ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"01" березня 2021 р. справа № 300/617/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Західного територіального управління Військової служби правопорядку (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування подання до звільнення від 14.09.2020, -
ОСОБА_1 звернувся 22.02.2021 до суду з адміністративним позовом до Західного територіального управління Військової служби правопорядку (Військова частина НОМЕР_1 ), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати Подання до звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби в запас на підставі підпункту «ж» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оформлене начальником Західного територіального управління Військової служби правопорядку 14.09.2020.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За змістом частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За приписами частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на зміст адміністративного позову, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати подання про звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби в запас на підставі підпункту «ж» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оформлене начальником Західного територіального управління Військової служби правопорядку від 14.09.2020.
ОСОБА_1 разом із позовною заявою подав до суду заяву від 22.02.2021 про поновлення процесуального строку, згідно якої позивач просить суд поновити пропущений строк звернення до суду з цим позовом. Так, позивач зазначив, що рішення щодо звільнення ОСОБА_1 з військової служби, оформлене у вигляді подання, прийняте командиром Військової частини НОМЕР_1 на підставі висновку атестаційної комісії Військової частини НОМЕР_1 про невідповідність позивача займаній посаді та звільнення ОСОБА_1 в запас на підставі підпункту «ж» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем. Рішення атестаційної комісії, оформлене Протоколом № 13 засідання атестаційної комісії Військової частини НОМЕР_1 від 14.09.2020, визнано протиправним та скасовано постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 у справі № 300/3020/20. Вказані обставини, на думку позивача, є підставою для звернення до суду з цим позовом про визнання протиправним та скасування подання до звільнення від 14.09.2020. З огляду на те, що ОСОБА_1 отримав рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 у справі № 300/3020/20 лише 21.01.2021, а тому вважає поважними причинами пропущення процесуального строку звернення до суду з цим позовом.
Розглянувши вказану заяву позивача про поновлення процесуального строку звернення до суду з цим позовом, суд зазначає таке.
За правилами частини 1 статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З аналізу зазначених положень процесуального закону, законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина 5 статті 122 цього Кодексу).
У даній категорії справ процесуальний закон визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.
Даний позов ОСОБА_1 подав через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду 22.02.2021.
З огляду на зміст позовної заяви, позивач підтвердив факт обізнаності про існування оскаржуваного Подання на звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби в запас на підставі підпункту «ж» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оформленого начальником Західного територіального управління Військової служби правопорядку 14.09.2020.
Судом встановлено, що 28.09.2020 ОСОБА_1 подано до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву до Західного територіального управління Військової служби правопорядку (Військова частина НОМЕР_1 ) та Головного управління Військової служби правопорядку Збройних сил України, про визнання протиправними та скасування службової характеристики від 14.09.2020 та пункту 5 наказу начальника Головного управління Військової служби правопорядку Збройних сил України від 23.09.2020 за № 119 щодо звільнення ОСОБА_1 з військової служби. Судом відкрито провадження в адміністративній справі № 300/2481/20.
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 оскаржив до суду рішення атестаційної комісії Військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 13 засідання атестаційної комісії Військової частини НОМЕР_1 від 14.09.2020, яке стало підставою для оформлення командиром Військової частини НОМЕР_1 подання на звільнення позивача від 14.09.2020. Позовна заява у справі № 300/3020/20 подана позивачем 29.10.2020.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 у справі № 300/3020/20 безпосередньо не встановлено протиправності подання до звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби від 14.09.2020. На думку позивача, з огляду на зміст позовної заяви, оскаржуване Подання на звільнення від 14.09.2020 було протиправним на момент його оформлення начальником Західного територіального управління Військової служби правопорядку 14.09.2020.
Водночас ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду лише 22.02.2021, тобто більш як через шість місяців після оформлення 14.09.2020 подання на звільнення позивача з військової служби.
Ні в позовній заяві, ні в заяві про поновлення процесуального строк на звернення до суду з цим позовом позивач не обґрунтував та не надав суду доказів того, що він не знав та не міг знати про вказане подання та не мав об'єктивної можливості оскаржити до суду вказане подання про його звільнення від 14.09.2020 в межах встановленого процесуальним законом місячного строку.
Отже, позивач звернувся до адміністративного суду з пропуском установленого процесуальним законом місячного строку на подання позову до суду.
За вказаних обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами частини 1 статті 123, частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для її усунення у спосіб подання заяви, у якій вказати інші підстави для поновлення строку звернення до суду, та надати докази в їх підствердження.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 241, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Західного територіального управління Військової служби правопорядку (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування подання до звільнення від 14.09.2020 - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду: заяви про поновлення строку із зазначення інших поважних причин пропуску строку звернення до суду із вказаним позовом та поданням доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.