Справа № 420/14934/20
01 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального некомерційного підприємства «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради про застосування заходів реагування,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального некомерційного підприємства «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального некомерційного підприємства «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради (вул. Свято-Георгіївська, буд. 4, м. Білгород- Дністровський, Одеська область. 67700; код ЄДРПОУ: 01998696) шляхом зобов'язання Комунальне некомерційне підприємство «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради (код ЄДРПОУ: 01998696) негайно зупинити виконання робіт з експлуатації: посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (парові стерилізатори ГК-100-3 зав. № 849, ГК-100-3 № 879), кисневих балонів та ТП-1129; а також зупинити роботи, що виконуються на висоті понад 1.3 метра та роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, за адресою вул. Свято-Георгіївська, буд. 4, м. Білгород- Дністровський, Білгород-Дністровський район, Одеська область, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей.
Ухвалою суду від 29.12.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві вказав, що відповідно до наказу Головного управління від 23.11.2020р. № 2869 у період з 24.11.2020р. по 30.11.2020р. посадовими особами Головного управління було проведено позапланову перевірку відповідача у частині перевірки виконання приписів №15/14.5/05-875-1329 від 21.08.2018р., №15/14.3/07-875-1330 від 21.08.2018р. Під час проведення позапланової перевірки повноти і якості виконання КНП «Білгород - Дністровська ЦРЛ» (що є правонаступником Комунального Закладу «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня») виданих за результатами планової перевірки приписів було встановлено, що 20 порушень залишаються не усуненими, або усуненими не в повному обсязі, про що зафіксовано Актом перевірки суб'єкта господарювання №15./14.5/05-747 від 30.11.2020р., при цьому, порушення, що відображені у рядках 2, 3, 14, 19, 20 акту створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Позивач, посилаючись на те, що не усунення з боку відповідача порушень що відображені у рядках 2, 3, 14, 19, 20 акту №15./14.5/05-747 від 30.11.2020р. можуть спричинити шкоду життю та здоров'ю людей просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального некомерційного підприємства «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради (вул. Свято-Георгіївська, буд. 4, м. Білгород- Дністровський, Одеська область. 67700; код ЄДРПОУ: 01998696) шляхом зобов'язання Комунальне некомерційне підприємство «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради (код ЄДРПОУ: 01998696) негайно зупинити виконання робіт з експлуатації: посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (парові стерилізатори ГК-100-3 зав. № 849, ГК-100-3 № 879), кисневих балонів та ТП-1129; а також зупинити роботи, що виконуються на висоті понад 1.3 метра та роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, за адресою вул. Свято-Георгіївська, буд. 4, м. Білгород- Дністровський, Білгород-Дністровський район, Одеська область, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей.
Відповідач повідомлявся про розгляд вказаної справи, відзив на позовну заяву від Комунального некомерційного підприємства «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради не надходив.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
У період з 24.11.2020р. по 30.11.2020р. посадовими особами Головного управління Держпраці в Одеській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунального некомерційного підприємства «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради в частині виконання приписів №15/14.5/05-875-1329 від 21.08.2018р., №15/14.3/07-875-1330 від 21.08.2018р., за результатами якої складено акт від 30.11.2020р. №15/14.5/05-747 (а.с.10-16).
В ході проведеної перевірки виконання відповідачем, виданих за результатами планової перевірки приписів, було встановлено невиконання в повному обсязі вимог приписів, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
2. Не отримано дозвіл на експлуатацію на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (посудини, що працюють під тиском понад 0,05МПа). У зв'язку із змінами до ПКМУ №1107 від 26.10.2011 внесеними ПКМУ №207 від 03.03.2020р. «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», внесені зміни відповідно до яких, підприємство, яке експлуатує машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки та виконує роботи підвищеної небезпеки повинно зареєструвати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці. Станом на 30.11.2020 р. відсутня реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці даного підприємства в журналі обліку суб'єктів господарювання у Головному управлінні Держпрані в Одеській області, чим порушено вимоги ет.21 Закону України «Про охорону праці, ЗУ №2694
3. Встановленим порядком не складена декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки (роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, зварювальні роботи, зберігання балонів із стисненим газом), чим порушено вимоги ст.21 Закону України «Про охорону праці» ЗУ №2694.
14. Посудини, що працюють під тиском (парові стерилізатори ГК- 100-3 - 2 од.) не пройшли технічний огляд згідно встановлених термінів, чим порушено вимоги р. VIII п.22 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18.
19. Дозвіл на експлуатацію обладнання з підвищеною небезпекою підприємством не отримано, а саме на експлуатацію: ТП- 1129, чим порушено вимоги ст. 21 ЗУ «Про охорону праці», Закону України №2694. У зв'язку із змінами до ПКМУ №1107 від 26.10.2011р. внесеними ПКМУ №207 від 03.03.2020р. «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», внесені зміни відповідно до яких, підприємство, яке експлуатує машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки та виконує роботи підвищеної небезпеки повинно зареєструвати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці. Станом на 30.11.2020р. відсутня реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці даного підприємства в журналі обліку суб'єктів господарювання у Головному управлінні Держпраці в Одеській області, чим порушено вимоги ст. 21 Закону України «Про охорону праці, ЗУ №2694.
20. Декларація відповідності матеріально - технічної бази підприємства, для виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В в головному управлінні Держпраці не зареєстрована, чим порушено вимоги додаток 6 Постанова №1107 від 26.10.2011р. зі змінами від 07.02.2018р.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України “Про охорону праці” визначено, що охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно ст.37 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
На підставі Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці та її територіальні органи є повноважними органами щодо реалізації державної політики охорони праці зі здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Відповідно до ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Поряд з цим, ст.4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Зміст спірних правовідносин, що склались у цій справі зводиться до питання наявності чи відсутності обставин правових підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду, заявлених позивачем.
Виявлені в ході перевірки порушення полягають у експлуатації посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (парові стерилізатори ГК-100-3 зав. № 849, ГК-100-3 № 879), кисневих балонів та ТП-1129; а також виконанні робіт на висоті понад 1.3 метра та роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, за адресою вул. Свято-Георгіївська, буд. 4, м. Білгород- Дністровський, Білгород-Дністровський район, Одеська область.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована і не надано доказів виконання всіх вимог раніше виданих приписів №15/14.5/05-875-1329 від 21.08.2018р., №15/14.3/07-875-1330 від 21.08.2018р.
При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахування вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області та застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, зважаючи на наявну загрозу життю та здоров'ю людей.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального некомерційного підприємства «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради (вул. Свято-Георгіївська, буд. 4, м. Білгород- Дністровський, Одеська область. 67700; код ЄДРПОУ 01998696) шляхом зобов'язання Комунальне некомерційне підприємство «Білгород - Дністровська центральна районна лікарня» Білгород-Дністровської районної ради (код ЄДРПОУ: 01998696) негайно зупинити виконання робіт з експлуатації: посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (парові стерилізатори ГК-100-3 зав. № 849, ГК-100-3 № 879), кисневих балонів та ТП-1129 та зупинити роботи, що виконуються на висоті понад 1.3 метра та роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В, за адресою вул. Свято-Георгіївська, буд. 4, м. Білгород- Дністровський, Білгород-Дністровський район, Одеська область, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.