справа№380/1748/21
26 лютого 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача від 19 лютого 2021 року № 04-11/1567 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження у справі № 380/1748/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (вул. К. Левицького, 18, м. Львів, 79005) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати дії Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області щодо виконання виконавчого листа, виданого Шевченківським районним судом міста Львова 20 червня 2019 року № 466/3420/13-а, 2а/466/160/16, в частині проведення стягнення з Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова на користь ОСОБА_1 недоплаченої пенсії за період з 11 жовтня 2010 року по 24 січня 2012 року в сумі 82704,64 грн. - неправомірними;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області провести стягнення з Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова на користь ОСОБА_1 недоплачену пенсію за період з 11 жовтня 2010 року по 24 січня 2012 року в сумі 82704,64 грн. з урахуванням стягненої суми 33908,71 грн.;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, у встановлений судом строк, подати звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Ухвалою судді від 15 лютого 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
25 лютого 2021 року від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання від 19 лютого 2021 року № 04-11/1567 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Вказане клопотання мотивоване тим, що розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) не надасть можливості для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування всіх обставин у справі, а тому існує необхідність розгляду цієї справи у порядку загального позовного провадження, оскільки відповідно до частини 3 статті 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному провадженні. Крім того, повідомляє, що невиконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 29 червня 2016 року у справі № 466/3420/13-а було предметом вже не одного судового розгляду (у Шевченківському районному суді м. Львова - справа № 466/9727/19, у Львівському окружному адміністративному суді - справи № 466/9727/19, № 380/1331/20). Відтак, відповідач вважає, що ця справа містить певні складнощі та потребує детального з'ясування всіх обставин.
У зв'язку з викладеним просить суд здійснювати розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 у порядку загального позовного провадження, про що винести відповідну ухвалу.
Подане відповідачем клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження суд вирішує у порядку письмового провадження, з урахуванням строків, передбачених частиною четвертою статті 260 КАС України.
При постановленні ухвали суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Аналіз наведених норм права вказує, що будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, за винятком справ, зазначених у частині четвертій статті 257 КАС України. При цьому, вирішуючи питання про те, за правилами якого провадження (спрощеного чи загального) здійснюватиметься розгляд конкретної справи, суд має враховувати вимоги частини третьої статті 257 КАС України.
Частиною четвертою статті 257 КАС України визначено перелік справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Так, за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
- щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
- щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
- щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, частиною четвертою статті 12 КАС України встановлено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
- щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
- щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
- щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»;
- щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Вищенаведений перелік справ, які належить розглядати виключно у порядку загального позовного провадження, визначений частиною четвертою статті 12 та частиною четвертою статті 257 КАС України, є вичерпним, а отже будь-які інші справи, у спорах, не встановлених цим переліком можуть розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження.
Предметом розгляду у цій адміністративній справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо виконання виконавчого листа, виданого Шевченківським районним судом міста Львова 20 червня 2019 року № 466/3420/13-а/, № 2а/466/160/16, в частині стягнення з Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова на користь ОСОБА_1 сум недоплаченої пенсії за період з 11 жовтня 2010 року по 24 січня 2012 року у розмірі 82704,64 грн.
Таким чином, ця адміністративна справа, зважаючи на предмет спору не входить до переліку справ, який визначений частиною четвертою статті 12 та частиною четвертою статті 257 КАС України, а тому може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини четвертої статті 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про:
1) залишення заяви відповідача без задоволення;
2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Враховуючи предмет позову, характер спірних правовідносин, а також приписи частини третьої статті 257 КАС України суд дійшов висновку, що заперечення відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження є необґрунтованими, а тому в задоволенні клопотання від 19 лютого 2021 року № 04-11/1567 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження належить відмовити.
Суд вважає безпідставними покликання відповідача на те, що розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) не надасть можливості для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування всіх обставин у справі, оскільки розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження жодним чином не нівелює обов'язок суду всебічно та у повному обсязі встановити та дослідити всі обставини справи, надавши їм належну правову оцінку.
Крім того, з метою детального з'ясування всіх обставин у справі відповідач не позбавлений можливості надати суду відповідні підтверджуючі ці обставини докази.
Посилання відповідача на складність цієї справи, у зв'язку з тим, що невиконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 29 червня 2016 року у справі № 466/3420/13-а було предметом вже не одного судового розгляду суд оцінює критично, оскільки зазначена обставина, зважаючи на предмет позову у цій справі, кількість учасників та обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може свідчити безумовно про складність справи та необхідність її розгляду у порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями, 243, 248, 262, 263 підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні клопотання відповідача від 19 лютого 2021 року № 04-11/1567 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовити.
Згідно з статтею 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Повний текст ухвали складено 26 лютого 2021 року.
Суддя Клименко О.М.