02 березня 2021 року м. Ужгород№ 260/58/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області згідно якого просив суд: 1. визнати протиправним та скасувати запис від 19.12.2013 року № 23161750000002023 про включення відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області позивачу нараховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску. Однак, як зазначає позивач, свою підприємницьку діяльність позивач припинив ще 23.12.2003 року. З метою з'ясування всіх обставин позивачем виявлено, що державним реєстратором Реєстраційної служби Перечинського районного управління юстиції Закарпатської області 19 грудня 2013 року до Єдиного державного реєстру включено відомості про фізичну особу-підприємця з відміткою про недійсність запису про державну реєстрацію такого та про взяття на облік як платника податків. При цьому державним реєстратором не було враховано факт скасування такої реєстрації.
Відповідач правом надання письмового відзиву на позовну заяву не користався. В силу вимог ч.4 ст. 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем, однак 23.12.2003 року державну реєстрацію такого скасовано на підставі особисто поданої заяви. Вказана обставина підтверджується записом в Журналі обліку реєстраційних справ скасованих суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб (а.с.17).
Незважаючи на зазначене, 19 грудня 2013 року державним реєстратором реєстраційної служби Перечинського районного управління юстиції Закарпатської області Тішковою Н.О. вчинено реєстраційну дію - включення до Єдиного державного реєстру (далі - ЄДР) юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 з відміткою про те, що свідоцтво про його державну реєстрацію вважається недійсним (номер запису: 23161750000002023) (а.с. 16).
Не погоджуючись із правомірністю включення відомостей щодо нього до ЄДР, з метою виключення таких позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
На момент скасування державної реєстрації позивача питання реєстрації фізичних осіб-підприємців були врегульовані нормами Закону України "Про підприємництво" №698-XII від 07.02.1991 р. та Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №740 від 25.05.1998 р. (далі - Положення).
Відповідно до норм ч. 1 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності, крім об'єднань юридичних осіб, що здійснюють свою діяльність в Україні на умовах угод про розподіл продукції, проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законом. Відомості про зареєстровані суб'єкти підприємницької діяльності вносяться до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності. Порядок його ведення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" громадяни, які мають намір здійснювати підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подають реєстраційну картку встановленого зразка, яка є водночас заявою про державну реєстрацію, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів і документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію.
Ч. 18 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що скасування державної реєстрації здійснюється за заявою власника (власників) або уповноважених ним (ними) органів чи за особистою заявою підприємця-громадянина, а також у передбачених випадках на підставі рішення суду (арбітражного суду).
Зазначене кореспондується також з положеннями ст. 11 Закону України "Про підприємництво", відповідно до яких діяльність підприємця припиняється, в тому числі, з власної ініціативи підприємця.
Ч. 21 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" встановлено, що скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта підприємницької діяльності статусу юридичної особи і є підставою для виключення його з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України.
Згідно п. 34 Положення скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи здійснюється органом державної реєстрації шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності після проведення ліквідаційною комісією заходів щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності і подання до органу державної реєстрації, в тому числі, свідоцтва про державну реєстрацію.
Отже, з 23.12.2003 року підприємницька діяльність ОСОБА_1 була припинення, наслідком чого є виключення його з ЄДР та повернення свідоцтва про державну реєстрацію.
В матеріалах справи відсутні відомості щодо повторного звернення ОСОБА_1 до державного реєстратора з метою проведення державної реєстрації своєї підприємницької діяльності.
Разом з тим, 19 грудня 2013 року державним реєстратором реєстраційної служби Перечинського районного управління юстиції Закарпатської області Тішковою Н.О. вчинено реєстраційну дію - включення до ЄДР відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 з відміткою про те, що свідоцтво про його державну реєстрацію вважається недійсним.
Станом на день вчинення вказаної реєстраційної дії порядок їх здійснення регламентувався нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15 травня 2003 року (в редакції, чинній станом на день вчинення реєстраційної дії) (далі - Закон).
Згідно ч. 1 ст. 4 вказаного законодавчого акту державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Нормами ст. 42 Закону визначено, що для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання визначений перелік документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", документи, які подаються для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, які регулюють відносини, що виникають у сфері державної реєстрації фізичних осіб-підприємців, які були чинні як на момент скасування державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , так і на момент повторного включення до ЄДР відомостей щодо нього, суд дійшов висновку, що необхідною передумовою для прийняття державним реєстратором рішення про проведення державної реєстрації є виявлення бажання такої особи щодо проведення її реєстрації як фізичної особи-підприємця, що проявляється у поданні нею особисто або через уповноважену особу відповідної заяви (заповненої реєстраційної картки).
Можливість проведення реєстрації особи без її волевиявлення законодавством не передбачена. Більше того, норми Закону не передбачають проведення такої реєстраційної дії, як внесення до ЄДР відомостей про те, що свідоцтво про реєстрацію фізичної особи-підприємця вважається недійсним.
Водночас 01 липня 2010 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання" №2390-VI (далі - Закон №2390), відповідно до Прикінцевих та перехідних положень якого через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, завершується процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року.
Вчинення дій, передбачених Прикінцевими та перехідними положеннями вказаного законодавчого акту, мали на меті забезпечити максимальне інформаційне наповнення Єдиного державного реєстру щодо фізичних осіб-підприємців, підприємницька діяльність яких не була припинена до 1 липня 2004 року у встановленому на той момент порядку.
Так, п. 3 та 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2390 передбачено, що усі юридичні особи та фізичні особи-підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов'язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до ЄДР. Державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної картки зобов'язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з ЄДР. Свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, після настання встановленого пунктом 2 цього розділу строку вважаються недійсними.
Згідно п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2390 спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації протягом місяця з дати завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, передає відомості про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб-підприємців.
Уповноважені органи протягом місяця з дня отримання від спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, проводять звірення даних реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), що ведуться ними, з даними Єдиного державного реєстру. За результатами звірення уповноважені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань державної реєстрації відомості з відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо) про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру.
За результатами проведеного звірення уповноважені органи оприлюднюють у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та/або на відомчих веб-сайтах відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких на дату завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не включені до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2390, після закінчення передбаченого для включення відомостей до Єдиного державного реєстру строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, уповноважені органи у місячний строк проводять остаточне звірення даних відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення в Автономній Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, відомості про яких до строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, не включені до Єдиного державного реєстру. За результатами проведеної тимчасовими міжвідомчими спеціальними комісіями роботи відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, включаються до Єдиного державного реєстру з відміткою про те, що свідоцтва про їх державну реєстрацію, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, вважаються недійсними.
Таким чином, за положеннями зазначеного законодавчого акту до ЄДР підлягали включенню відомості не щодо всіх фізичних осіб, які коли-небудь були зареєстровані в якості фізичних осіб-підприємців, а тільки щодо тих, підприємницька діяльність яких не була припинена до 1 липня 2004 року у встановленому на той момент порядку.
Разом з тим, судом встановлено, що підприємницька діяльність ОСОБА_1 була припинена 23.12.2003 року, тобто до прийняття Верховною Радою України Закону та створення ЄДР, а тому державний реєстратор Тішкова Н.О. 19 грудня 2013 року безпідставно включила до ЄДР відомості щодо нього.
З огляду на встановлені судом обставини справи та те, що вказана реєстраційна дія стала підставою нарахування позивачу податкових зобов'язань, а отже беззаперечно негативно впливає на його права та обов'язки, суд вважає, що позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.
Разом з тим, нормами п. 7 ч. 2 ст. 25 Закону передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, в тому числі, на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в ЄДР, в частині скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що обраний спосіб захисту дозволить найбільш ефективно відновити порушені права позивача.
Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області (пл. Народна, буд. 16,м. Перечин, Закарпатська область,89200, код ЄДРПОУ - 22099507) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати запис № 23161750000002023 від 19.12.2013 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний код - НОМЕР_1 )
Стягнути з Перечинської районної державної адміністрації Закарпатської області (пл. Народна, буд. 16, м. Перечин, Закарпатська область, 89200, код ЄДРПОУ - 22099507) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань 840 грн. 80 коп. судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору