Рішення від 24.02.2021 по справі 766/13305/19

Справа № 766/13305/19

н/п 2/766/559/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Прохоренко В.В.,

при секретарі Фетісова Т.С.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в м. Херсоні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міського комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що їй відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_1 . Позивачу, як споживачу послуг, надаються зі сторони відповідача послуги з теплопостачання неналежної якості. 27.02.2019 року на засідані постійнодіючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було прийнято рішення про надання дозволу їй на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної (газової системи). 12.04.2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про надання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО та ГВП з метою відключення квартири позивача, на що від МКП «Херсонтеплоенерго» було отримано лист-відповідь від 16.04.2019 року, яким фактично відмовлено їй в задоволені заяви від 12.04.2019 року стосовно надання технічних умов на відключення від централізованого теплопостачання. Позивач вважає, що відмова відповідача є незаконною та такою, що ґрунтується на висновках, які не відповідають нормам чинного законодавства України та порушує права позивача, як споживача. Надання технічних умов віднесене до компетенції теплопостачальної організації, якою в даному випадку є відповідач. Оскільки існуюча система централізованого теплопостачання та її технічні креслення знаходяться на балансі та у віданні відповідача, а технічні умови на від'єднання від централізованої системи теплопостачання не є дозвільним документом, позивач вважає відмову виконавця послуг необґрунтованою та такою, що порушує права на належне розпорядження та користування власністю. У зв'язку з цим, позивач просив зобов'язати МКП «Херсонтеплоенерго» видати позивачу технічні умови для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_2 .

Ухвалою суду від 08.07.2019 року було відкрито провадження в справі та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч.5ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Від сторін клопотання про проведення розгляду справи з їх викликом в судове засідання не надійшло, тому суд провів розгляд справи за наявними у ній матеріалами.

Від відповідача до суду надійшов відзив відповідно до якого позовні вимоги ОСОБА_1 , не визнав просив в задоволенні відмовити з підстав зазначених у відзив. Зазначив, що відповідно до постанови КМУ від 21.07.2005 року №630 зі змінами, внесеними 31.10.2007року, та наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. №4(у редакції зі змінами від 06.11.2007 року) передбачено надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води з ініціативи споживачів на будинок в цілому, а не на окрему квартиру.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Статтею 13 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання. відноситься, зокрема: затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації; здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог; погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об'єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території.

Судом встановлено, що відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на майно індексний номер 45142169 від 06.10.2015 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на праві приватної спільної сумісної власності належить ѕ частини квартири АДРЕСА_2 .

Згідно Витягу з протоколу засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 27.02.2019 року, зазначеною комісією прийнято рішення про зобов'язання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 виконувати будівельно-монтажні роботи виключно у міжопалювальний період. Здійснювати замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи (сертифікат, ліцензія).

12.04.2019 року позивач звернувся до МКП «Херсонтеплоенерго» з заявою про видачу технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО та ГВП з метою відключення квартири позивача.

Згідно відповіді від 16.04.2019 року №646-03-03 МКП «Херсонтеплоенерго» повідомило, що немає підстав для надання технічних умов на відключення від централізованого теплопостачання квартири за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки відключення може здійснюватися тільки у разі коли технічна можливість такого відключення передбачена схемою теплопостачання, затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання», і лише відносно житлових будинках з незадовільним теплопостачанням, в тупикових точках теплових мереж. Питання щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення, вирішується відповідно до рішення Виконавчого комітету Херсонської міської ради №503 від 21.10.2008 року. На житловий будинок АДРЕСА_3 теплоносій надається згідно діючих норм, параметри теплоносія відповідають температурному графіку.

Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється затвердженими постановою Кабінету Міністрів України№630 від 21.07.2005 року (із змінами, внесеними постановою №1268 від 31.10.2007 року) Правилами про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, у яких з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

У відповідності до пункту 25 Правил самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до пунктів 25, 26, 30 пункту 3 Правил № 630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005р.№4»).

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання (п. 2.2 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 року № 4»).

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005року № 4 установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, за умови наявності затвердженої органом місцевого самоврядування у встановленому законом порядку схеми перспективного розвитку теплопостачання населеного пункту та у відповідності до нього.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.

З матеріалів справи вбачається що Позивачем отримано відповідний дозвіл Комісії на відключення від мереж ЦО та ГПВ окремої квартири, який оформлений Витягом з протоколу засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення.

Але позитивне рішення комісії не є безумовною підставою для надання відповідачем технічних умов для розробки проекту індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, а є лише одним із етапів проходження всієї процедури щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.

Отже, враховуючи, що спір виник з приводу відмови у видачі технічних умов для відключення від мережі центрального опалення та постачання гарячої води не всього багатоквартирного будинку, а лише квартири в ньому, власником якої є позивач, суд дійшов висновку про те, що відмова відповідача у видачі технічних умов є правомірною і підстави для задоволення позову про зобов'язання МКП «Херсонтеплоенерго» видати технічні умови для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання відсутні.

Така правова позиція Верховного Суду України викладена в постанові №6-1706цс від 11.11.2015 року і є обов'язковою для суду в частині застосування норм матеріального права до подібних правовідносин.

На підставі викладеного, ст.ст.13,383 ЦК України, Закону України «Про теплопостачання», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, керуючисьст.ст. 10-11,57-60,212-215,218ЦПК України, суд,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міського комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до для початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.

Суддя В.В.Прохоренко