Ухвала від 01.03.2021 по справі 480/1598/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

01 березня 2021 року Справа № 480/1598/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Просить визнати неправомірним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 12.01.2021 №С-2542/12.06-29 про відмову нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня за 2016 - 2020 роки ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій у розмірі 5 - ти мінімальних пенсій за віком, відповідно до рішення Коституційного Суду України від 27.02.2020 у справі №3-р/2020, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня за 2016 - 2020 роки ОСОБА_1 у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до рішення Коституційного Суду України від 27.02.2020 у справі №3-р/2020, з урахуванням раніше виплачених сум.

Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням ч. 6 ст. 161 КАС України, відповідно до якої у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів позову, позивач, зокрема, просить суд зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016 - 2020 роки. Відповідно, у період з 2016 по 2020 роки позивач отримував вказану допомогу у зменшеному розмірі. Разом з тим, позивач пов'язує початок перебігу строку для звернення до суду з позовною заявою з часом, коли на його звернення щодо нарахування і виплати такої допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідач фактично відмовив - з відповіді Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 12.01.2021.

Однак суд не погоджується з такою позицією позивача та зазначає, що з огляду на положення ч. 2 ст. 122 КАС України позивачем пропущено строк звернення до суду з даною вимогою.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За змістом ст. 122 КАС України обчислення строку звернення до суду пов'язане з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд враховує, що позивач, отримуючи разову грошову допомогу до 05 травня як учасник бойових дій у період з 2016 року по 2020 рік, мав бути обізнаним про те, в якому саме розмірі йому здійснювалася дана виплата. Тобто порушення прав позивача відбулося ще у 2016 році. При цьому всупереч вимог ч. 2 ст. 122 КАС України позивач звернувся до суду з позовом 25.02.2021, тобто після спливу встановленого строку звернення до суду. Будь-якого обґрунтування поважності причин пропуску строку в позовній заяві не зазначено.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Таким чином, позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надання доказів поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Соп'яненко