26 лютого 2021 року Справа № 480/3593/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3593/20 за позовом Заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Управлліня освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради Сумської області, третя особа: Кролевецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 імені М.О.Лукаша Кролевецької міської ради, про зобов'язання вчинити дії,-
Заступник керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управлліня освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради Сумської області, третя особа: Кролевецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 імені М.О.Лукаша Кролевецької міської ради, в якій просить зобов'язати відповідача вжити заходів для оформлення правовстановлюючих документів, а саме виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2926,7 кв.м під будівлею та спорудами Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Героїв України, 39, м. Кролевець.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прокуратурою у межах наданих повноважень, відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вивчено інформацію Управлліня освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради Сумської області. Встановлено, що на підставі рішення 6 сесії 7 скликання Кролевецької міської ради від 19.10.2017 прийнято у комунальну власність міської ради будівлі і споруди Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, які знаходиться за адресою: вул.Героїв України, 39, м. Кролевець, які перебувають на балансі управлінням освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради з 01.01.2018 відповідно до рішення 9 сесії 7 скликання від 18.01.2018. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України. З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується Кролевецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, має перебувати у неї на праві постійного користування. Згідно ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує навчальний заклад, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку компетентних органів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради.
Ухвалою суду від 06.07.2020 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача надійшла заява про визнання позову.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Із матеріалів справи судом встановлено, що прокуратурою вивчено інформацію управління освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради № 01-33/605 від 22.05.2020 та надані додатки.
Встановлено, що на підставі рішення 6 сесії 7 скликання Кролевецької міської ради від 19.10.2017 прийнято у комунальну власність міської ради будівлі і споруди Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, що знаходяться за адресою: вул.Героїв України, 39, м. Кролевець, які перебувають на балансі управління освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради з 01.01.2018 відповідно до рішення 9 сесії 7 скликання від 18.01.2018 під інвентарними №№10310001, 10310003, 10330005, 10310004, 10310006, 10310008, 10310011, 10310012, 10320019, 10310023, 10310022, 10310013, 10310016, 10330009.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 24.05.1995, 31.12.2004 внесено запис №16151200000000059 про державну реєстрацію Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, за адресою: вул. Героїв України, 39, м. Кролевець.
Кролевецька міська рада Сумської області відповідно до п. 1.5 Статуту Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради є засновником навчального закладу. Заклад підпорядкований управлінню освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради, яка є виконавчим органом ради. Управління закладом освіти та головним розпорядником бюджетних коштів є управління освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради.
Відповідно до п. 1.7 зазначеного Статуту заклад є юридичною особою публічного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність у сфері загальної середньої освіти, може мати рахунки в органах державної казначейської служби України, самостійний баланс, має кошторис, печатку із зображенням малого Державного Гербу України, штамп, бланки з власними реквізитами, тощо.
Відповідно до п.1.8 Статуту головною метою закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти.
Керівництво закладом здійснює його керівник. Керівник закладу призначається на посаду та звільняються з посади управлінням освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради, повноваженнями у сфері освіти за погодженням з Кролевецьким міським головою на контрактній основі за результатами конкурсного відбору строком на шість років. Керівник закладу здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність (розділ 6 Статуту).
Управління освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради здійснює управління загальноосвітніми, дошкільними та позашкільними навчальними закладами усіх типів і форм власності, розташованими на території Кролевецької ОТГ. Сприяє фінансовому та матеріально-технічному забезпеченню закладів, які підпорядковані Управлінню (Положення про управління освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради, затвердженого рішенням Кролевецької міської ради від 24.11.2017).
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності навчальний заклад користується земельною ділянкою площею 2 926,7 кв.м, на якій розташовані будівлі та споруди навчального закладу, що знаходиться у комунальній власності Кролевецької міської об'єднаної територіальної громади.
Статтею 78 Закону «Про освіту» визначено, що фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством. Фінансування здобуття повної загальної середньої освіти здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі шляхом надання освітніх субвенцій місцевим бюджетам, коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до ст. 80 зазначеного Закону до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
У частині 2 ст. 18 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.
З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується Кролевецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради має перебувати у неї на праві постійного користування.
Згідно ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує навчальний заклад не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку компетентних органів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради з огляду на наведене.
Відповідно змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Приписами п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб та інші.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності без встановлення строку.
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Відомості про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають внесенню до Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
З наведеного вбачається, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального та ефективного використання, охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Проте, в порушення вказаних норм законодавства правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Кролевецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради не оформлені.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.
Положеннями ст. 37 Закону України «Про загальну середню освіту» передбачено, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері загальної середньої освіти на відповідній території; виконують функції засновника закладів загальної середньої освіти на відповідній території; створюють умови для здобуття громадянами повної загальної середньої освіти.
Таким чином, управління освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради являючись суб'єктом, який здійснює управління Кролевецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, відповідає за її матеріально - технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконав покладені на нього вищезазначеними нормами повноваження, не вжив необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться навчальний заклад, допускаючи протиправну бездіяльність.
Так, питання щодо надання загальноосвітньому навчальному закладу дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель Кролевецької міської ради житлової та громадської забудови громадянам були винесені на розгляд 11 сесії 7 скликання міської ради та рішенням від 29.03.2018 надано відповідний дозвіл відповідно до п.1.4 Управлінню освіти, молоді, спорту, культури і туризму для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти під об'єктами нерухомого майна, що перебувають у власності територіальної громади в особі Кролевецької міської ради (об'єднаної територіальної громади). Але з березня 2018 року по червень 2020 року технічна документація із землеустрою виготовлена так і не була, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювались.
Окрім того, відповідно до інформації, наданої відділом у Кролевецькому районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області №182/105-20 від 20.05.2020 земельні ділянки під будівлями та спорудами Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О.Лукаша Кролевецької міської ради Сумської області не внесені до Державного земельного кадастру, не зареєстровані в Державному реєстрі земель, правовстановлюючі документи не виготовлялися та не видавалися.
Згідно ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, адміністрація навчально-виховних закладів, які організовують або здійснюють навчальні та виховні процеси, зобов'язані забезпечити для цього умови, що відповідають вимогам санітарних норм.
Положеннями Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально- виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 (затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 63 від 14.08.2001), встановлені основні вимоги щодо утримання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно до пункту 2.3 Державних санітарних правил, передбачені вимоги щодо дотриманням санітарних норм щодо відстані земельних ділянок під навчальними закладами від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань. Не допускається їх розміщення в санітарно - захисних зонах промислових підприємств та інших об'єктів, що є джерелами забруднення довкілля небезпечними факторами, тощо. Отже, правилами передбачені вимоги щодо розміщення земельної ділянки, її характеристик, тощо.
Вказані Державні санітарні правила і норми поширюються на навчальні заклади, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування навчального закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
У зв'язку із цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Враховуючи вищезазначене, а також визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача вжити заходів для оформлення правовстановлюючих документів, а саме виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2926,7 кв.м під будівлею та спорудами Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Героїв України, 39, м. Кролевець, підлягають задоволенню.
Суд також зазначає, що відповідно до ч.1 ст.142 КАС України, у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Дана норма кореспондується з ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір", згідно з якою, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченому при поданні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2102 грн., що підтверджується відповідним платіжним дорученням №834 від 04.06.2020 р. (а.с.12)
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме - 1051 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Управлліня освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради Сумської області, третя особа: Кролевецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 імені М.О.Лукаша Кролевецької міської ради, про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Управлліня освіти, молоді, спорту, культури і туризму Кролевецької міської ради Сумської області (вул. Франка, 8, м. Кролевець, Сумська область, 41300, код ЄДРПОУ 41761455) вжити заходів для оформлення правовстановлюючих документів, а саме виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2926,7 кв.м під будівлею та спорудами Кролевецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Героїв України, 39, м. Кролевець.
Повернути з Державного бюджету України на користь Прокуратури Сумської області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ 03527891) п'ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме у розмірі 1051 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн., що сплачені згідно платіжного доручення №834 від 04.06.2020 р. на розрахунковий рахунок отримувача Сумська міська отг 22030101, рахунок отримувача UA878999980313151206084018540, код отримувача 37970593.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова