01 березня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7827/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІС М" про стягнення податкового боргу,
24.12.2020 Головне управління ДПС у Полтавській області (далі - ГУ ДПС у Полтавській області, позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІС М" (далі - ТОВ "РАДІС М", відповідач) про стягнення податкового боргу, а саме просить:
- стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІС М" у розмірі податкового боргу, а саме:
з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що становить 2770,27 грн, на р/р UА488999980314080531000016002, отримувач УК у м. Полтаві/м.Полтава/14040000, код отримувача (ЄДРПОУ) 38019510, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 14040000;
з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що становить 51000,00 грн, на р/р UА108999980314050561000016002, отримувач УК у м. Полтаві/м.Полтава/21081500, код отримувача (ЄДРПОУ) 38019510, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081500.
В обґрунтування позовних вимог ГУ ДПС у Полтавській області зазначено, що за ТОВ "РАДІС М" рахується податковий борг у загальній сумі 53770,27 грн, який складається з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 2770,27 грн та з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 51000,00 грн, у добровільному порядку вказаний податковий борг відповідачем не сплачений.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/7827/20; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази /а.с. 27/.
14.01.2021 на виконання вимог ухвали позивачем надані додаткові докази у справі /а.с. 30-36/.
Поштове відправлення суду разом з копією ухвали від 29.10.2020 про відкриття провадження у справі, надіслане на адресу ТОВ "РАДІС М", зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернуто не врученим з незалежних від суду причин /а.с. 37-39/.
Відповідач не скористався своїм правом надати відзив на позовну заяву.
Суд розглядає цю справу на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "РАДІС М" зареєстровано та знаходиться на обліку як платник податків та зборів у ГУ ДПС у Полтавській області, код ЄДРПОУ 38874885, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осі, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 11-12/.
21.04.2020 ТОВ "РАДІС М" подано до контролюючого органу декларацію акцизного податку №19545845 (термін сплати 30.04.2020), згідно з якою нараховано податкове зобов'язання у розмірі 3245,00 грн, що підтверджується відомостями з інтегрованої картки платника податків /а.с. 13-15, 21, 31/.
З огляду на часткове погашення ТОВ "РАДІС М" у розмірі 474,73 грн зазначеного податкового зобов'язання загальна сума податкового боргу відповідача з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів становить 2770,27 грн /а.с. 31/.
Крім того, посадовими особами ГУ ДПС у Полтавській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт від 13.03.2020 №49/16-31-32-03/38874885 /а.с. 18/.
У вищезазначеному акті перевірки зафіксовані, зокрема, порушення частини двадцятої статті 15 та абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (зі змінами та доповненнями) /а.с. 18-19/.
03.04.2020 ГУ ДПС у Полтавській області на підставі акта перевірки від 13.03.2020 №49/16-31-32-03/38874885 прийняте податкове повідомлення рішення №0000363203 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) або пені, якими до ТОВ "РАДІС М" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 51000,00 грн, відповідно до підпункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, абзацу шостого та абзацу дев'ятнадцятого частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (зі змінами та доповненнями) /а.с. 16/.
Податкове повідомлення - рішення направлено на адресу відповідача та отримано 09.04.2020 /а.с. 17/.
Посилаючись на несплату відповідачем податкового зобов'язання у строки, визначені Податковим кодексом України, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, як визначено пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України, сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
При цьому, як визначено пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пункту 56.1 статті 56 зазначеного Кодексу рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Доказів оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку сторонами не надано.
Наявність податкового боргу у відповідача підтверджується також відомостями облікових карток платника податків, копії яких надані позивачем.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На виконання вищезазначених положень контролюючим органом сформована і направлена на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, податкова вимога від 12.05.2020 №93105-50 за формою "Ф" на суму 53770,27 грн, яка повернута контролюючому органу з відміткою "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 10/.
Слід зазначити, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (пункти 42.2, 42.5 статті 42 Податкового кодексу України).
Отже, податкова вимога вважається врученою.
Доказів оскарження вказаної вимоги сторонами не надано.
Отже, сума несплаченого відповідачем боргу у загальній сумі 53770,27 грн, який складається з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 2770,27 грн та з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 51000,00 грн, є сумою податкового боргу.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи зазначені вище положення Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що чинним законодавством контролюючому органу надано право звертатись до суду з позовами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Докази повної оплати чи погашення відповідачем у інший спосіб спірної суми боргу в матеріалах справи відсутні.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДПС у Полтавській області.
Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відповідні витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 43142831) до Товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІС М" (вул. Вузька, 2, кв. 14, м. Полтава, Полтавська область, 36022, код ЄДРПОУ 38874885) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РАДІС М" податковий борг: з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що становить 2770,27 грн, на р/р UА488999980314080531000016002, отримувач УК у м. Полтаві/м.Полтава/14040000, код отримувача (ЄДРПОУ) 38019510, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 14040000; з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що становить 51000,00 грн, на р/р UА108999980314050561000016002, отримувач УК у м. Полтаві/м.Полтава/21081500, код отримувача (ЄДРПОУ) 38019510, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081500.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.С. Канигіна