Ухвала від 01.03.2021 по справі 480/889/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

01 березня 2021 року Справа № 480/889/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (вул. Г.Кондратьєва, 28,м. Суми,Сумська область,40003), та з урахування уточнених вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Суми ОСОБА_2 - яка полягає у не проведенні аналізу і неприйнятті фактичних рішень по суті чотирьох питань прохальної частини скарги ОСОБА_1 № 374 від 06.07.2020;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути питання скарги ОСОБА_1 №374 від 06.07.2020 та прийняти законні і обґрунтовані рішення по кожному питанню скарги.

- визнати протиправною бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Суми яка полягає у тривалому (8 років з 2012 по 2020), масштабному, необ'єктивному і однобокому розгляді звернень ОСОБА_1 та не вирішення питань щодо протиправних дій нотаріуса визначених у скарзі ОСОБА_1 №374 від 06.07.2020, вжиття заходів до припинення цих неправомірних дій нотаріуса та працівників управління які роками приховують свавілля нотаріуса, не виявлення, не усунення причин та умов, які сприяють названим порушенням; незабезпечення поновлення моїх порушених прав; не вирішення питань про відповідальність нотаріуса та працівників управління, з вини яких були допущені порушення.

- визнати протиправною бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Суми - не виконання впродовж 2012 - 2020 років обов'язку, встановленого ст. 19 ЗУ «Про звернення громадян» - щодо організації аналізу і перевірок стану розгляду заяв ОСОБА_1 , скарг і позовів стосовно питань визначених в скарзі ОСОБА_1 №374 від 06.07.2020, не вжиття заходів до усунення причин, що їх породжують, не вирішення питань про відповідальність нотаріуса працівників управління, з вини яких були допущені порушення, відсутність інформації про хід цієї роботи, про фактично вчинені дії та висновки за наслідками цієї роботи по усуненню і запобіганню порушень при розгляді моїх звернень.

- стягнути з відповідача 588 000 грн. для компенсації спричиненої ОСОБА_1 моральної шкоди.

Ухвалою суду від 05.02.2021 позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення її недоліків, які позивачем усунуто 22.02.2021.

До позовної заяви позивач подав клопотання про звільнення його від сплати судового збору.

На підтвердження свого скрутного матеріального становища позивачем додано до позовної заяви відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, з яких вбачається, що сума загального доходу ОСОБА_1 за 1, 2 та 3 квартал 2020 року становить 29586,06 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З урахуванням положень наведених норм суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, оскільки розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру доходу ОСОБА_1 за 1, 2 та 3 квартали попереднього року.

Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, підсудна Сумському окружному адміністративному суду, підстави для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження відсутні.

Крім того, позивачем подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Щодо клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 4 ст. 257 КАС України).

У даному випадку позивачем не заявлено вимог, що унеможливлюють розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження. Крім того, з огляду на доводи заяви, зміст позовних вимог, характер спірних правовідносин у цій справі, суд не вбачає необхідності на даний час призначати розгляд справи в порядку загального провадження для надання пояснень сторонами у зазначеній справі у ході її розгляду, у зв'язку з чим підстави для виклику сторін відсутні, свою позицію сторони мають право викладати в письмових заявах по суті спору.

Відтак, суд вважає, що в даному випадку відсутні підстави для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні такого клопотання позивача.

В силу п. 3 ч. 6 ст. 12, п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України вказана справа є справою незначної складності та підлягає розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Керуючись ст.ст. 171, 256, 257, 260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 480/889/21 за позовом ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди (Номер категорії справи 102010000).

2. Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити від сплати судового збору за подання адміністративного позову ОСОБА_1 .

3. У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовити.

Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

4. Встановити відповідачу 15-денний строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову та 15-денний строк для подання.

Попередити відповідача, що згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі неподання відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішить справу за наявними матеріалами.

Зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерство юстиції (м. Суми) надати суду протягом 15 днів з дня отримання відповідної ухвали:

- письмову інформацію та копії всіх звернень позивача з 2012 року із спірних питань, зазначених у скарзі №374 від 06.07.2020, надати відповіді на такі звернення (в тому числі звернення та відповіді, про які зазначено у листі від 22.07.2020 №К-1441);

- письмову інформацію стосовно того чи знаходяться на розгляді звернення позивача, на які не надано відповідь відповідачем (чи Головним управлінням юстиції в Сумській області, Головним територіальним управлінням юстиції у Сумській області).

5. Роз'яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади України на вебсторінці http://adm.su.court.gov.ua/sud1870/.

6. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати сторонам.

7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя С.М. Гелета