01 березня 2021 року № 320/7523/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо застосування коефіцієнта заробітної плати за період роботи з 01.09.1978 по 31.08.1983 та весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2008 при перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосування коефіцієнта заробітної плати 4, 93569, починаючи з 01.05.2020.
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
Позовні вимоги мотивовані тим, що при обчисленні пенсії відповідач неправильно застосував законодавство, а саме застосував положення ст. 40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до пенсійних правовідносин, які мали місце до набрання чинності цим Законом чим погіршив його становище. На думку позивача, відповідач з метою заниження коефіцієнту заробітної плати при обчисленні пенсії врахував заробітну плату за період з 01.09.1978 по 31.08.1983, що не відповідає нормативному визначенню порядку встановленого розміру пенсії.
Заперечуючи проти задоволення позову відповідач вказав, що пенсію позивачу обчислено відповідно до наданих ним довідок про заробітну плату виданих ЗАТ "Архівні системи", Вільнюс, Литовська республіка за період 01.09.1978 по 31.08.1983.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 27.08.2020 відкрите спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Пенсійному фонді України отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
16.09.2019 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії. До заяви було додано довідки про заробітну плату виданих ЗАТ "Архівні системи", Вільнюс, Литовська республіка (а.с.51-66).
Згідно матеріалів пенсійної справи, стаж позивача становить 39 років 11 днів (по 31.03.2008). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 12% - 0,39000. При перерахунку пенсії позивачу врахована заробітна плата за період з 01.09.1987 по 31.08.1983 (згідно довідок виданих ЗАТ "Архівні системи", Вільнюс, Литовська республіка) та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2008, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу. Коефіцієнт заробітної плати становить - 4, 25671.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Київській області щодо проведення індексації пенсії у 2020 році.
Листом від 22.07.2020 позивача було повідомлено про відсутність підстав для перерахування йому пенсії (а.с.11-12).
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини між сторонами у справі виникли з приводу врахування заробітної плати позивача до обчислення пенсії, що регулюється ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
За змістом ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Законувраховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати розраховується, як сума коефіцієнтів заробітної плати поділити на кількість місяців заробітної плати для розрахунку пенсії.
Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати; Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою, у якій одним із елементів є середня заробітна плата - (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 № 251 (далі - Постанова № 251) врегульовано порядок перерахунку та індексації пенсій.
Пунктом 1 Постанови № 251 встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Пунктом 3 Постанови № 251 установлено, що з 1 травня 2020 в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 зазначеного Закону, не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
VI. Оцінка суду
З вищенаведених норм вбачається, що органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії у тому числі на підставі заяви пенсіонера про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
За приписами ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Конструкція даної правової норми передбачає, що врахуванню підлягає заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року, за двох умов: волевиявлення особи, якщо заробітна плата підтверджена первинними документами або якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців.
З матеріалів справи убачається, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії. До заяви було додано довідки про заробітну плату за виплачу за період з 01.09.1978 по 31.08.1983, виданих ЗАТ "Архівні системи", Вільнюс, Литовська республіка.
Відповідно до ст. 40 Закону №1058-IV при розрахунку пенсії відповідачем врахована заробітна плата за період з 01.09.1978 по 31.08.1983, згідно довідок виданих виданих ЗАТ "Архівні системи", Вільнюс, Литовська республіка та весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2008, згідно відомостей про застраховану особу.
Станом на 01.07.2019 розмір пенсії позивача становив 7502, 90 грн., після врахування довідок виданих ЗАТ "Архівні системи", Вільнюс, Литовська республіка з 01.10.2019 розмір пенсії становив 7530, 70 грн. Коефіцієнт до перерахунку пенсії становив - 4, 2053, після перерахунку з 01.10.2019 - 4, 25671.
Разом із тим, як вже зазначалось вище, за приписами ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та, зокрема, за бажанням пенсіонера також додатково враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Враховуючи норми чинного законодавства, що регулюються спірні правовідносини та подану позивачем заяву про перерахунок пенсії згідно довідок про заробітну плату за період з 01.09.1978 по 31.08.1983, суд дійшов висновку, що використовуючи для обчисленні пенсії позивача відомості про заробітну плату за період з 01.09.1978 по 31.08.1983, а також за період, починаючи з 1 липня 2000 року, орган Пенсійного фонду діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позивачем не спростовано належними та достовірними доказами розрахунок розміру його заробітку при обчисленні пенсії, який був проведений відповідачем.
На час виникнення спірних правовідносин частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачала, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Пунктом 1 Постанови № 251 встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Пунктом 3 Постанови № 251 установлено, що з 1 травня 2020 в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 зазначеного Закону, не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
На виконання положень Постанови №251 відповідачем проведено з 01.05.2020 перерахунок пенсії позивача.
З 01.05.2020 розмір пенсії позивача склав 8345, 71 грн:
- 8116, 03 грн - основний розмір пенсії за віком (4, 25671 * 4888, 83 (3304, 35 грн. * 1,11 (коефіцієнт збільшення середньої заробітної плати в Україні з 01.05.2020)
- 229, 32 грн. - доплата за понаднормативний стаж.
У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму в Україні, 01.07.2020 було проведено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії склав - 8355, 71 грн.:
-8116, 03 грн. - основний розмір пенсії за віком;
-239, 68 грн. - доплата за понаднормативний стаж.
Таким чином, відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача, на підставі заяви та у відповідності до вимог Постанови № 251 (01.05.2020), а отже позовні вимоги позивача є необґрунтованими.
VII. Висновок суду
Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та аргументів, наведених учасниками справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
IX. Розподіл судових витрат
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, судові витрати відповідно до положень статті 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Леонтович А.М.
Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 01 березня 2021 р.