиконання відповідачем положень законодавства щодо проведення індексації дохода.
Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження на підставі пункта 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду - скасувати, з таких підстав.
Судом установлено, що позивач з 02 серпня 2016 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
14 травня 2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою, у якій просила провести індексацію (перерахунок, підвищення) її пенсії відповідно до вимог діючого законодавства.
Листом від 22 червня 2020 року відповідач відмовив у такому перерахунку.
Уважаючи, що відповідач невірно здійснює нарахування та виплату індексації пенсії, позивач звернулась з позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, місцевий суд виходив з того, що проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів уважає за необхідне зазначити наступне.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ з наступними змінами та доповненнями, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України № 1282-ХІІ), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі статтею 3 цього Закону індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до статті 4 Закону України № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Пунктом 2 Порядка № 1078 з наступними змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Відповідно до абзаца 3 пункта 4 Порядка № 1078 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Приписами абзаца 5 цього пункта встановлено, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Відповідно до пункта 5 Порядка № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що місяць, в якому проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміра прожиткового мінімума для непрацездатних осіб, є базовим місяцем при обчисленні індекса споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Відповідно до положень законів України «Про державний бюджет України на 2016, 2017 та 2018 роки», прожитковий мінімум для осіб, які стратили працездатність змінювався наступним чином: з 01 січня 2016 року - 1074,00 грн., з 01 травня 2016 року - 1130,00 грн., з 01 грудня 2016 року - 1247,00 грн., з 01 травня 2017 року - 1312,00 грн., з 01 грудня 2017 року - 1373,00 грн.
Отже, саме зазначені місяці є базовими для розрахунку, а враховуючи те, що позивачу пенсія призначена з 02 серпня 2016 року, першим місяцем, в якому має враховуватися індексація, є вересень 2016 року.
Згідно індекса споживчих цін, опублікованого Державною службою статистики за 2016 рік, у вересні його розмір становив 101,8%, у жовтні 102,8%.
Таким чином, згідно розрахунка, проведеного відповідно до положень статті 4 Закону України № 1282-ХІІ, величина індексу споживчих цін становила 104,6%, тобто перевищила поріг індексації у 103%.
З огляду на наведене, у листопаді 2016 року пенсія позивача підлягала індексації у відповідності до положень Закону України №1282-ХІІ та Порядка №1078.
У грудні 2016 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку зі зміною розміра прожиткового мінімума для осіб, які стратили працездатність, що визначає такий місяць як базовий.
Згідно індекса споживчих цін, опублікованого Державною службою статистики за 2017 рік, у період з січня по квітень 2017 перевищення порога індексації у 103% не відбулось.
Наступне перевищення зазначеного порога відбулось у вересні та жовтні 2017 року, оскільки згідно індекса споживчих цін, опублікованого Державною службою статистики за 2017 рік, у червні його розмір становив 101,6%, у липні 100,2%, у серпні 99,9%, у вересні 102,0%
Згідно розрахунка величина індексу споживчих цін у вересні становила 103,7%, а тому у жовтні 2017 року відповідач повинен був провести індексацію пенсії позивача.
Однак, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII, який набув чинності з 01 жовтня 2017 року, внесено зміни до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких проводиться перерахунок пенсій.
Отже, жовтень 2017 року є базовим місяцем.
У грудні 2017 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку зі зміною розміра прожиткового мінімума для осіб, які втратили працездатність, що визначає такий місяць як базовий.
Наступне перевищення зазначеного порога відбулось у березні 2018 року, оскільки згідно індекса споживчих цін, опублікованого Державною службою статистики за 2018 рік, у січні його розмір становив 101,5%, у лютому 100,9%, у березні 101,1%.
Згідно розрахунка величина індексу споживчих цін у березні становила 103,5%, а тому у квітні 2018 року відповідач повинен був провести індексацію пенсії позивача.
Однак, постановою Кабінета Міністрів України від 28 лютого 2018 року №41 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», яка набрала чинності 15 березня 2018 року, до пункта 2 Порядка №1078 внесено зміни, згідно з якими індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що з березня 2018 року передбачено спеціальний порядок індексації пенсії шляхом їх підвищення.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що виключно у листопаді 2016 року відповідач не виконав вимоги Закону України №1282-ХІІ та Порядка №1078 та безпідставно не провів індексацію пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 17 лютого 2016 року у справі №21-5368а15 (264/647/15-а), а також Верховного Суду, викладеною у постанові 12 листопада 2020 року у справі №263/15394//16-а.
Відповідно до пункта 2 частини 1 статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального права, що стало підставою для неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 33, 34, 243, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задовольнити частково.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії за віком у листопаді 2016 року відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ та Порядка проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінета Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити нарахування і виплату індексації пенсії за віком у листопаді 2016 року відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ та Порядка проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінета Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
У решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Я.Б. Глущенко
Судді О.М. Ганечко
Я.М. Собків