Справа№380/10947/20
01 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сасевича О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови, -
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області, із вимогою - визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 27.10.2020 року №212666 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при здійсненні габаритно-вагового контролю представниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №034959 відносно суб'єкта, що перевіряється - ОСОБА_1 , як і зокрема розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів. Оскаржувану постанову від 27.10.2020 року винесено на підставі вищевказаних документів. Оскільки позивач не був суб'єктом перевірки, відповідний транспортний засіб йому не належить, ця постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 30.11.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом у судове засідання) сторін.
13.01.2021 року від представника відповідача до суду засобами поштового зв'язку надійшов відзив на позовну заяву. Обгрунтовує свої заперечення представник відповідача тим, що після проходження габаритно-вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області було встановлено, що навантаження на одиночну вісь транспортного засобу MAN (реєстраційний номер т.з. НОМЕР_1 ), складає 12720 кг. при нормативно-допустимих 11000 т, тому вагові параметри навантаження на одиночну вісь перевищили нормативно-допустимі на 15,6%. Вказане було зафіксовано в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.09.2020 року №034959. За результатами розгляду справи, відповідно до ч.1 абзацу 15 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №121666 від 27.10.2020 року, якою на позивача накладено штраф в розмірі 17000,00 грн.
В судовому засіданні, що відбулось 01.02.2021 року було задоволено клопотання представника позивача та замінено відповідача у справі на Державну службу України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління.
В судове засідання, призначене на 22.02.2021 року з'явився представник позивача, який просив задоволити позов в повному обсязі. Представник позивача не заперечив з приводу переходу до письмового провадження у справі для подальшого розгляду та винесення рішення. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомляв.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно з актом №034959 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.09.2020 року суб'єкт, що перевіряється ОСОБА_1 , водій ОСОБА_2 , автомобіль MAN (д.н.з. НОМЕР_1 ) допустив перевищення осьового навантаження: при нормативно допустимому навантаженні в 11т. мав навантаження 6,73т. та 12,72т (фактичне). При цьому маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, м. Львів Львівської області - с. Городок Рівненської області, 218 км.
На акті міститься відмітка про його одержання водієм.
Уповноваженими посадовими особами Укртрансбезпеки у Рівненській області складено розрахунок №227872 від 03.09.2020 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування стосовно ОСОБА_1 на суму 176,58 Євро.
27.10.2020 року Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212666 за результатами розгляду про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТзОВ «Альфа Тіда» транспортний засіб MAN (д.н.з. НОМЕР_1 ) 03.09.2020 року, яким допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозолу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та постановлено стягнути з позивача 17000,00 грн.
Позивач не погоджуючись із вказаною постановою, вважаючи її протиправною та такою, що порушує його права, звернувся до суду із цим позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про автомобільний транспорт", зі змінами та доповненнями, законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, Законів України "Про транспорт", Закону України "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів, та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до вимог частини 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
За приписами ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 затверджено Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони.
Відповідно до п. 16 цієї Постанови перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30.
Згідно з п. 3 цих Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пп. 4 п.2 вказаного Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з абз. 1 п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п. 30 Порядку № 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Згідно з п. 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Таким чином, обов'язок внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів покладено саме на перевізника.
Разом із тим, ані Правила дорожнього руху, ані Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, не визначають поняття перевізника.
В той же час, таке визначення міститься у Законі України "Про автомобільний транспорт" №2344-III. Так, статтею 1 вказаного закону визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію (стаття 33 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Статтею 60 Закону № 2344-III встановлена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозолу - штраф у розмірі тисячу неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, відповідальність за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несуть саме перевізники.
Суд вказує, що під час здійсненні габаритно-вагового контролю транспортного засобу MAN (д.н.з. НОМЕР_1 ) співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області з метою документального оформлення порушення нормативно вагових параметрів брались до уваги товарно-транспортні накладні №8420296-1290 від 03.09.2020 року та №8420296-1334 від 03.09.2020 року, в графі автомобільний перевізник яких вказано: ТОВ "Альфа Тіда".
Однак, за результатом перевірки було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №034959 від 03.09.2020 року та розрахунок №227872 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.09.2020 року, згідно яких суб'єктом перевірки та платником за проїзд є ОСОБА_1 .
На підставі вказаних документів було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212666 від 27.10.2020 року, згідно якої на ТОВ "Альфа Тіда" було накладено штраф в розмірі 17000 грн.
Суд зазначає, що ТОВ "Альфа Тіда" не може бути суб'єктом притягнення до адміністративно-господарської відповідальності, адже суб'єктом перевірки, який зазначений в акті №034959 від 03.09.2020 року, та платником за проїзд за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування була ОСОБА_1 .
Окрім цього, в матеріалах справи не міститься доказів того, що саме ТОВ "Альфа Тіда" було здійснено порушення нормативно вагових параметрів при здійсненні вантажних перевезень, відтак, на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що вказана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №212666 від 27.10.2020 року є протиправною та підлягає скасуванню.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача судовий збір.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 27.10.2020 року №212666 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845; місцезнаходження: 01135, м. Київ, просп. Перемоги, 14) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» (код ЄДРПОУ 42043701; 79069, м. Львів, вул.Шевченка, 317) судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сасевич О.М.