про залишення позовної заяви без руху
01 березня 2021 рокум. Ужгород№ 260/616/21
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Калинич Я.М., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України, за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати правовий акт індивідуальної дії - наказ №57-к від 05.02.2021 року в частині « 1. Поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог №3 (смт. Воловець)».
2. Змінити наказ №57-к від 05.02.2021 року в частині « 1. Поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог №3 (смт. Воловець)», на « 1. Поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог №1 (м. Мукачево) Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області з 11.02.2020 року».
3. Стягнути з Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16.05.2020 року по 05.02.2021 року включно.
4. Звернути до негайного виконання рішення в частині поновлення у відносинах публічної служби - на посаді начальника відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог №1 (м. Мукачево) Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області з моменту проголошення судового рішення за даним позовом.
5. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області подати звіт про виконання судового рішення у 10 денний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.
Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи вбачається, що даний адміністративний позов не відповідає вимогам ст.ст. 160-161 КАС України.
Пунктами 5, 8 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві має бути зазначено виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Виходячи з наданих позивачем документів до позовної заяви, в матеріалах справи відсутня копія позовної заяви з додатками для третьої особи, які позивач хоче залучити до участі у справі, а саме: ОСОБА_3 - в.о. начальника управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації. В переліку додатків до позовної заяви, зазначено, що копії відсутніх документів додаються, але в наявності їх не додано позивачем.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що вимоги, які викладені в позовній заяві, стосуються виконання судового рішення по справі №260/559/20, а саме: рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року.
Спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачені ст.ст.382, 383 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Крім того, згідно ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже процесуальним кодексом передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та, за наслідками розгляду даного звіту, як один з можливих варіантів - накладення штрафу; визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення чи констатації його невиконання.
Так, зокрема, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду №260/559/20 від 18.05.2020 року: «Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області (89600, Закарпатська область, м.Мукачево, вул.Миру, буд.18, код ЄДРПОУ 03192891) про скасування наказу, поновлення на роботі і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задовольнити повністю. Визнати протиправним та скасувати наказ Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 10.02.2020 № 20 «Про звільнення ОСОБА_1 ». Поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на посаді начальника відділу державних соціальних допомог управління Соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області з 11.02.2020 року. Стягнути з Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області (код ЄДРПОУ 03192891) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 11.02.2020 року по 15.05.2020 року включно у сумі 31 338,69 (тридцять одна тисяча тристо тридцять вісім гривень 69 копійок) грн. з проведенням необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства. Відповідно до вимог статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України допустити негайне виконання рішення в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми за один місяць, що становить 9048,50 (дев'ять тисяч сорок вісім гривень 50 копійок) грн. з проведенням необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства.».
З позовної заяви вбачається, що рішеннями відповідача на виконання вищевказаного судового рішення від 18.05.2020 року по справі №260/559/20 порушуються її права, свободи чи інтереси, а отже позивачу слід звернутися до суду в порядку ст.383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов.
Відповідно до ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вищезазначених недоліків, а саме: надати належним чином завірені копії позовної заяви з додатками для третьої особи.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків у встановлений судом строк позовна заява буде їй повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Я. М. Калинич