Рішення від 01.03.2021 по справі 440/6331/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6331/20

Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

суддів - Костенко Г.В. , Удовіченка С.О. ,

за участю:

секретаря судового засідання - Куць А.С.,

представника Кабінету Міністрів України - Чемерис В.М.

представника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради - Кордюкової О.Г.,

за результатами підготовчого засідання у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про встановлення відсутності компетенції, визнання дій незаконними, визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, у якій просить:

- встановити відсутність компетенції (повноважень) у Кабінету Міністрів України, порушуючи норми частини 5 статті 17, пунктів 2, 3 ст.116 Конституції України та норм міжнародного права, як органу виконавчої влади, в прийнятті на свій розсуд рішення на зниження без відповідної компенсації, в абзаці 4 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 19 лютого 2020 року, розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2020 році для осіб з інвалідністю І групи внаслідок війни сумою 4120 гривень, в супереч чинної нормі, встановленої розділом І спеціального Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 367-XIV від 25.12.1998 року, а саме розміром 10 мінімальних пенсій за віком, через порушення засобів реалізації державою конституційного обов'язку щодо забезпечення соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, а також статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, правової позиції Європейського суду з прав людини, яка визначена в пункті 90 Рішення у справі «Колесник проти України» (KOLESNYK AND OTHERS v. UKRAINE, від 3 червня 2014 року, заява № 57116/10) та Рішення від 04.12.1974 року Yvonne van Duyn V. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), правових висновків остаточних рішень у справі «Сук проти України», (CASE OF SUK v. UKRAINE; Заява №10972/05; пункт 23, остаточне рішення від 10 березня 2011 року), у справі «Кечко проти України» (Kechko v. Ukraine, Заява № 63134/00; пункт 23, остаточне рішення від 08 листопада 2005 року) та Рішень Конституційного Суду України, щодо забезпечення для осіб, які належать до ветеранів війни, гарантій державного соціального захисту відповідно до положень частини п'ятої статті 17 Конституції України, починаючи з 01.12.2004 року з прийняттям Рішення № 20-рп/2004 по справі № 1-27/2004 (справа про зупинення дії або обмеження пільг, компенсацій і гарантій);

- визнати бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо виконання своїх повноважень встановлених пунктами 2, 3 статті 116 Основного Закону України, з урахуванням дії частини 5 статті 17 Конституції України, щодо забезпечення до 30 вересня 2020 року державних гарантій по захисту права ОСОБА_1 на частину її власності через скорочення розміру щорічної грошової допомоги до 5 травня для ветеранів війни - осіб з інвалідністю І групи внаслідок війни в 2020 році сумою - 4120 гривень, що призвело до створення матеріальної шкоди розміром (16380-4120)=12260 грн., завданої через звуження змісту та обсягу прав ОСОБА_1 рішенням Уряду в абзаці 4 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 19 лютого 2020, яке визнане Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2020 у справі №640/9677/20, протиправним та нечинним;

- визнати бездіяльність Міністерства соціальної політики України відносно реалізації своїх повноважень, встановлених пунктами 1, 2, 3, 4 ПОЛОЖЕННЯ про Міністерство соціальної політики України. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. N9 423, щодо забезпечення соціального захисту позивачки, як ветерана війни, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " в частині організації повної виплати разової грошової допомоги до 05 травня розміром 10 мінімальних пенсій за віком та здійснення державного нагляду, контролю за додержанням вимог Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 367-XIV від 25.12.1998 року з урахуванням правової позиції Конституційного Суду України, щодо забезпечення для осіб, які належать до ветеранів війни, гарантій державного соціального захисту відповідно до положень частини п'ятої статті 17 Конституції України, починаючи з 01.12.2004 року з прийняттям Рішення № 20-рп/2004 по справі № 1-27/2004 (справа про зупинення дії або обмеження пільг, компенсацій і гарантій);

- зобов'язати Міністерство соціальної політики України, у зв'язку з визнанням абзацу 4 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 19 лютого 2020 протиправним та нечинним, перерахувати кошти на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 367-XIV від 25.12.1998 року для забезпечення відшкодування матеріальної шкоди завданої ОСОБА_1 Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплату Полтавській області через недоплату грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, що складає, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, дванадцять тисяч двісті шістдесят гривен, - (16380 - 4120) = 12260 грн., з урахуванням висновків постанови Верховного Суду України від 11.11.2008 року, N9 судової справи - 21-84во08, ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VI11, та забезпечити контроль по організації проведення Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплату Полтавській області після 30 вересня 2020 року відшкодування заподіяної матеріальної шкоди відповідно до статті 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та з урахуванням правової позиції Конституційного Суду України, щодо забезпечення для осіб, які належать до ветеранів війни, гарантії державного соціального захисту відповідно до положень частини п'ятої статті 17 Конституції України;

- визнати порушення Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області своїх повноважень щодо здійснення правильного призначення, нарахування і виплати до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , як особи з інвалідністю І групи внаслідок війни, на яку розповсюджується дія державних гарантій соціального захисту встановлених ч.5 ст.17 Конституції України та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік розміром 10 мінімальних пенсій за віком, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №367-ХІУ від 25.12.1998 року, що призвело до завдання матеріальної шкоди, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги розміром - дванадцять тисяч двісті шістдесят гривен, (16380 - 4120) = 12260 грн.;

- стягнути, на підставі доказу - відповіді Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області від 07.10.2020 № К-379/9 до ОСОБА_1 , (додаток № 6), грошові кошти з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на користь ОСОБА_1 , як особи з інвалідністю І групи внаслідок війни з метою забезпечення відшкодування матеріальної шкоди, яка була завдана через неповну виплату до 30 вересня 2020 року, з урахуванням висновку в п.24 постанови Верховного Суду від 10.05.2018, справа № 389/1042/17 (2-а/389/47/17), Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"» №367-ХІУ від 25.12.1998 року, щорічної допомоги до 5 травня в 2020 році загальним розміром (16380 - 4120) = 12260 грн. (дванадцять тисяч двісті шістдесят гривен);

- визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради відносно реалізації своїх повноважень, встановлених пп.2, п.5 Положення про Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, щодо забезпечення ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю І групи внаслідок війни, захисту її прав і законних інтересів, що гарантуються частиною 5 ст.17 Конституції України та статтею 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо виплати до 30 вересня 2020 року разової грошової допомоги до 05 травня розміром встановленим Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 367-XIV від 25.12.1998 року;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради повторно надіслати до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області відповідно до списку осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП), а саме ОСОБА_1 , як особу з інвалідністю І групи внаслідок війни для забезпечення захисту її прав і законних інтересів шляхом відшкодування матеріальної шкоди, завданої бездіяльністю Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, на заяву ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області від 22.09.2020 № К-379/9, див. додаток № 5, щодо проведення правильної виплати разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік розміром встановленим Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"» № 367-XIV від 25.12.1998 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що позивач має статус інваліда війни І групи та у відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на щорічну разову грошову допомогу до 05 травня, розмір якої повинен становити десять мінімальних пенсій за віком, що складає 16380 грн. у 2020 році. Всупереч даній нормі, грошову допомогу розраховано та виплачено у розмірі 4120,00 грн. З виплатою щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж встановлено Законом, ОСОБА_1 не погоджується. Вважає такі дії відповідачів протиправними.

Ухвалою від 09 листопада 2020 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю її вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, позов не визнав та у наданому до суду відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити, мотивуючи правомірність своїх дій посиланням на обґрунтованість виплати спірної допомоги у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 19.02.2020 №112 (надалі Постанова КМУ від 19.02.2020 №112).

До суду надійшов відзив Кабінету Міністрів України на позовну заяву у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що видаючи Постанову від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", на час її прийняття, Кабінет Міністрів України діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені нормами національного та міжнародного законодавства. При цьому вказував на те, що нарахування та виплата відповідної допомоги не належить до компетенції Кабінету Міністрів України. Зазначав, що Верховний Суд у рішенні від 29.09.2020 у зразковій адміністративній справі №440/2722/20, дійшов висновку, що разова грошова допомога до 5 травня у 2020 році повинна виплачуватися особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі, встановленому частиною п'ятою статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV.

Міністерство соціальної політики України надіслало до суду відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача вказував на те, що кошти ОСОБА_1 було виплачено правомірно, в порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів, а тому на його думку, Кабінет Міністрів України Центр, Управління та Мінсоцполітики ніяким чином не порушили права та законні інтереси позивача, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачалися Конституцією України, Законом України "Про Державний бюджет" (на відповідний рік) та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі за безпідставністю.

Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалою суду від 18 січня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надіслала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідачі - Міністерство соціальної політики України, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області явку в судове засідання уповноважених представників не забезпечили, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності позивача та представників відповідачів Міністерства соціальної політики України, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на підставі на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів, заслухавши вступне слово представників відповідачів, дослідивши письмові докази, встановила наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 є інвалідом війни 1 групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , у зв'язку із чим перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" /а.с. 28/.

07.04.2020 Центр виплатив позивачу щорічну разову грошову допомогу за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни І групи в сумі 4120 грн.

Звернення позивача щодо нарахування і виплату недоплаченої суми грошової допомоги до 5 травня у 2020 році, встановленої статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII, в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком залишене Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради без задоволення /а.с. 30/.

Центр листом від 07.10.2020 №К-379/9 на звернення позивача повідомив про те, що у 2020 році розмір щорічної разової грошової допомоги визначений постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", якою затверджена категорія ветерана війни та встановлений чіткий розмір допомоги. Для осіб з інвалідністю внаслідок війни 1 групи у 2020 році розмір допомоги становить 4120,00 грн. Положення Постанови №112 є чинними та не визнані неконституційними. Відтак, Центр зазначив, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 05 травня проведена відповідно до чинного законодавства /а.с.32/.

Позивач, не погодившись із такими діями відповідачів, звернувся до суду з цим позовом.

Фактичною підставою для звернення із цим позовом та мотивами, якими ОСОБА_1 обґрунтовує свої вимоги, є:

- не здійснення нарахування та виплати їй одноразової грошової допомоги до 5 травня в 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- проведення нарахування і виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня в 2020 році не в повному обсязі, без урахування рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 за №3-р/2020, яким визнано неконституційним окреме положення п.26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни встановлені статтею 13 вказаного Закону.

Відповідно до пункту 2 Закону України Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 N 367-XIV статтю 13 доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".

Надалі, підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 №107-VІ частину п'яту статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено у наступній редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконституційними зокрема положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до ч. 2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, колегія суддів вказує на те, що на момент нарахування і виплати у квітні 2020 року позивачу одноразової грошової допомоги та на дату звернення ОСОБА_1 із заявами до відповідачів про перерахунок допомоги, діяла ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю І групи - 10 мінімальних пенсій за віком.

Поряд із цим, законодавцем правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня були з 01.01.2015 також врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.

Відповідно до пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України було визначено, зокрема, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати зокрема розмір разової грошової допомоги до 5 травня.

На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4120,00 гривень; II групи - 3640,00 гривень; III групи - 3160,00 гривень.

Частиною першою статті 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Міністерство праці та соціальної політики України, з метою встановлення розміру та порядку виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та жертвам нацистських переслідувань за рахунок і в межах коштів передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", розробило відповідний проект постанови Кабінету Міністрів України. Зазначений проект був погоджений без зауважень Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Міністерством юстиції України - із зауваженнями, які враховані частково

Колегія суддів зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", на час її прийняття повністю узгоджувалась з нормами національного та міжнародного права, була погоджена з відповідними міністерствами, а її суть полягала у встановленні розмірів та порядку виплати у 2020 році грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України".

Отже, на час виплати позивачу у квітні 2020 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №112.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно тексту вказаного рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 судом встановлено, що в Основному Законі України передбачено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1); права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (частина друга статті 3).

Згідно з Основним Законом України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами України (пункт 1 частини другої статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік і Кодекс.

У преамбулі Кодексу зазначено, що Кодексом визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства. Кодексом регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу (стаття 1 Кодексу).

Відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу І Закону № 79 розділ VI „Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу було доповнено, зокрема, пунктом 26, яким передбачено, що окремі положення ряду законів України, в тому числі й Закону № 3551, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Вказаними положеннями Закону № 3551 передбачено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них (стаття 12), особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 13), учасникам війни (стаття 14), особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551 (стаття 15), особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 16).

За юридичною позицією Конституційного Суду України „встановлення пільг ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, є одним із засобів реалізації державою конституційного обов'язку щодо забезпечення соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей. Держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов'язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов'язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності. Невиконання державою соціальних зобов'язань щодо ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, підриває довіру до держави… Соціальний захист ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, спрямований на забезпечення їм достатнього життєвого рівня. Обмеження або скасування пільг для ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, без рівноцінної їх заміни чи компенсації є порушенням зобов'язань держави щодо соціального захисту осіб, які захищали Вітчизну, та членів їхніх сімей. У разі зміни правового регулювання набуті вказаними особами пільги чи інші гарантії соціального захисту повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації. Обмеження або скасування таких пільг, інших гарантій соціального захисту можливе лише у разі запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту" (абзаци другий, третій пункту 5 мотивувальної частини Рішення від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018).

Конституційний Суд України звернув увагу, що предмет регулювання Кодексу, так само як і предмет регулювання законів України про Державний бюджет України на кожний рік, є спеціальним, обумовленим положеннями пункту 1 частини другої статті 92 Основного Закону України.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 наголошував на тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони" (абзаци третій, четвертий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини).

Таким чином, виходячи з того, що предмет регулювання Кодексу, так само як і предмет регулювання законів України про Державний бюджет України на кожний рік, є спеціальним, обумовленим положеннями пункту 1 частини другої статті 92 Основного Закону України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що Кодексом не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Конституційний Суд України дійшов також висновку, що встановлення пунктом 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону № 3551, що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.

Крім того, Конституційний Суд України в Рішенні від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018 уже наголошував, що "забезпечення державою соціального захисту осіб, які відповідно до обов'язку, покладеного на них частиною першою статті 65 Конституції України, захищали Вітчизну, суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України, та членів їхніх сімей згідно з частиною п'ятою статті 17 Конституції України в поєднанні з частиною першою цієї статті означає, що надання пільг, інших гарантій соціального захисту ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, не має залежати від матеріального становища їхніх сімей та не повинне обумовлюватися відсутністю фінансових можливостей держави" (абзац дев'ятий пункту 6 мотивувальної частини).

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України та практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини як джерело права.

Разова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни є доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Стаття 1 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, у редакції протоколів № 11 та № 14 (04.11.1950), визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та № 71378/10) від 26.06.2014 Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).

За положеннями ст. 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Колегія суддів звертає увагу на те, що на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію частини п'ятої статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни І групи виплачується разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, з 27.02.2020 позивач набув право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 №367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю І групи внаслідок війни - десять мінімальних пенсій за віком.

Крім того, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.

Згідно із підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень.

Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23 березня 2020 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Відповідно до пункту 1, підпунктів 3.1 та 3.2 пункту 3 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 17 жовтня 2016 року № 460 (http://www.adm-pl.gov.ua/sites/default/files/460-2016.pdf), Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації. До головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави та підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.

Згідно з підпунктом 4.9 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.

Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.

Отже, органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

В даному випадку, безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу як особі з інвалідністю внаслідок війни 07.04.2020 здійснив Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області в розмірі 4120,00 грн., що підтверджується листом від 07.10.2020 №К-379/9 /а.с. 32/.

Водночас, як встановлено судом з 27.02.2020 позивач мав право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю І групи внаслідок війни - десять мінімальних пенсій за віком.

Оскільки у квітні 2020 року разова грошова допомога до 5 травня була виплачена позивачу Центром та соціальні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни на рівні Полтавської області централізовано проводяться Центром, то саме останній є належним відповідачем у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що саме Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області допущена протиправна бездіяльність щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Крім того, вирішуючи спір, суд враховує, що Верховний Суд у рішенні від 29.09.2020 у зразковій адміністративній справі №440/2722/20, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021, дійшов висновку, що виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році слід застосовувати не Постанову КМУ від 19.02.2020 №112, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.

При цьому у згаданому рішенні Верховний Суд визначив, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової грошової допомоги до 5 травня (управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат), щодо нарахування та виплати такої допомоги у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону №3551-XII.

У свою чергу Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.01.2021 зазначила, що згідно із частиною третьою статті 291 КАС України правові висновки в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення в типовій справі, яка відповідає ознакам та обставинам, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020.

Справа за цим позовом є типовою справою, обставини, що виключали б можливість застосування судом висновків Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20 - відсутні.

За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів доходить висновку, що не нарахувавши та не виплативши позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд враховує, що Центр визначений відповідальним органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати допомоги, а тому суд, виходячи з положень частини другої статті 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Центру щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, зобов'язавши нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні. Доказів понесення позивачем інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Кабінету Міністрів України (вул.Грушевського, буд.12/2, м. Київ 8,01008), Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10, м.Київ,01601), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, Полтавська область, 36000), Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради (вул. Ст. Халтуріна, 13, м. Полтава, Полтавська область, 36000) про встановлення відсутності компетенції, визнання дій незаконними, визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02 березня 2021 року.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва

суддя суддя Г.В. Костенко С.О. Удовіченко