Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
25 лютого 2021 року № 520/745/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Новаагро Україна" (вул. Чернишевська, буд. 66, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ34631027) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під., 7 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Новаагро Україна" з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просило суд визнати протиправною та скасувати постанову Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 217168 від 12 січня 2021 року про застосування до ТОВ "НОВААГРО УКРАЇНА" (61002, Україна, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 66 код ЄДРПОУ 34631027) адміністративно- господарського штрафу у розмірі 1700 гривень.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що 26 листопада 2020 року посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на ділянці дороги а/д М-03 Київ-Харків-Довжанський 417 км було проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки RENAULT, державні номерні знаки НОМЕР_1 , причіп з державними номерними знаками НОМЕР_2 .
За результатами перевірки складено акт № 246496, яким зафіксовано порушено вимоги статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу, згідно ТТН № 00004813 від 26.11.2020 року транспортним засобом, який обладнано цифровим тахографом, без оформлення документів перелік яких визначений статтею 48 цього Закону, а саме роздруківки даних роботи тахографа за 26.11.2020 року та не використання водієм ОСОБА_1 особистої картки водія.
12 січня 2021 року Слобожанським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було винесено постанову №217168 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВААГРО УКРАЇНА» адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн., за порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач не погоджується з вищенаведеною постановою, вважає її протиправною та такою, що порушує його права. Тому дана постанова про застосування до ТОВ «НОВААГРО УКРАЇНА» адміністративно-господарського штрафу підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, судом встановлено наступне.
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567), на підставі Щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на території Харківської області у період з 23.11.2020 по 29.11.2020 та направлення на рейдову перевірку № 012032 від 23.11.2020, 26.11.2020 співробітниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проводилась рейдова перевірка на 471 км а/д М-03 «Київ - Харків - Довжанський».
Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013 (далі - Порядок № 422).
Відповідно до п. З, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 , який обладнано цифровим тахографом.
В ході перевірки зазначеного транспортного засобу було встановлено, що він належить Позивачу.
Cудом встановлено, що у водія ОСОБА_1 під час перевірки була відсутня роздруківка даних роботи тахографа за поточний день (26.11.2020), що свідчило про невикористання водієм особистої картки до цифрового тахографа, які відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. № 385 (далі - Інструкція № 385) повинні знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам.
В зв'язку з виявленням вищезазначених порушень, виконуючи функції покладені на них державою, державними інспекторами було складено акт № 246496 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.11.2020 р., який відповідно до п. 21 Порядку № 1567, складаються в одному примірнику.
Водій зі змістом акту № 246496 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.11.2020 р. був ознайомлений, проте відмовився від підпису та дачі письмових пояснень по суті виявлених порушень, у зв'язку з чим, відповідно до п. 22 Порядку № 1567, співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області внесено відповідний запис.
Відповідно до п. 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08 листопада 2006 року, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Повідомленням № 1031/28/24-21 від 06.01.2021, направленим поштою 06.01.2021 відповідно до списку № 127 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих у відділення поштового зв'язку № 22 АТ «УКРПОШТА», Позивача було викликано на 12.01.2021. Повідомлення було отримано Позивачем 11.01.2021, про що свідчить Повідомлення про вручення поштового відправлення.
З огляду на зазначене, суд робить висновок, що позивач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Будучи обізнаним з приводу розгляду справи та факту складання відповідних документів відносно Позивача (копія акту № 246496 від 26.11.2020 р. направлялась на адресу Позивача), представник Позивача на розгляд справи щодо акту № 246496 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.11.2020 р. не прибув, письмових пояснення, які можна було б врахувати під час розгляду справи, також не надано.
Матеріалами справи підтверджено, що за результатами розгляду справи, за наявними матеріалами, винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу № 217168 від 12.01.2021 за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 29 Порядку № 1567, копію постанови № 217168 від 12.01.2021 направлено Позивачу, разом із супровідним листом від 15.01.2021 № 3464/28.2/24-21, 15.01.2021 відповідно до списку № 362 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих у відділення поштового зв'язку № 22 АТ «УКРПОШТА». Копію постанови було отримано Позивачем 18.01.2021, про що свідчить Повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вказує, що статтею 2 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) визначено, що законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про транспорт» нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, організації безпеки руху тощо, є обов'язковими для власників транспорту. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про автомобільний транспорт»: З метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані:
-організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;
-здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Суд звертає увагу на те, що ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено перелік обов'язкових документів на підставі яких виконуються вантажні перевезення, для водія юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Перелік документів згідно ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» не є вичерпним.
Тахограф - це обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. № 385 (далі - Інструкція № 385).
Відповідно до п. 2.5. Інструкції № 385 тахографи підлягають повірці, яку здійснюють повірочні лабораторії відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Окрім цього згідно п. 2.6. Інструкції № 385 тахографи перевіряються та адаптуються до транспортного засобу пунктами сервісу тахографів періодично кожні два роки, а також в разі установлення або заміни тахографа, ремонту тахографа, зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу, якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, що може вплинути на роботу тахографа.
За результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу пункт сервісу тахографів оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу (п. 2.7. Інструкції № 385). В разі позитивних результатів перевірки та адаптації тахографа пункт сервісу тахографів маркує транспортний засіб та опломбовує тахограф і його складові чітким відбитком тавра.
Відповідно до Інструкції № 385:
п. 3.3. водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
-забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
-своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
-використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
-має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;
-у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);
п. 3.5. Перевізники забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії.
п. 3.6. Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку:
-наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа;
-строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
Згідно із п. 6.1. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010 року, (далі за текстом - Положення № 340) автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 гони повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Поряд з цим, відповідно до п.6.3 Положення № 340, передбачено, що водій, який керує транспортним засобом не обладнаним тахографом, веде індивідуальну контрольну книгу згідно додатку 3.
Суд вказує, що нормами чинного законодавства передбачено виключний випадок, коли водій веде індивідуальну контрольну книгу водія - в разі якщо транспортний засіб не обладнано тахографом, а транспортний засіб може бути не обладнаний тахографом у виключному випадку, коли його повна маса складає до 3,5 тонн.
Поряд з цим, враховуючи, що транспортний засіб Позивача має повну масу понад 3,5 тонни та обладнаний цифровим тахографом, відповідно до чинного законодавства України Позивач зобов'язаний забезпечувати належну експлуатацію тахографу, а водій повинен мати при собі картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
Матеріалами справи підтверджено, що під час рейдової перевірки водій не надав особисту картку для цифрового тахографу та щоденний реєстраційний листок режиму праці та відпочинку водія (роздруківка даних роботи цифрового тахографа за поточний день.
Жодних тахокарт не було надано Позивачем при розгляді справи про порушення автотранспортного законодавства в Слобожанському міжрегіональному управлінні Укртрансбезпеки, а також до суду.
Законодавець чітко встановив обов'язок водія надати при перевірці відповідному державному органу щоденний реєстраційний листок режиму праці та відпочинку водія, а транспортного підприємства забезпечити їх наявність у такого водія. Однак, Позивач не дотримано вказаних умов.
Зважаючи на зазначене, суд приходить до висновку, що Слобожанським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки правомірно було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 217168 від 12.01.2021 за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у відношенні Позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Щодо перебування транспортного засобу в оренді, то суд вказує, що водій під час перевірки не надавав інспектуючим особам договору оренди та не зробив жодного зауваження з того приводу, що в усіх складених співробітниками документах Позивач зазначений як автоперевізник.
Позивач зазначив, що він не є автомобільним перевізником, а отже не може бути об'єктом відповідальності за порушення автотранспортного законодавства. В підтвердження даного факту Позивачем надано копію договору оренди № 0112 від 01.12.2017 р. з додатковою угодою від 30.06.2020 та акту приймання-передачі до даного договору від 04.07.2019.
На думку суду, наданий Позивачем договір оренди не є неналежним доказом використання транспортного засобу саме орендарем та потребує детального вивчення та підтвердження іншими документами.
Договір оренди міг бути достроково розірваний, у зв'язку з чим транспортний засіб міг бути повернутий власнику.
Зважаючи, що згідно наданого договору оренди транспортний засіб надано в оплатне користування, щомісячна орендна плата складає 120000 грн. (п. 4.1. договору), суд вважає належним та допустимим доказом підтвердження факту чинності наданого договору оренди саме платіжні документи, що підтверджують факт внесення орендної плати.
Окремої уваги потребує п. 1.1. даного договору, відповідно до якого невід'ємною частиною договору є перелік майна, (Додаток № 1), що передається в оренду.
Позивач не надав до суду додаток № 1 до договору оренди № 0112 від 01.12.2017 р., що унеможливлює встановити перелік майна, яке передано в оренду, та чи знаходиться в цьому переліку транспортний засіб марки RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 .
Згідно з п. 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представник зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до п. 6.3. інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 № 379, якщо власник транспортного засобу передав у встановленому порядку право користування і (або) розпорядження транспортним засобом іншій фізичній або юридичній особі (особам), то їм за письмовою заявою (додаток 1 і 2), поданою ними особисто або уповноваженим представником (за винятком випадків, коли в Центрі наявна інформація про анулювання таких повноважень), працівниками Центру оформлюється і видається тимчасовий реєстраційний талон на період дії документа, який підтверджує право користування і (або) розпорядження транспортним засобом.
Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства, власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов'язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов'язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких на законних підстава використовується транспортний засіб (договір оренди та тимчасове реєстраційний талон).
Суд вказує, що згідно приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Правову позицію щодо необхідності оформлення тимчасового реєстраційного талону на транспортний засіб, який передано в тимчасове законне користування іншим особам, висловив Верховний Суд у Постанові від 20.12.2018 по справі № 804/8740/16.
Так в зазначеній постанові сказано, що попри те, що наведені положення Інструкції № 379 та Порядку № 1388 передбачають видачу тимчасового реєстраційного талона на транспортний засіб за зверненням користувача транспортного засобу, тобто як вважає позивач не містять імперативної вказівки на отримання такого документа, все ж його наявність, відповідно і необхідність звернутися про його отримання, встановлена Законом України «Про автомобільний транспорт». Тому з огляду на наведене правове регулювання та в аспекті спірних правовідносин колегія суддів погоджується з висновками судів про правомірність спірних постанов в цій частині.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Висновки відповідача, на думку суду, підтверджуються належними доказами, є обґрунтованими та такими що, відображають дійсних обставин справи.
Відповідно до п.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Новаагро Україна"(вул. Чернишевська, буд. 66,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 34631027) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під., 7 пов.,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.