Справа № 640/19252/19 Суддя (судді) першої інстанції: Балась Т.П.
01 березня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Собківа Я.М.,
суддів: Глущенко Я.Б., Файдюка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив з урахуванням збільшення позовних вимог:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у не підвищенні пенсії позивачу з 01.01.2018 під час її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки МВС України від 21.03.2018 №22/6-2210 на 35 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №353, яка є чинною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки МВС України від 21.03.2018 №22/6-2210 підвищивши встановлену суму основної пенсії у розмірі 18993,42 грн. на 35 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №353, яка є чинною, а саме підвищити пенсію на 6647,70 грн.;
- зобов'язати Пенсійний фонд України в м. Києві невідкладно здійснити перерахування на пенсійний рахунок позивача починаючи з 01.01.2019 пенсію у розмірі 26647,83 грн. без будь-яких обмежень;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь яких обмежень та її виплату у строки та порядку відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 після звернення позивача зареєстрованого 16.10.2019 №Б-11721/2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь-яких обмежень на підставі постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 та надіслати засвідчену належним чином копію такого розрахунку позивачу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві негайно після набуття рішенням суду законної сили здійснити перерахування на пенсійний рахунок позивача, в повному обсязі без будь яких обмежень, суми перерахованої пенсії позивачу за період 01.01.2016 по 31.12.2017 у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2020 року у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить суд скасувати вказане рішення повністю і ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції лише на підставі суб'єктивного аналізу змісту постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 поспішно дійшов помилкового висновку про відсутність правових підстав для підвищення позивачу на 35% та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі вказаного нормативно правового акту.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Станом на 01 березня 2021 року відповідачем не надано до суду письмового відзиву (заперечень) на апеляційну скаргу.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до відомостей Автоматизованої системи Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № N/A2210-МВС, позивачу призначено (обчислено) з 25.10.1997 у розмірі 80% грошового забезпечення, виходячи із таких складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; робота з таємними виробами, носіями, документами 15%; надбавка за особливо важливі завдання 52%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 38%, премія 66,6%.
Основний розмір пенсії ОСОБА_1 становив 80% грошового забезпечення у розмірі 6051,02 грн. З урахуванням доплати: в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%). Види підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (379,60); 1 категорія ЧАЕС (379,60), інвалід війни 2 гр. при виконанні обов'язків в/с (50), підвищення за пост. КМУ 2012 р. № 355 (35% від 6051,02=2117,86, макс. розмір 2160.13).
Учасниками справи визнається, що у квітні 2018 року у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та довідки, виданої Міністерством внутрішніх справ України від 21.03.2018 № 22/6-2210, пенсійним органом з 01.01.2016 було здійснено перерахунок пенсії позивача.
Згідно з наявних в матеріалах справи відомостей Автоматизованої системи Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № N/A2210-МВС, позивачу перераховано пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення, виходячи із таких складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 50%, премія 86,21%.
Основний розмір пенсії ОСОБА_1 становив 80% грошового забезпечення у розмірі 15 194,74 грн. З урахуванням доплати: в т.ч. підвищення за пост. КМУ 2012 р. № 355 (35% від 6051,02=2117,86, макс. розмір 2160.13).
З урахуванням доплати: в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%). Види підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (580,80); 1 категорія ЧАЕС (379,60), інвалід війни 2 гр. при виконанні обов'язків в/с (50).
Позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно не враховано при перерахунку пенсії позивача підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №335.
Також, у заяві про збільшення позовних вимог позивач зазначає, що 16.10.2019 він звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, у якій просив надати мотивований розрахунок визначеної відповідачем суми у розмірі 1609,68 грн. за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та повідомити про правові підстави не здійснення перерахунку пенсії у повному обсязі без будь-яких обмежень за спірний період.
Листом від 30.10.2019 № 265187/03/Б-11721/2 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 у справі № 761/3319/19 зобов'язано Головне управління здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у повному обсязі без будь-яких обмежень відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262. При цьому, проведення перерахунку пенсії у повному обсязі без будь-яких обмежень з 01.01.2016 по 31.12.2017 не було предметом судового розгляду у справі № 761/3319/19, а тому вчинення таких дій Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві виходить за межі зобов'язань, покладених судовим рішенням. Враховуючи викладене, перерахунок пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 у повному обсязі без будь-яких обмежень не проводився, тому надати розрахунок доплати пенсії виходячи з її розміру 20003,83 грн. за вказаний період немає можливості.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо здійснення перерахунку перерахунок пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь яких обмежень, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 не передбачено зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або щодо введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі цієї постанови.
Колегія суддів частково не погоджується із наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 1 статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VІ повноваження щодо призначення та виплати пенсій покладено на Пенсійний фонд України.
Відповідно до статті 10 Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 до 23 відсотків та з 1 січня 2013 до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, позивачу підвищення у розмірі 35% виплачувалось до проведення перерахунку пенсії позивачеві на підставі Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103, пунктом 3 якої, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України, постановив перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015. Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з приписами пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосування такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися для 01.01.2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до приписів до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Колегією суддів встановлено, що Міністерством внутрішніх справ України Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності 21.03.2018 на виконання вимог вище зазначених приписів видано довідку № 22/6-2210 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі якої позивачеві проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та №988 від 11.11.2015 без врахування підвищення по Постанові Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355.
Натомість, у постанові КМУ від 21.02.2018 №103 не зазначено про припинення нарахування та виплати підвищення пенсій по Постанові Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, проте, пунктом 3 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 зазначено, що виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Зазначене, свідчить, що Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103 не обмежує нарахування та виплату пенсії з урахуванням відповідних підвищень.
Відповідачем не надано належних доказів, що виплата підвищення пенсії позивачеві згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 не враховується при перерахунку його пенсії відповідно до Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103 та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
З огляду на зазначене, колегія суддів, вийшовши за межі позовних вимог, дійшла висновку про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у не підвищенні пенсії позивачу з 01.01.2018 під час її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки МВС України від 21.03.2018 №22/6-2210 на 35 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №353, а також наявність правових підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки МВС України від 21.03.2018 №22/6-2210, підвищивши встановлену суму основної пенсії у розмірі 18993,42 грн. на 35 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №353.
Водночас, колегія суддів зважає на те, що позовна вимога в частині зобов'язання Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно здійснити перерахування на пенсійний рахунок позивача починаючи з 01.01.2019 пенсію у розмірі 26647,83 грн. без будь-яких обмежень є необґрунтованою, оскільки обчислення щомісячного розміру пенсії з урахуванням підвищення встановленої суми основної пенсії здійснюється уповноваженим суб'єктом на призначення та виплату пенсії, а не позивачем самостійно.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь-яких обмежень та її виплату у строки та порядку відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 після звернення позивача зареєстрованого 16.10.2019 №Б-11721/2 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь-яких обмежень на підставі постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 та надіслати засвідчену належним чином копію такого розрахунку позивачу, колегія суддів зазначає наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно зі ст. 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) внесено зміни в ст. 13 Закону № 2262-XII, згідно яких призначення пенсії особам офіцерського складу змінено з розміру 90 відсотків від грошового забезпечення на 80 відсотків від грошового забезпечення.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII (п.п. 2 п. 24 розділу ІІ) призначення пенсії особам офіцерського складу змінено з розміру 80 відсотків від грошового забезпечення на 70 відсотків.
Разом з тим, Законом № 3668-VI до статті 43 Закону № 2262-XII внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Положеннями ч. 7 статті 43 Закону № 2262-XII, в редакції Закону № 911-VIII від 24 грудня 2015 року (чинній з 01 січня 2016 року по 20 грудня 2016 року) встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають ст. 17 Конституції України, положення першого речення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII. Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Буквальне розуміння змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року у справі № 638/6363/17 та від 12 березня 2019 року у справі № 522/3049/17.
Крім того, передбачені ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обмеження пенсій максимальним розміром введені в дію Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII.
В той же час, п. 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016, при цьому, пенсія позивачу призначена з 01.02.2006.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону № 614-VIII від 15.07.2015) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Викладене дає підстави для висновку, що внесені зміни до статей 13, 43 Закону № 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках та її максимального розміру стосуються виключно порядку призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом у разі реалізації ними права на первинне призначення пенсії за цим Законом, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З матеріалів справи вбачається застосування відповідачем обмеження пенсії позивача з 01.01.2016 по 31.12.2017 максимальним розміром 10 740 грн.
Пенсію позивачу призначено з 29.12.2006.
Таким чином, при перерахунку пенсії військовослужбовцям має застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, у зв'язку з чим відповідач зобов'язаний здійснити виплату пенсії позивачу без обмеження її максимального розміру.
Наведене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 15 квітня 2019 року в справі № 127/4270/17.
З огляду на викладене, колегія суддів, вийшовши за межі позовних вимог, дійшла висновку про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь яких обмежень та її виплату у строки та порядку відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 після звернення позивача зареєстрованого 16.10.2019 №Б-11721/2 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь-яких обмежень на підставі постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103.
Водночас, позовна вимога в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві негайно після набуття рішенням суду законної сили здійснити перерахування на пенсійний рахунок позивача, в повному обсязі без будь яких обмежень, суми перерахованої пенсії позивачу за період 01.01.2016 по 31.12.2017 у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 задоволенню не підлягає, скільки відповідно до абзацу третього пункту 10.3 пункту 10 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7, резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За такого правового регулювання та обставин справи, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 грудня 2020 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у не підвищенні пенсії позивачу з 01.01.2018 під час її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки МВС України від 21.03.2018 №22/6-2210 на 35 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №353.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки МВС України від 21.03.2018 №22/6-2210, підвищивши встановлену суму основної пенсії у розмірі 18993,42 грн. на 35 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №353.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь яких обмежень та її виплату у строки та порядку відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 після звернення позивача зареєстрованого 16.10.2019 №Б-11721/2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в повному обсязі без будь-яких обмежень на підставі постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач Собків Я.М.
Суддя Глущенко Я.Б.
Суддя Файдюк В.В.