Рішення від 24.02.2021 по справі 664/630/20

24.02.2021

Справа № 664/630/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2021 року Цюрупинський районний суд

Херсонської області

у складі:

головуючого судді Савчака С.П.,

секретар судового засідання Орлова О.С.,

за участі:

представника позивача Назаренко Р.О.,

представника відповідача Гончарової В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олешки Херсонської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою підписаною та поданою Назаренко Романом Олександровичем , як представником від імені ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Херсонгаз» про захист прав споживача, визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, відшкодування моральної шкоди

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 від імені та в інтересах якого діє його представник адвокат Назаренко Р.О. звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Херсонгаз» за яким просить: - визнати протиправними дії відповідача з донарахування позивачу заборгованості, яка виникла внаслідок несанкціонованого втручання в роботу лічильнику газу в сумі 85 845,77 грн.; - визнати протиправними дії відповідача зі складення акту про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 року, акту про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 року, протоколу № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 17.10.2019 року, акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 року, акту про порушення № 21130/1106 від 19.12.2019 року, попередження від 24.01.2020 року № 21130 про припинення розподілу природного газу, претензії про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу згідно акту про порушення на загальну суму 85 845,77 грн., складеної 24.01.2020 року за вих. № 21130, дії з направлення лічильника на експертизу на підставі зазначених документів до Херсонського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та скасування акту про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 року, акту про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 року, акту про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 року, протоколу № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломб на експертизу від 17.10.2019 року, акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 року, акту про порушення № 21130/1106 від 19.12.2019 року, попередження від 24.01.2020 року № 21130 про припинення розподілу природного газу, претензії про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу згідно акту про порушення на загальну суму 85 845,77 грн. складену 24.01.2010 року за вих. № 21130; - зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заборгованості позивача, яким скасувати облік заборгованості, що виникла внаслідок несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу в сумі 85 845,77 грн., донарахованої на підставі акту про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 року, акту про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 року, протоколу № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 17.10.2019 року, акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 року, висновку експертного дослідження, складеного ОСОБА_3 судовим експертом Херсонського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12.11.2019 року № 107-ТР/Д, акту про порушення № 21130/1106 від 19.12.2019 року та подальший облік заборгованості здійснювати відповідно до фактичних витрат газу згідно з показниками лічильника; - стягнути з відповідача на користь позивача 85 845,77 грн. моральної шкоди.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є споживачем послуг відповідача з газопостачання будинку АДРЕСА_1 . В будинку встановлено лічильник газу придбаний позивачем, який визнаний придатним до експлуатації та який пройшов 25.09.2013 року повірку. 09.10.2019 року представником відповідача складено акт про порушення № 21130/631 за яким встановлено порушення Кодексу газорозподільчих систем п. 1 гл. 5 р. Х - підозра на вручання в лічильний механізм та визначено необхідність позивачу 25.10.2019 року з'явитися на комісію з розгляду порушень. Крім того, за п. 7 акту передбаченого додатком вказано - протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу № 21130, який в день складення акту не складався, в акті відсутнє посилання на день його складення, копія зазначеного протоколу відсутня у позивача.

Після складення зазначеного акту представником відповідача складено акт про демонтаж вимірювальної техніки за яким лічильник знято для направлення на експертизу. В цьому акті представником відповідача зазначено відомості про механічні пошкодження та ознаки самовільного втручання такі як - пошкодження захисного скла лічильного механізму біля пломби заводу виробника. При цьому до акту включено додаткового представника відповідача - ОСОБА_4 , який не був присутнім при в приміщенні де розміщено лічильник. Крім цього, зазначений акт не містить інформацію про пакування лічильника в пакет, про реєстрацію пломби, якою він опломбований. Позивачу не було запропоновано самостійно доставити лічильник до місця проведення експертизи. При цьому акт про демонтаж і акт про порушення не відповідають встановленій формі.

Засобами телефонного зв'язку позивача було запрошено до АТ «Херсонгаз» на 17.10.2019 року де представником відповідача складено протокол № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, за яким начебто через 8 днів з дня фактичного демонтажу, за 70 км. від місця демонтажу лічильника його було запаковано та опломбовано пломбою R28347482, визначено відповідальну особу за доставку його до місця проведення експертизи та збереження цілісності пакувальної тари та пломб. За вказаним протоколом лічильник направлено на експертизу для визначення відповідності відбитку тавра державного повірника еталону 13/Н/РЧ, чим фактично змінено підставу для експертизи з пошкодження захисного скла. При цьому умови зберігання та транспортування лічильника від місця демонтажу, наявність або відсутність можливості впливу третіх осіб на лічильник та пломби протягом 8 днів невідомі.

Того ж дня, 17.10.2019 року комісією відповідача складено акт проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685, який підписано не всіма членами комісії в якому не зазначено місця фактичного розташування пломб, вказано про підозру втручання в пломбу держаного повірника, підозра на втручання в роботу ЗВТ, порушення цілісності заводського та повірочного тавра, скол захисного скла біля пломби заводу виробника з лівої сторони. За актом комісії порушень не виявлено проте лічильник направлено до Херсонського НДЕКЦ МВС України.

18.02.2020 року позивачем отримано: - копію висновку експертного дослідження Херсонського НДЕКЦ МВС України від 12.11.2019 року № 107-ТР/Д за яким відбиток пломбіру на мастичній пломбі, яка знаходиться в правому каналі кришки лічильного механізму побутового лічильника природного газу не відповідає зразку відбитку пломби у вигляді вдавлених елементів поставленого на металевій пластині, який був наданий в якості зразку; - претензію про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу згідно акту про порушення від 24.01.2020 року № 21130 на суму 85 845,77 грн. з розрахунком відшкодування, реквізитами для сплати та рахунком на оплату; - попередження від 24.01.2020 року № 21130 про припинення розподілу природного газу у випадку несплати 85845,77 грн. протягом 5 днів з дня вручення попередження.

При цьому: 1. Акт про порушення від 09.10.2019 р.: - не відповідає формі зазначеній у Додатку 1 до «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики від 27.12.2005 року № 619 (надалі за текстом - Положення), що є порушенням п-п. 3.2.2 п. 3.2. вказаного Положення; - містить посилання на протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу № 21130, який в день демонтажу лічильника не складався всупереч п. 2 гл. 10 р. Х Кодексу газорозподільчих систем (надалі за текстом - Кодекс ГРС); - містить інформацію про місце та дату розгляду Акту про порушення комісією відповідача при тому, що зазначена інформація має бути зазначена в протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу відповідно до п. 2 гл. 10 р. Х Кодексу ГРС; 2. Акт про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 р.: - не відповідає формі акту наведеній у Додатку 2 до Положення, що є порушенням п-п. 3.2.5 п. 3.2. вказаного Положення; - не містить інформації про встановлення та пломбування заглушок на вхідний та вихідний патрубки демонтованого лічильника газу, про пакування ЗВТ та пломбування пакунку в порушення п.п. 3.2.4. п. 3.2. Положення; - не визначає особи, яка є відповідальною за доставку лічильника до місця проведення експертизи та є відповідальною за цілісність пломб на лічильнику газу в порушення п-п. п-п. 3.2.8. - 3.2.9. Положення; 3. Протокол № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 17.10.2019 р.: - складено не під час та не у місці демонтажу, не особою яка проводила демонтаж в порушення п. 2 гл. 10 р. Х Кодексу ГРС та визначення організації, яка проводитиме експертизу - Херсонський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України суперечить визначеній організації, яка проводитиме експертизу в Акті про порушення від 09.10.2019 р. - комісією АТ «Херсонгаз»; 4. Акт про проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 10.10.2019 р.; - не відповідає формі акту наведеній у Додатку 3 до Положення, що є порушенням п-п. 3.3.3.4. Положення; - підписано комісією АТ «Херсонгаз» не в повному складі, а саме не підписано: - представником ДП «Херсонстандартметрологія» ОСОБА_14, - головою комісії - заступником голови правління АТ «Херсонгаз» ОСОБА_16; - начальником управління з комерційної діяльності та будівництва АТ «Херсонгаз» ОСОБА_7; - начальником організаційного відділу АТ «Херсонгаз» ОСОБА_17, що суперечить п-п. 3.3.3.4, п. 3.3. Положення та п. 8 гл. 10 р. Х Кодексу ГРС; - не містить питань, які необхідно поставити судовому експерту, не визначає зразки пломбіру, які необхідно направити для порівняння. 5. Висновок експертного дослідження Херсонського НДЕКЦ МВС України від 12.11.2019 р. № 107-ТР/Д здійснено: - з відповіддю лише на одне питання - «відповідність тавра державного повірника «13 Н РЧ» на пломбах лічильного механізму еталонному відбитку тавра державного повірника «13 Н РЧ» на наданій металевій пластині при відсутності будь-яких механічних пошкоджень на пломбі лічильника при не дослідженні впливу зовнішнього середовища на пломбу, яка є мастичною щодо можливості її деформації; - з застосуванням металевої пластини, яка містить декілька відбитків різних кліше, що може впливати на результати дослідження внаслідок деформації пластини від багаторазового впливу на неї, при наявності (наданні) лише одного зразку для порівняння з пломбою, яка містилася на лічильнику; - з порівнянням відтисків на матеріалах, які різні за хімічним складом та фізичними властивостями без зразків для порівняння пломб з одного матеріалу.

Крім того, ОСОБА_2 є людиною похилого віку та має певні вади серця, неправомірні дії АТ «Херсонгаз» з початку вересня 2019 року пов'язані з безпідставним звинуваченням його у втручанні в роботу газового лічильника, викликами його на комісії з розгляду порушень, образами, залякуваннями та погрозами нарахування штрафів, безпідставне нарахування заборгованості з подальшим обмеженням газопостачання призвели до істотної зміни способу його життя, оскільки будинок лишився без опалення під час опалювального сезону, неможливістю приготування їжі, до постійного підвищення артеріального тиску і періодичного болю у серці, безсоння та тяжких душевних хвилювань, недосипання, постійної схвильованості, а тому йому завдано моральної шкоди розмір якої він оцінює в 85 845,77 грн.

За відзивами на позовну заяву АТ «Херсонгаз» № 200403/1014/1968 від 03.04.2020 р., № 200626/1014/3310 від 26.06.2020 р. позовні вимоги не визнало, просить відмовити в їх задоволенні, оскільки 09.10.2019 року було складено протокол № 21130 про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу за яким лічильник було упаковано та упаковку опломбовано, ОСОБА_2 повідомили про проведення експертизи ЗВТ в приміщенні АТ «Херсонгаз» 17.10.2019 р. Твердження позивача про зазначення в актах про демонтаж та монтаж лічильника від 09.10.2019 року прізвища особи, яка не була присутня не підтверджено жодним доказом. Законодавством не передбачено обов'язку доказування споживачу умов транспортування та зберігання лічильника. АТ «Херсонгаз» дотримався вимог гл. 10 р. Х Кодексу ГРС та забезпечив цілісність пломби на пакувальному пакеті. ОСОБА_2 був присутній на комісії з проведення експертизи 17.10.2019 р. пошкодження упаковки або пломби не було виявлено про що свідчить його підпис на акті. Відповідно до п. 2 гл. 10 р. 10 Кодексу ГРС експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісії до складу якої має входити не менше 3-х представників зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Акт проведення ЗВТ та/або пломб підписано більшістю голосів комісії, в тому числі й представником Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а тому зазначений документ є законним та визнаний регулятором. При цьому зазначений Акт не є підставою для нарахування необлікованих об'ємів спожитого природного газу. В процесі проведення комісією АТ «Херсонгаз» експертизи лічильника газу було встановлено порушення цілісності тавра державного повірника на підставі чого його було направлено на експертизу при цьому законодавство не передбачає обов'язку направлення ЗВТ та/або пломб на експертизу на тій самій підставі на якій було демонтовано лічильник. Пунктом 3.2.8. Положення не передбачено обов'язку пропонувати споживачу доставити лічильник на експертизу. Протоколом № 21130 від 09.10.2019 року було визначено особу, яка відповідає за доставлення лічильника до місця проведення експертизи.

Положенням та Кодексом ГРС встановлені різні форми актів про порушення. Акти про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 р., № 21130/1106 від 19.12.2019 р. складено за формою встановленою у Додатку № 16 Кодексу ГРС. Крім того, Положенням та Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт також встановлено різні форми акту про демонтаж. Кодексом ГРС не передбачено встановлення заглушок на вхідний та вихідний патрубки лічильника, а лише визначено п. 1 гл. 10 розділу Х цього Кодексу пакування в пакет з поліетилену чи іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою у присутності сторін. Зазначені дії були проведенні АТ «Херсонгаз», що підтверджується протоколом № 21130 від 09.10.2019 року та актом проведення ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 р., який підписано ОСОБА_2 без зауважень. Акт проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 р. формально відповідає формі встановленій у Додатку № 3 Положення, але з метою дотримання вимог п. 5 гл. 10 р. Х Кодексу ГРС до встановленої форми було додано позиції, які підлягають перевірці під час проведення експертизи ЗВТ та/або пломб.

При проведенні експертного дослідження в якості порівняльного зразку до експертної установи було надано металеву пластину з таврами державних повірників (еталонами), а саме Державного підприємства «Херсонський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Херсонстандартметрологія») відповідно до п. 4 ч. 3 р. 4 Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів. У висновку експертного дослідження встановлена розбіжність окремих ознак порівнюваних відбитків, а саме форми, розмірів та взаємного розташування. Відбиток тавра державного повірника проставлений на мастичній пломбі на металевій пластині не мають відрізнятися один від одного та не залежить від поверхні на якій проставлено тавро.

Після отримання АТ «Херсонгаз» експертного дослідження № 107-ТР/Д від 12.11.2019 р. за яким встановлено, що відбиток пломбіру в мастичній пломбі не відповідає зразку відбитку пломбіру проставленого на металевій пластині було складено 19.12.2019 року акт про порушення № 21130/1106 з визначенням виду порушення. З огляду на висновок експерта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення акту про порушення та на підставі абз. 3 п. 1 гл. 3 р. ХІ Кодексу ГРС здійснено ОСОБА_2 нарахування необлікованого природного газу. На підставі чого було надіслано йому лист з претензією про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, попередженням про припинення газопостачання, а також рахунком на оплату відповідно до п. 12 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС.

Крім того, складення Актів про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 р., № 21130/1106 від 19.12.2019 р. у разі виявлення ознак порушень при перевірці засобу вимірювальної техніки передбачено вимогами п. 7 гл. 9 р. 10 Кодексу ГРС. Складення Акту про демонтаж від 09.10.2019 р. при наявності акту про порушення передбачено п. 3.2.3., 3.2.5. Положення та є обов'язковим. Складення Протоколу № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 17.10.2020 р. передбачено вимогами п. 2 гл. 10 р. 10 Кодексу ГРС з підстав наявності ознак несанкціонованого втручання в засоби вимірювальної техніки та є обов'язковим, при цьому це виключене право АТ «Херсонгаз» визначати суб'єкта його здійснення. Складення Акту про проведення експертизи ЗВТ та/або пломби № 685 від 17.10.2020 року з внесенням до нього результатів огляду відповідно до п. 5 гл. 10 р. 10 Кодексу ГРС в обов'язковому порядку заносяться до акту експертизи. Складення попередження про припинення розподілу природного газу, складення претензії про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу передбачено вимогами п. 1 гл. 7 р. 6, п. 12 гл. 5 р. 10 Кодексу ГРС.

Жодних протиправних дій АТ «Херсонгаз» вчинено не було, крім того представником позивача не надано жодних доказів на підтвердження завдання душевних страждань та моральної шкоди ОСОБА_2 . Довідки про стан здоров'я ОСОБА_2 не підтверджують погіршення здоров'я через дії представників АТ «Херсонгаз», оскільки вони датуються 2017-2019 р.

За відповіддю на відзив представника позивача Назаренко Р.О. вимога про визнання протиправним дій АТ «Херсонгаз» щодо нарахування збитків, в тому числі акту-розрахунку є способом захисту прав, оскільки такі дії та рішення безпосередньо впливають на права та обов'язки споживача послуг з газопостачання та створюють для споживача загрозу припинення газопостачання. Положення Кодексу ГРС про оформлення документів не спростовують порушення при їх складанні та оформленні незалежно від наявності на них підпису ОСОБА_2 . Невідповідність тавра на пломбі не свідчить про факт втручання в роботу лічильника, експертне дослідження містить інформацію про відсутність ознак такого втручання. Поставлення експерту одного упередженого питання та неоднотипному зразку відтиску пломби має істотне значення для надання ним висновку при тому, що додаткових досліджень, в тому числі повірка лічильника не проводилась, як і наявність викривлення даних обліку природного газу. Довідки про стан здоров'я позивача за 2017-2019 р. є підтвердженням його фактичного стану здоров'я негативний вплив на яке мають дії АТ «Херсонгаз». Припинення газопостачання побутовому споживачу є крайнім заходом та в результаті такого припинення дії споживача для забезпечення життєдіяльності призводять до необхідності застосування додаткових зусиль для пристосування та організації свого побуту у зимово-весняний період, переживання дискомфорту та порушення усталеного повсякденного порядку. Вказані фактори свідчать про спричинення позивачу моральної шкоди і дають йому право на її відшкодування.

Позивач в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його присутності. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позові.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав зазначених у відзиві.

Крім того, під час дослідження в судовому засіданні висновку експертного дослідження експерта Херсонського науково-дослідного експертно - криміналістичного центру Козоріз С.Л. № 107-ТР/Д від 12.11.2019 року представник позивача зазначили суду, що пломба відносно якої проводилось дослідження не є мастичною, а вироблена з певного металу.

Ухвалою суду від 19.03.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено у справі підготовче судове засідання на 22.04.2020 р. Ухвалою суду від 22.04.2020 року відкладено підготовче судове засідання на 01.06.2020 р. за клопотанням представника позивача у зв'язку з неможливістю явки в судове засідання через карантин. 01.06.2020 року відкладено підготовче судове засідання на 30.06.2020 р. за клопотанням представника відповідача у зв'язку з неможливістю прибуття через карантин. Ухвалою суду від 30.06.2020 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 24.07.2020 р. 24.07.2020 р. судове засідання у справі відкладено на 01.10.2020 р. за клопотанням представника відповідача для необхідності ознайомлення з клопотанням представника позивача про призначення у справі комплексної судової експертизи у справі. Ухвалою суду від 16.11.2020 року за клопотанням представника позивача у справі було призначено почеркознавчу судову експертизу.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, висновки експертів, в тому числі, висновок експертного дослідження у справі суд встановив.

За актом про порушення № 21130/631 складеного 09.10.2019 року в с. Виноградове в приватному будинку по АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільчих систем - п. 1 гл. 5 р. Х - підозра на втручання в лічильний механізм. Показання лічильника на дату складення акту 28327. 25.10.2019 року споживачу необхідно з'явитися на комісію по розгляду порушень за адресою - АДРЕСА_2 . До акту додається протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу № 21130. Акт про порушення складено та підписано представниками ПАТ «Херсонгаз» за участі споживача ОСОБА_2 з яким його ознайомлено під підпис. Акт зауважень споживача не містить.

За актом про демонтаж вимірювальної техніки «Зняття» складеного в с. Виноградове 09.10.2019 року демонтованого в приміщенні за адресою АДРЕСА_1 засіб вимірювальної техніки - САМГАЗ, G4, з.н. 2956407 , показ. 28327. Механічними пошкодженнями та ознаками самовільного втручання в роботу лічильника газу зазначено - пошкоджено захисне скло лічильника механізму біля пломби заводу виробника. Причинами зняття лічильника газу зазначено - знято лічильник для направлення на експертизу. Акт підписано представником ПАТ «Херсонгаз» та споживачем ОСОБА_2 та зауважень не містить.

За протоколом № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу складеного в с. Виноградове 09.10.2019 року на об'єкті споживача - ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 знято пломбу С10260060 та демонтовано представником АТ «Херсонгаз» лічильник газу САМГАЗ, з.н. 2956407, з зазначенням символів Державного повірника на відбитку тавра - 1тризуб3 ЛРЧ , поточні показники 28327, дата попередньої повірки або ремонту - 2013 та згідно глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ його направлено на експертизу для визначення: - скол захисного скла біля пломби заводу виробника з лівої сторони, яка буде проведена АТ «Херсонгаз» м. Херсон, вул. Поповича, буд. 3 - 17.10.2019 року. Для захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представником АТ «Херсонгаз» опломбовано пакет, в який поміщено демонтований лічильник, пломбою А 2340655. Стороною відповідальною за доставку ЗВТ та/або пломб до місця проведення експертизи та збереження цілісності пакувальної тари та пломб визначено АТ «Херсонгаз». Протокол підписано представником АТ «Херсонгаз» та від імені споживача - зазначено ОСОБА_2 з відповідним підписом. Протокол зауважень не містить.

За висновком експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Херсонського відділення № 20-863 від 08.02.2021 року підпис від імені ОСОБА_2 в Протоколі № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 09.10.2019 року в графі «Споживач», рядок «(підпис)» виконаний самим ОСОБА_2 .

За актом проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 складеного в м. Херсон 17.10.2019 року комісією затвердженою спеціальним наказом АТ «Херсонгаз» № 271/1 від 05.11.2018 року у складі голови - ОСОБА_5 , членами комісії - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 в присутності ОСОБА_2 проведено огляд лічильника Самгаз G4, з.н. 2956407, показники на момент огляду 28327. Цілісність пломби на тарі (упаковці) А 2340655 - відомості відсутні. Цілісність та місцезнаходження пломб - підозра на втручання в пломбу держ. повірника. Ознаки порушень, зазначених в протоколі та/або в акті на демонтаж лічильника газу - підозра на втручання в роботу ЗВТ. Цілісність заводського та повірочного тавра - порушено цілісність. Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - скол захисного скла біля пломби заводу виробника з лівої сторони. Висновки комісії - направлено до Херсонського науково дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України. Упаковано в пакет та опломбовано R 28347482. Акт підписано - ОСОБА_15 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 . Причини відсутності підпису голови комісіє та інших її членів не зазначено. На акті міститься підпис споживача та він не містить зауважень.

За протоколом № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу складеного в м. Херсон 17.10.2019 року лічильник самгаз G4, з.н. 2956407 , поточні показники 28327, пломба С10260060 згідно глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ направляється на експертиз, для визначення відповідності відбитку тавра державного повірника еталону 13/Н/РЧ до Херсонського науково-дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України. Для захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представником АТ «Херсонгаз» опломбовано пакет, в який поміщено демонтований лічильник та/або пломбу, пломбою R 28347482. Протокол підписано представником АТ «Херсонгаз» та споживачем ОСОБА_2 без зауважень.

За висновком експертного дослідження експерта Херсонського науково-дослідного експертно - криміналістичного центру Козоріз С.Л. № 107-ТР/Д від 12.11.2019 року, в якому відсутні відомості про те, що він попереджений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків відповідно до ст. ст. 384, 385 КК України, відбиток пломбіру в мастичній пломбі, яка знаходиться в правому каналі кришки лічильного механізму побутового лічильника газу № 2956407 не відповідає зразку відбитку пломбіру у вигляді вдавлених елементів «Н/13/РЧ» й зображення тризубця, поставленій на металевій пластині, який був наданий в якості зразку. При цьому на дослідження було надано: - пломбу на побутовому лічильнику газу № 2956407; - зразок відбитку пломбіру у вигляді вдавлених елементів «Н 13 РЧ» та експерт вирішив, що під час дослідження необхідно встановити- «відповідність тавра державного повірника «13 Н РЧ» на пломбах лічильного механізму еталонному відбитку тавра державного повірника «13 Н РЧ» на наданій металевій пластині». Одночасно експертом використовувалась «Методика криміналістичного дослідження мастичних пломб».

Пломба на побутовому лічильнику газу № 2956407 надана на дослідження упакованою в напівпрозорий полімерний пакет темно-синього кольору, горловина якого обмотана дротом сріблястого кольору, кінці дроту протягнуті через пломбу R 28347482 АТХГ та нею опломбовані. Цілісність пломби з пломбувальним елементом й упакування не порушенні та забезпечують збереження об'єкту дослідження. При відкритті якого в ньому знаходився побутовий лічильник газу № 2956407 із вставленими полімерною пломбою заводу виробника та мастичною пломбою. Зразок відбитку пломбіру у вигляді вдавлених елементів «Н 13 РЧ» проставлений на металевій пластині наданий на дослідження упакований в прозорий полімерний пакет, горловина якого обмотана дротом сріблястого кольору, кінці дроту протягнуті через пломбу та нею опломбовані. Цілісність пломби з пломбувальним елементом й упакування не порушенні та забезпечують збереження об'єкту дослідження. При відкритті якого в ній знаходилася металева пластина із проставленими відбитками пломбірів.

Лічильник природного газу пошкоджень у вигляді порушення цілісності, вм'ятин, задирок, трас, які би відрізнялися від слідів утворених під час експлуатації, а також слідів термічної дії, наявності сторонніх предметів поверхні корпусу побутового лічильника газу не виявлено. Кришка лічильного механізму з правої та лівої сторони містить два овальні отвори.

В одному із каналів (лівому) наявна пломба заводу виробника, яка виготовлена з полімерного матеріалу білого та жовтого кольорів, та складається з кришки та якірного механізму замикання (двох пелюстків), яка закриває гвинт кріплення кришки механізму до корпусу лічильника, та в якій відобразилися випукла елементи «САМГАЗ РІВНЕ». Механізм замикання введений в середину каналу кришки лічильного механізму повністю, цілісність пелюстків механізму замикання не порушена, пломба щільно утримується у відповідному отворі; пошкоджень у вигляді порушення цілісності, вм'ятин, задирок, трас, які би відрізнялися від слідів утворених під час опломбування чи експлуатації, а також слідів термічної дії, наявності сторонніх предметів не виявлено.

В іншому каналі (правому) знаходяться дві частини полімеру жовтого кольору (пелюстки механізму замикання заводу виробника) та одна мастична пломба, яка закриває гвинт кріплення кришки механізму до корпусу лічильника, та в якій відобразилися вдавлені елементи «Н 13 РЧ» й зображення тризубця. Маса пломби щільно утримується у відповідному каналі та закриває головку гвинта від його викручування; пошкоджень у вигляді порушення цілісності, вм'ятин, задирок, трас, які би відрізнялися від слідів утворених під час опломбування чи експлуатації, а також слідів термічної дії, наявності сторонніх предметів не виявлено.

При порівняльному дослідженні відбитку пломбіру в мастичній пломбі, яка розташована в правому каналі кришки лічильного механізму побутового лічильника газу № 2956407 та зразку відбитку пломбіру у вигляді вдавлених елементів «Н 13 РЧ» й зображення тризубця, проставленого на металевій пластинці встановлено, як взаємний збіг загальних ознак в порівнювальних об'єктах так і розбіжність окремих ознак порівнюваних відбитків.

За листом АТ «Херсонгаз» № 191127/1058/5388 від 27.11.2029 року товариством повідомило ОСОБА_2 , що згідно з висновком експертного дослідження встановлено факт несанкціонованого втручання в ЗВТ/лічильник газу та про можливість бути присутнім при складанні акту про порушення з наданням зауважень та пропозицій.

За актом про порушення № 21130/1106 від 19.12.2019 року складеного в м. Олешки представником АТ «Херсонгаз» та за участю споживача - ОСОБА_2 на об'єкті будинок за адресою: АДРЕСА_3 , порушення виявлено за адресою споживача АДРЕСА_1 - встановлено порушення Кодексу газорозподільчих систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (пп. 3 п. 1 гл. 2 р. ХІ Кодексу ГРМ). Визначено для споживача необхідність надання письмових пояснень з приводу порушення, прибути на засідання комісії з розгляду актів про порушення, яка проводитиметься 10.01.2020 року за адресою м. Херсон, вул. Поповича, 3. З актом про порушення ознайомлено ОСОБА_2 під підпис. Акт не містить зауважень споживача.

За претензією АТ «Херсонгаз» від 24.01.2020 року № 21130 направленої ОСОБА_2 про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу згідно акту про порушення на загальну суму 85 845 грн. 77 коп. у зв'язку з несанкціонованим втручанням в роботу лічильника проведеного шляхом прихованих заходів, згідно абз. 3 п. 1 гл. 3 р. ХІ Кодексу ГРМ здійснити нарахування об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами природного газу за 12 місяців до дати виявлення та усунення порушення 09.10.2019 з урахуванням 30 % в неопалювальний період. Згідно акту розрахунку, який складено товариством у відповідності до абз. 2 п. 8 гл. 3 р. ХІ Кодексу ГРМ відшкодування (граничний об'єм необлікованого природного газу) складає 7233 м. 3, що в грошовому еквівалентів становить 83 388 грн. 76 коп. з ПДВ - 20%. Сума інших супутніх витрат становить 2 457,01 грн. з ПДВ - 20 %. Разом 85 845 грн. 77 коп. Запропоновано ОСОБА_2 розглянути дану претензію та протягом 5 робочих днів згідно отриманого акту-розрахунку здійснити оплату. При цьому за претензією зазначено, що відповідні нарахування були здійсненні внаслідок складення акту про порушення № 21130/631 складеного 09.10.2019 року за адресою АДРЕСА_4 , акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 року та висновку експертного дослідження № 107-ТР/Д від 12.11.2019 року.

За розрахунком на оплату № 72 від 29.01.2020 року АТ «Херсонгаз» нарахувало ОСОБА_2 до оплати 85 845,77 грн.

За попередженням від 24.01.2020 року № 21130 АТ «Херсонгаз» попередило ОСОБА_2 , що у випадку несплати протягом 5 днів заборгованості станом на 24.01.2020 року у розмірі 85 845,77 грн. буде припинено розподіл природного газу шляхом відключення оселі від діючого газопроводу на підставі пп. 9 п. 1 гл. 7 р. VІ Кодексу газорозподільчих систем та буде здійснено звернення до суду для стягнення заборгованості у примусовому порядку.

За виписками із медичної картки стаціонарного хворого КЗ «Обласний кардіологічний диспансер» № 1864, 304, 462 ОСОБА_2 проходив лікування у Відділенні інтервенційної радіології з 23.05.17 по 31.05.17, 23.03.18 по 30.03.18, 24.01.19 по 30.01.19, 05.02.19 по 08.02.19 з діагнозами - ІХС, дифузний кардіослероз, гепертонічна хвороба ІІ ст., ангіопатія сітківки,, вестибулярний, астено-вегетативний синдроми.

За звітом АТ «Херсонгаз» про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід») рік 2018 - збиток становить 97285. За звітом АТ «Херсонгаз» про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід») 9 місяців 2019 - збиток становить 125 881.

Відповідно до розділу 1 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики від 27.12.2005 року № 619 (надалі за текстом - Положення) це Положення розроблено з метою впорядкування відносин між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті, та відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року N 2246 (2246-99-п) «Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання». Застосування цього Положення є обов'язковим для газопостачальних організацій, газотранспортних організацій незалежно від форм власності та фізичних осіб, які застосовують лічильники газу для обліку природного газу в побуті.

«Правила надання населенню послуг з газопостачання» затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року № 2246 (2246-99-п) втратили чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» № 442 від 13.07.2016 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільчих систем (надалі за текстом - Кодекс ГРС) затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 цей Кодекс розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що до відносин між АТ «Херсонгаз» та ОСОБА_2 мають застосовуватися норми Кодексу ГРС, оскільки цей нормативно-правовий акт прийнято пізніше Положення, тобто він більш точно та повно регулює вказані відносини відповідно до розвитку суспільних відносин на сьогоднішній час. Крім того, Положення прийняте відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року N 2246 (2246-99-п) «Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання», які втратили чинність.

На підставі зазначеного, суд не приймає до уваги доводи/посилання представника позивача, як на підстави для задоволення позову про те, що: - Акт про порушення від 09.10.2019 р. не відповідає формі зазначеній у Додатку 1 до Положення, що є порушенням п-п. 3.2.2 п. 3.2. вказаного Положення; - Акт про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 р.: не відповідає формі акту наведеній у Додатку 2 до Положення, що є порушенням п-п. 3.2.5 п. 3.2. вказаного Положення та не містить інформації про встановлення та пломбування заглушок на вхідний та вихідний патрубки демонтованого лічильника газу, про пакування ЗВТ та пломбування пакунку в порушення п.п. 3.2.4. п. 3.2. Положення і не визначає особи, яка є відповідальною за доставку лічильника до місця проведення експертизи та є відповідальною за цілісність пломб на лічильнику газу в порушення п-п. п-п. 3.2.8. - 3.2.9. Положення; - Акт про проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 10.10.2019 р. не відповідає формі акту наведеній у Додатку 3 до Положення, що є порушенням п-п. 3.3.3.4. Положення.

Крім того, суд не приймає до уваги до уваги доводи/посилання представника позивача, як на підставу для задоволення позову про те, що Акт про порушення від 09.10.2019 р. містить посилання на протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу № 21130, який в день демонтажу лічильника не складався всупереч п. 2 гл. 10 р. Х Кодексу ГРС, оскільки вказаний акт був складений, досліджений в судовому засіданні та був підписаний саме ОСОБА_2 , що підтверджується висновком експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Херсонського відділення № 20-863 від 08.02.2021 року за яким підпис від імені ОСОБА_2 в Протоколі № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 09.10.2019 року в графі «Споживач», рядок «(підпис)» виконаний самим ОСОБА_2 .

Також, суд не приймає до уваги доводи/посилання представника позивача, як на підставу задоволенні позову про те, що до складення Акту про демонтаж від 09.10.2019 року було включено представника відповідача - ОСОБА_4 , який не був присутній в приміщенні де розміщено лічильник, оскільки вказаний акт не був і підписаний цією особою та зазначене не призводить до спростування вказаний в ньому фактів. Крім того, суд не приймає до уваги доводи/посилання представника позивача, як на підставу задоволенні позову про те, що в цьому ж акті не зазначено інформації про пакування лічильника в пакет та про реєстрацію пломби якою він був опломбований, оскільки зазначена інформація міститься в протоколі № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу складеного в с. Виноградове 09.10.2019 року та відсутність вказаної інформації в акті не може ставити під сумнів як самого факту демонтажу так і пакування лічильника.

Також, суд не приймає до уваги доводи/посилання представника позивача як на підставу задоволенні позову про те, що акт про демонтаж не містить інформацію про встановлення та пломбування заглушок на вхідний та вихідний патрубки демонтовано лічильника газу, оскільки зазначена обставина не має жодного доказового значення у цій справі та вимоги Положення не мають застосовуватись до даних правовідносин. Одночасно суд не приймає до уваги доводи/посилання представника позивача, як на підставу задоволенні позову про те, що Акт про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 року містить інформацію про дату та місце розгляду акту про порушення, яка не має в ньому міститися, оскільки зазначена в ньому інформація не спростовує фактів в ньому встановленому та не ставить під сумнів їх достовірність.

Відповідно до п. 4 гл. 1 р. І Кодексу ГРС експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання; засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики; комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку; контрольне зняття показань ЗВТ - фіксація показань ЗВТ, зокрема лічильника газу, споживача представником оператора газорозподільної системи у відомості про контрольне зняття показань ЗВТ, або акті про контрольне зняття показань ЗВТ, або розрахунковій книжці, абонентській картці обліку газу тощо, які підтверджуються особистим підписом споживача (власника або наймача) об'єкта або уповноваженої ним особи; контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу; несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання; пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів); приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ; споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу;

Відповідно до п. 1 гл. 1 р. ІХ Кодексу ГРС комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об'єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб'єктів ринку природного газу (ГДП, ВБГ, Оператора ГТС), та об'єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним Операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними.

Відповідно до п. 1 гл. 4 р. ІХ Кодексу ГРС визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.

Відповідно до п. 1 гл. 5 р. Х Кодексу ГРС комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника. Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.

Відповідно до п. 1, 2, 4 гл. 6 р. Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Відповідно до п. 1, 4, 7, 8 гл. 9 р. Х Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.

Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.

Якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Відповідно до п. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 гл. 10 р. Х Кодексу ГРС якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу).

При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», передача такого ЗВТ та/або пломби здійснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі - Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі).

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Якщо при обстеженні пакувального пакета (тари) виявляється факт пошкодження пломби, встановленої на пакувальному пакеті (тарі), або пакувальний пакет з пломбою/ЗВТ не буде своєчасно доставлений відповідальною стороною на експертизу, а відповідальною стороною за його доставку на експертизу був визначений Оператор ГРМ - об'єм розподіленого природного газу на період відсутності ЗВТ розраховується за середньодобовими (для неповної доби - за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічні періоди споживання природного газу незалежно від висновків експертизи ЗВТ (у разі її проведення), а при направленні на експертизу пломби - перерахунки та нарахування за таких обставин не проводяться;

За рішенням комісії може здійснюватися додаткова експертиза пломби чи ЗВТ у частині дослідження матеріалів, речовин, з яких виготовлений ЗВТ чи пломба, відповідними органами та установами, передбаченими законодавством.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», вимоги, викладені у пунктах 3 - 5, 7 та 8 цієї глави, не застосовуються, а експертиза ЗВТ та/або пломби проводиться в установленому законодавством порядку суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу» та які мають відповідну кваліфікацію.

Відповідно до п-п. 3 п. 1 гл. 2 р. ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до п-п. 1 п. 3 гл. 2 р. ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

Відповідно до п. 1 гл. 3 р. ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Відповідно до п. 1, 2, 8, 11, 12, 13 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.

Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов'язані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення.

Суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню на підставі наступного.

До висновку експерта Херсонського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (експертного дослідження № 107-ТР/Д від 12.11.2019 року) суд відноситься критично, як до доказу підтвердження несанкціонованого втручання ОСОБА_2 до лічильного механізму, що може бути підставою для здійснення йому відповідних нарахувань оскільки: - мастична пломба вироблена з матеріалу, який можу внаслідок впливу зовнішніх факторів природного середовища (холоду та тепла - зміни температур) та часу цього впливу (кількості повторювань з 2013 по 2019 роки) змінюватися (змінювати свою форму) та відповідно змінювати зображення на ній, при цьому у висновку експерта відсутні відповідь щодо того, що вплив зовнішніх факторів природного середовища не міг послугувати зміні зображень на мастичній пломбі при тому, що експерт самостійно визначив собі питання на яке слід було поставити відповідь; - крім того, експерт не зазначив в експертному дослідженні, що механізм проставляння (здійснення відтиску) пломби на мастичній поверхні не міг бути причиною зміни зображень на мастичній пломбі при тому, що експерт самостійно визначив собі питання на яке слід було поставити відповідь; - експертом здійснювалось порівняння відбитку в мастичній пломбі з відбитком зразку пломбіру проставленого на металевій пластинці, при цьому жодних доказів того, що ці відбитки на металевій пластинці є еталоном відбитку тавра державного повірника експертний висновок не містить. Надання його експерту в опломбованому пакеті АТ «Херсонгаз» не може жодним чином свідчити, що це був наданий саме еталон відбитку тавра державного повірника. При цьому і відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження зазначеного; - крім того, експертом здійснювалось порівняння відбитку в мастичній пломбі з відбитком зразку пломби проставленого на металевій пластинці у вигляді вдавлених елементів «Н 13 РЧ», але за протоколом № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу складеного в с. Виноградове 09.10.2019 року на об'єкті споживача - ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 знято пломбу С10260060 та демонтовано представником АТ «Херсонгаз» лічильник газу САМГАЗ, з.н. 2956407, з зазначенням символів Державного повірника на відбитку тавра - 1 тризуб 3 ЛРЧ, тобто порівняння здійснювалось не з відбитком тавра державного повірника на мастичній пломбі лічильника, яка на ньому містилася в час його демонтажу.

Крім того, суд критично відноситься до акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 складено в м. Херсон 17.10.2019 року, як до доказу того, що ОСОБА_2 здійснив несанкціоноване втручання в роботу лічильного механізм, оскільки: - він не містить відомостей про цілісність пломби та тарі (упаковці) та зовнішнього огляду самої тари в якій надійшов лічильник, зазначення лише літери та цифр пломби, якою був опломбований пакет та вказане не свідчить про те, що вона була цілісна та/або був цілісний пакет, що відповідно ставить під сумнів те, що лічильник газу (пломби в ньому) після його демонтажу не зазнав стороннього втручання; - акт не підписано головою та всіма членами комісії, що додатково ставить під сумнів викладені в ньому факти, оскільки не зазначено підстав не підписання іншими членами комісії, при тому, що за вказаним актом вони були присутні на комісії. Відсутність підписів на акті головою та всіма членами комісії може свідчити про їх незгоду з викладеними в ньому фактами. При цьому суд, не сприймає посилання представника позивача на те, що ОСОБА_2 був присутній на комісії та відсутність пошкодження пломби або упаковки підтверджується його підписом, оскільки акт не містить відомостей щодо цілісності пломби та упаковки, тобто в даному випадку його підпис лише може свідчити про те, що була певна пломба та зауваження до акту він міг лише надати, якщо відомості в ньому не відповідали дійсності.

Крім того, суд критично відноситься до протоколу № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу складеного в м. Херсон 17.10.2019 року, як до доказу того, що ОСОБА_2 здійснив несанкціоноване втручання в роботу лічильного механізму, оскільки його було направлено на експертизу для визначення відповідності відбитку тавра державного повірника еталону 13/Н/РЧ при тому, що символи державного повірника на відбитку тавра на мастичній пломбі в лічильнику газу при його демонтажу зазначено 1 тризуб 3 ЛхРЧ.

У зв'язку з цим відповідачем не доведено того, що ОСОБА_2 здійснив несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) шляхом підробки пломби з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт та відповідно були в наявності підстави для нарахування йому до сплати вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

На підставі зазначеного задоволенню підлягають позовні вимоги ОСОБА_2 в частині скасування: - акту про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 року; - акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 року; - акту про порушення № 21130/1106 від 19.12.2019 року; - претензії № 21130 від 24.01.2020 року; - рахунку на оплату № 72 від 29.01.2020 року; оскільки саме на підставі саме цих документів було надано факту несанкціонованого втручання ОСОБА_2 в роботу ЗВТ (лічильника газу) юридичної сили, здійснено відповідне нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та претензія є фактично рішенням про здійснення відповідного нарахування.

Крім того, суд вважає, що задоволенню також підлягає позовна вимога ОСОБА_2 щодо зобов'язання АТ «Херсонгаз» здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_2 шляхом скасування обліку заборгованості у розмірі 85 845,77 грн. та здійснення обліку заборгованості відповідно до фактичних витрат газу (фактично отриманого ним газу) згідно з показниками лічильника. Задовольняючи вказану позовну вимогу, суд застосовує вимоги ч. 2 ст. 16 ЦК України та ч. 2 ст. 5 ЦПК України, оскільки в даному випадку законодавством України не визначає наслідків скасування актів про порушення, претензії, рахунку, як здійснення перерахунку заборгованості, а тому вказана заборгованість буде існувати на обліках відповідача, що перешкоджатиме в подальшому отримання позивачем газу та його оплати за показниками лічильника у зв'язку з чим це є ефективним способом захисту, який не суперечить закону.

В задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дій АТ «Херсонгаз» з: - донарахування заборгованості ОСОБА_2 ; - складення акту про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 року; - складення акту про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 року; - складення протоколу № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 17.10.2019 року; - складення акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 року; - складення акту про порушення № 21130/1106 від 19.12.2019 року; - складення попередження від 24.01.2020 року № 21130 про припинення розподілу природного газу; - складення претензії про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу згідно акту про порушення на загальну суму 85 845,77 грн., від 24.01.2020 року за вих. № 21130; - дії з направлення лічильника на експертизу на підставі зазначених документів до Херсонського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України; слід відмовити, оскільки внаслідок їх вчинення не виникає у ОСОБА_2 певного обов'язку, можливість їх вчинення передбачена законодавством України.

Крім того, суд вважає, що слід також відмовити у задоволенні позовних вимог щодо скасування акту про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 року, акту про демонтаж вимірювальної техніки від 09.10.2019 року, протоколу № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломб на експертизу від 17.10.2019 року, попередження від 24.01.2020 року № 21130 про припинення розподілу природного газу, оскільки зазначені акти не покладають на ОСОБА_2 обов'язку здійснити оплату нарахованої вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та не встановлюють факти несанкціонованого його втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу).

Відповідно до ст. 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: - у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; - у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; - у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; - у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Позивачем не доведено того факту, тобто не надано жодного доказу суду, що він зазнав тяжких душевних страждань - безсоння, недосипання, постійної схвильованості внаслідок звинувачення його у втручанні в роботу газового лічильника, викликами його на комісії з розгляду порушень, безпідставного нарахування заборгованості, обмеженням газопостачання призвели до істотної зміни способу його життя. Крім того, позивачем не доведено того факту, тобто не надано жодного доказу суду, що він зазнав фізичного болю та страждань - постійного підвищення артеріального тиску і періодичного болю у серці. Також, позивачем не доведено того факту, тобто не надано жодного доказу суду, що його ображали та залякували погрозами нарахування штрафів. Крім того, наявність захворювань у позивача, які виникли до цих подій не можна вважати доказами заподіяння йому моральної шкоди, оскільки вони не можуть перебувати у причинному зв'язку з подіями, щодо газового лічильника та захворюваннями внаслідок того, що захворювання та їх лікування виникли раніше.

У зв'язку з недоведеністю позивачем належними доказами обставин заподіяння йому моральної шкоди, застосування до нього образ та залякувань у задоволенні позову ОСОБА_2 в частині стягнення моральної шкоди у розмірі 85 845,77 грн. слід відмовити, оскільки обов'язок доказування відповідно до ст. ст. 76 - 81 ЦПК України покладено саме на нього.

Судовий збір, який не було сплачено ОСОБА_2 за подання позову внаслідок його звільнення від його сплати відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» в частині задоволення двох вимог немайнового характеру підлягає стягненню з відповідача в дохід держави відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України.

Судові витрати понесені ОСОБА_2 на оплату з проведення судової почеркознавчої експертизи у розмірі 5 883 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят три) гривні 84 копійки слід покласти на нього відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 141 ЦПК України, оскільки експертиза була проведена за клопотанням його представника на підставі безпідставних тверджень, що ОСОБА_2 не було підписано протокол № 21130 щодо направлення ЗВТ та/або пломби від 09.10.2019 року.

Керуючись ст. ст. 1-5, 10-13, 19, 76-81, 89, 95, 103, 110, 133, 141, 258, 259, 263-265, 273, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Херсонгаз» задовольнити частково.

Скасувати складенні Акціонерним товариством «Херсонгаз» акт про порушення № 21130/631 від 09.10.2019 року, акт проведення експертизи ЗВТ та/або пломб № 685 від 17.10.2019 року, акт про порушення № 21130/1106 від 19.12.2019 року, претензію № 21130 від 24.01.2020 року, рахунок на оплату № 72 від 29.01.2020 року.

Зобов'язати Акціонерне товариство «Херсонгаз» здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_2 шляхом скасування обліку заборгованості у розмірі 85 845 (вісімдесят п'ять тисяч вісімсот сорок п'ять) гривень 77 копійок та здійснити облік заборгованості відповідно до фактичних витрат газу (фактично отриманого ним газу) згідно з показниками лічильника.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Акціонерного товариства «Херсонгаз» на користь Державної судової адміністрації України (місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір в розмірі 1 681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) гривня 60 копійок.

Судові витрати понесені ОСОБА_2 на оплату з проведення судової почеркознавчої експертизи у розмірі 5 883 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят три) гривні 84 копійки покласти на нього.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Херсонського апеляційного суду через Цюрупинський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Акціонерне товариство «Херсонгаз», місце знаходження за адресою: м. Херсон, вул. Поповича, буд. 3 код ЄДРПОУ 03355353.

Повне рішення суду складено 01 березня 2021 року.

Суддя (підпис) Савчак С. П.